Zeman využívá Peroutku k odvádění pozornosti. Třeba ho vystřídá Horáček, napsal čtenářům Stehlík

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 10. 2016 15:49
Čtenářům Aktuálně.cz odpovídal historik Michal Stehlík (za KDU-ČSL), který ve druhém kole voleb do horní komory na Jihlavsku vyzývá současného senátora za ODS Miloše Vystrčila. Vyjádřil se nejen ke svému protikandidátovi, ale i k Miloši Zemanovi nebo volbě amerického prezidenta.
Ptejte se Michala Stehlíka
Rozhovor skončil
Michal Stehlík odpovídá čtenářům od 14 hodin
Přečíst si rozhovor

Jihlava/Praha – Historik a pedagog Michal Stehlík (za KDU-ČSL), který kandiduje na senátora za jihlavský obvod, odpovídal v online rozhovoru čtenářům Aktuálně.cz. Vyjadřoval se nejen ke své kandidatuře, ale také k politice Miloše Zemana, kauze Peroutka i k americkým prezidentským volbám. Stehlík se v druhém kole utká s místopředsedou ODS Milošem Vystrčilem.

Prezident Miloš Zeman podle Stehlíka rozděluje českou společnost a "objektivně zneužívá prostoru v zákonech v osobní (či jiný) prospěch". Upozornil, že prezident tu je od toho, aby především národ spojoval. "Aby nezneužíval obav společnosti, ale ukazoval na pozitivní příklady," doplnil s tím, že to podle něj Zeman nedělá. Zároveň naznačil, že možnou alternativou na prezidentský post by mohl být Michal Horáček.

Komentoval i kauzu Peroutkova článku, kterou se podle něj Zeman snaží odlákat pozornost od závažnějších problémů. "Jsem přesvědčen, že tuto kauzu využívá prezident a jeho 'věrní' k odvádění pozornosti od mnohem závažnějších věcí – příklonu k Rusku či netransparentnímu přístupu k složení týmu kolem Zemana," napsal.

Čtenáři se ptali i na to, jaký má názor na americké prezidentské volby a koho by volil. Podle Stehlíka kampaň Donalda Trumpa šíří nenávist a strach. "Výběr je trochu rozpačitý. Pořád ale věřím v trochu zdravého rozumu, proto věřím 'menšímu zlu' v podobě Hillary Clinton," odpověděl.

Jeden ze čtenářů chtěl vědět, proč by voliči měli dát svůj hlas jemu, a ne zkušenějšímu protikandidátovi Miloši Vystrčilovi (ODS). "Nejsem kandidátem jednoho vyhraněného proudu společnosti a jsem mnohem otevřenější. Třeba proto, že nejsem klasický politický matador a chci vnést do politiky novou krev a změnu," reagoval na fakt, že Vystrčil působí v politice téměř po celý svůj kariérní život. Zároveň avizoval, že pokud bude zvolen do Senátu, nevzdá se svého křesla v dačickém zastupitelstvu. Jinou náročnou funkci by ale nezastával.

V souvislostí s jeho kandidaturou za lidovce se čtenáři ptali i na jeho vyznání. Přiznal, že k víře ho přivedli prarodiče a dodnes do kostela chodí. "Od toho, abych nebyl 'vlažný" katolík', mě teď zachraňují děti, které jsou na praktikování víry mnohem přísnější, než já," uzavřel.

Ptejte se Michala Stehlíka

Rozhovor skončil
12. 10. 2016
Ptá se: Kudyznudy

Řekl byste o sobě, dle svého neskromně vypadajícího profilu (doc., náměstek galerie, bývalý děkan, 5-6 dětí, 'zastupitel/senátor)', že jste přinejmenším kariérista? Fakt máte ještě potřebu lidi z výše takto moralizovat, poučovat, lidem diktovat?

Odpovídá: Michal Stehlík

Dobrý den, díky za "ostrý dotaz". Kariérista je člověk, kterému jde o funkci, já jsem vždycky dělal věci naplno. Neseděl jsem osm let s děkanským řetězem na krku, ale snažil se dělat vše pro naši fakultu, stejné je to v Národním muzeu (nikoliv galerii). Podobné otázky vycházejí z přesvědčení, že člověk chce funkci, ne dělat konkrétní práci. A to není můj případ. A spojovat s kariérismem 6 dětí je zajímavé :-) Rodinu bych tedy s kariérou nespojoval, to by mě nenapadlo.

12. 10. 2016
Ptá se: Petr Kolísek

Dobrý den, kandidujete za KDU-ČSL. Chtěl bych se zeptat, jestli jste aktivní katolík a jaký máte názor na návrh části pana Zimoly z ČSSD a Andreje Babiše na zdanění církevních restitucí. Podpořil byste návrh v Senátu?

Odpovídá: Michal Stehlík

K víře mě přivedli prarodiče a pak na gymnáziu karmelitáni v Kostelním Vydří. Takže jsem z kategorie konvertitů. Od toho, abych nebyl "vlažný" katolík, mě teď zachraňují děti, kteří jsou na praktikování víry mnohem přísnější, než já :-)
Návrh Jiřího Zimoly beru jako klasickou předvolební manipulaci - nemáme silná krajská témata, vytáhneme celostátní - kdysi poplatky, dnes restituce. Zdanění bych nepodpořil.

12. 10. 2016
Ptá se: Tož jak?

Co říkáte na českou politiku? A její hlavní figury: Babiš, Zeman a jiné--

Odpovídá: Michal Stehlík

Na jedné straně se z politiky stala jen líbivá hesla, na které má reagovat naštvaná většina, na straně druhé nejde v demokracii o žádnou výjimku. první republika na tom byla na konci třicátých let úplně stejně. Nedůvěra v politiky, korupce, hledání jednoduchých řešení. Pro mě je to osobně výzva, že politika nemusí být jen chytrý marketing bez obsahu. Jsou zde i osobnosti, které můžeme následovat. Například senátor Zdeněk Papoušek nebo spousta šikovných starostů, nejsem pesimista.

12. 10. 2016
Ptá se: Mr. Nobody

Kdo je Vaším favoritem v prezidentském souboji v USA?

Odpovídá: Michal Stehlík

Výběr je trochu rozpačitý. Na jedné straně "klasická" nabídka Hillary Clinton, na straně druhé neuvěřitelný - a nebál bych se toho slova - velkohubý - Donald Trump. Nedokáži si ale představit, že by jeho nenávistná kampaň, která je založená na strachu a výpadech, mohla mít úspěch. Když jsem byl na studijním pobytu v USA v roce 2008, zažil jsem kampaň Obama-McCain - americké volby jsou rozhodně jedna velká "reklamní" soutěž. Pořád ale věřím v trochu zdravého rozumu, proto věřím "menšímu zlu" v podobě Hillary Clinton.

12. 10. 2016
Ptá se: Hanka

Pokud se stanete senátorem, jaké další funkce budete ještě zastávat?
Čím chcete přispět v Senátu svému rodnému kraji?

Odpovídá: Michal Stehlík

Nezastával bych žádné další náročné funkce, soustředil bych se na Senát a zároveň bych chtěl mít i nadále kontakt se studenty, člověk nesmí být vzdálen realitě někde v chodbách senátu. Určitě bych také zůstal v dačickém zastupitelstvu.
Region potřebuje pomoc v oblasti vzdělání, zejména odborného, hodně bych se soustředil na zákon o odborném vzdělávání. A ve spolupráci s krajem určitě problémy s dopravou a dostupností zdravotní péče.

12. 10. 2016
Ptá se: Jorge Bergoglio

Pokud kandidujete za křesťanskou stranu, co jsou podle Vás křesťanské hodnoty a proč by nás měly zajímat, když do kostela nechodíme.

Odpovídá: Michal Stehlík

Nejde o to chodit či nechodit do kostela, pokud mluvíme o křesťanských hodnotách. Dnes je vytahují hlavně ti, kteří jedním dechem mluví o nenávisti a odporu k jiným skupinám obyvatel.
Dnešní Evropa stojí na židovsko-křesťanské tradici na jedné straně a osvícenecké demokracie na straně druhé - máme v základu spíše víru ve svobodného občana a garanci občanských práv. Za křesťanské hodnoty berme rodinu, solidaritu a ochranu slabších. To není nic proti fungující demokracii, naopak.

12. 10. 2016
Ptá se: PTP

Pokud jsem dobře pochopil recenzi na vaší knihu o Babických vraždách nebyly ty vraždy těch funkcionárů na tom MNV v režii StB. Ovšem tato verze tady dlouhodobě kolovala... Zeptám se možná blbe: "Nerehabilitujete" tím trošku estébáky?

Odpovídá: Michal Stehlík

Dobrý den, rozhodně se neptáte hloupě. U případu Babice 1951 jsem léta při studiu materiálů řešil rozpor mezi lidskou pamětí a archivním materiálem - prameny. Vůbec nerehabilituji StB, naopak - jen se snažím najít nejpravděpodobnější podobu toho příběhu to, že vraždu ve škole nemusela přímo naplánovat StB přece neznamená, že šlo o zločinný režim, který pozavíral přes sto lidí a 11 jich nechal popravit. Bezpečnost využila vraždy k bezprecedentním justičním zločinům a likvidaci nepohodlných. To nikdo z StB a tehdejších mocných nesejme.

12. 10. 2016
Ptá se: Nováková

Je lepší být v EU, nebo odejít? Byl byste pro vypsání referenda o odchodu z EU jako v Anglii?

Odpovídá: Michal Stehlík

Je rozhodně lepší být v EU, ale aktivně se podílet na její proměně. Stal se z ní byrokratický aparát, který navíc nedokáže vysvětlit, proč které věci prosazuje. Je to složitý problém komunikace mnoha rozdílných států. Ptejme se při referendu na alternativu. Neutralita? Východ? Pořád si myslím, že zcela přirozeně patříme k evropskému civilizačnímu prostoru, na který nemáme nadávat, ale spoluvytvářet ho. Je to mnohem pracnější, ale mnohem smysluplnější.

12. 10. 2016
Ptá se: Jan Vaníček

Dobrý den. Ve své předvolební kampani uvádíte, že máte energii za dva, také často uvádíte, že jste členem zastupitelstva v Dačicích. Jak vysvětlíte, že člověk s takovou energií byl na 5 z celkem 12 zasedáních zastupitelstva za poslední dva roky, co v něm působíte?

Odpovídá: Michal Stehlík

Dobrý den, díky za to, že jste si dal práci se statistikou, jen je v ní malá chybka, neboť jsem byl na více zasedáních - občas je teze "nepřítomen" jen odrazem, že zastupitel dorazil později, což je i můj případ. Některé omluvy jsou přirozené, týká se to v rámci pracovního vytížení i mého protikandidáta v telčském zastupitelstvu, do některých mi naopak vstoupila "vyšší moc", jako nyní v červnu, kdy jsem se z hodiny na hodinu omlouval kvůli hospitalizaci v rodině.

12. 10. 2016
Ptá se: Karel

Proč by voliči měli volit Vás, a ne pana Vystrčila, který má víc zkušeností v politice?

Odpovídá: Michal Stehlík

Dobrý den, třeba proto, že nejsem kandidátem jednoho vyhraněného proudu společnosti a jsem mnohem otevřenější. Třeba proto, že nejsem klasický politický matador a chci vnést do politiky novou krev a změnu. A třeba i proto, že mi lidé věří - fascinovala mě podpora do 1. kola, včetně osobností jako je Jan Sokol nebo Michal Horáček, z regionu spousta starostů a místostarostů - Dačice, Telč, Třešť, Jihlava - a pro druhé kolo mě příjemně překvapila podpora mého protikandidáta za hnutí ANO dr. Faltuse, někdejšího senátora a ministra Václava Jehličky a mnohých dalších.

12. 10. 2016
Ptá se: A. H.

Kdo vymyslel to, že budete fialový pták se záhadným názvem #tiglitt?

Odpovídá: Michal Stehlík

Můj kamarád v Dačicích, který je velmi nápaditý grafik a řešili jsme oslovení mladší generace na sociálních sítích.

12. 10. 2016
Ptá se: Hana

Podporuji vaši kandidaturu do Senátu. Je potřeba nových lidí, nového pohledu a váš rozhled.
Vaše vzdělání, zkušenosti a mládí jsou mi velmi sympatické a proto vás podporuju.

Odpovídá: Michal Stehlík

Moc děkuji. Jak už jsem také psal níže, cítím velkou podporu z mnoha míst regionu, v kampani jsme se potkali s mnoha lidmi, absolvovali přes stovku akcí, setkání, přednášek a pokračujeme v tom i nyní. Věřím, že politika nemusí být sprosté slovo a politik jen technokrat moci. Hezký den přeji!

12. 10. 2016
Ptá se: Petr Brožík

Proč se i v roce 2016 vracíte k hloupostem před rokem 1989. Nebylo náhodou i po tomto datu dost příležitostí ke zkoumání, stíhání nebo zamyšlení?

Odpovídá: Michal Stehlík

Dobrý den, začnu od konce, ano, měli jsme dost času, ale ptám se, zda jsme ho využili? Skutečně jsme si otevřeně přiznali charakter režimu před rokem 1989 a jeho důsledky na dnešek? Abych parafrázoval Komenského - výchova dítěte začíná narozením jeho rodiče - proto je mnoho věcí, které žijeme dnes spojeno s minulostí hodně přímo. V 90. letech jsme se "vykašlali" na právní stát, a to se nám hodně vrací . nestalo by se to, kdybych si nenesli nedůvěru ke státu a systému před rokem 1989. A abych se vrátil na počátek - pokud si řekneme, že věci minulé jsou hloupost, ignorujeme, že nás dodnes ovlivňují - a děje se tak. I proto se jim věnuji. Nejsem naivní, že "historia magistra vitae" - jsme do jisté míry nepoučitelní, ale právě proto musíme hovořit o tom, co si neseme, co je dodnes naší součástí.

12. 10. 2016
Ptá se: Martin

Dobré odpoledne,

co pomůže Slavonicím (Telči), když na konci prázdnin odjedou turisté. Co pomůže Jihlavě když nebude za pár let potřeba tolik dílů do naftových motorů??

Odpovídá: Michal Stehlík

Dobré odpoledne, jednoduchá otázka, téměř neuskutečnitelná dobrá odpověď :-) Podívejte se třeba na Dačice - kdyby tam stát v roce 1959 nenadirigoval velkou továrnu, která se dodnes udržela, patrně by to bylo dnes mnohem menší město. Takže je zřejmé, že život regionu bezprostředně souvisí se zaměstnaností. Telči či Slavonice musí využít potenciálu turismu - zde vidím velkou šanci na propojení s Dolním Rakouskem a jsem moc rád, že mě v kandidatuře podporuje např. dolnorakouský zemský hejtman. U Jihlavy je to složitější - budoucnost bude každopádně spojena s fungujícím průmyslem - ale ten tu také musí mít zázemí, dopravu, infrastrukturu. A ještě z jiné strany, nežijeme jen prací - Jihlava, Telč, Třešť, Dačice, Polná i Slavonice mají obrovský potenciál v kultuře a místních kulturních aktivitách - a to je třeba oblast, která potřebuje podporu.

12. 10. 2016
Ptá se: Ivo Dokulil

Jak hodnotíte politiku Miloše Zemana? Myslíte, že by mel vyhrát i příští volby?

Odpovídá: Michal Stehlík

Prezident Miloš Zeman vsadil na rozdělení společnosti a objektivně zneužívá prostoru v zákonech v osobní (či jiný) prospěch. Sestavení vlastní vlády ing. Rusnoka bez podpory parlamentu, nejmenování profesorů, několik mezinárodních faux pas spolupráce s Ruskem, zpochybňování členství v EU... ten výčet by byl hodně dlouhý. I když bych přijal tezi, že se můžeme názorově rozcházet - prezident tu není od toho, aby společnost rozděloval, ale spojoval. Aby nehrál strunu strachu, ale odvahy do budoucna. Aby nezneužíval obav společnosti, ale ukazoval na pozitivní příklady. A to stávající český prezident nedělá - podívejte se velmi rozdílnou roli slovenského prezidenta. Z těchto všech důvodů bych byl velmi rád, kdyby se našla alternativa pro příští přímou volbu. A kdo ví, třeba jí bude i Michal Horáček, který mě i dnes přijede podpořit do Jihlavy :-)

12. 10. 2016
Ptá se: Karel B.

Dobrý den, co si jako historik myslíte o kauze Peroutka?

Odpovídá: Michal Stehlík

Ferdinand Peroutka má dvojí smůlu a jedno štěstí. První smůla je v tom, že prezident je možná skutečně umanutě přesvědče, že článek "někde viděl" - to se může stát - byť to zjevně není realita. Druhá smůla je v tom, že jsem přesvědčen, že tuto kauzu využívá prezident a jeho "věrní" k odvádění pozornosti od mnohem závažnějších věcí - příklonu k Rusku, netransparentním přístupu k složení týmu kolem Zemana, atd. Je to klasický balónek na odvedení pozornosti a dmýchání kauzy "kavárna proti prezidentovi". A to jediné štěstí? že lidé, kteří vůbec nevěděli, že nějaký Peroutka existuje, už to asi ví. A navíc, vím, že kolegové se i na základě tohoto impulsu rozhodli vydat Peroutkovo souborné dílo a pokládám si za čest, že jsem v širším týmu těchto příprav.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy