Bývalá Řebíčkova firma stavěla za 9 státních miliard

Petr Holub
23. 6. 2009 16:07
Její účast na veřejných zakázkách v dopravě byla loni šedesátkrát větší než tři roky předtím
Aleš Řebíček odešel na ministerstvo a Viamontu to začalo pořádně šlapat.
Aleš Řebíček odešel na ministerstvo a Viamontu to začalo pořádně šlapat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Skokanem roku 2008 se mezi stavebními firmami stala společnost Viamont DSP. Její účast na veřejných zakázkách v dopravě byla šedesátkrát větší než tři roky předtím.

Většinu těchto tří let strávil někdejší šéf Viamontu DSP Aleš Řebíček ve funkci ministra dopravy.

„Pan Řebíček není s naší společností majetkově ani osobně či personálně propojen a nemá tedy jakýkoliv vliv na naše výsledky," říká dnes Řebíčkův nástupce ve Viamontu Ondřej Novák.

2006: Řebíček odchází na ministerstvo

Regionální podnik ještě před čtyřmi lety vydělával na opravách severočeských železnic a údržbě silnic III. třídy. Tehdy získal veřejné zakázky celkem za 150 milionů korun.

V roce 2006 už jich bylo za 800 milionů, přitom polovina od Ústeckého kraje. Právě od kraje získal Viamont DSP první zakázku nad sto milionů. Za inženýrské sítě v průmyslové zóně Triangle u Žatce si mohl účtovat 285 milionů.

V září 2006 se stal Aleš Řebíček ministrem dopravy. Do té doby byl třetinovým akcionářem Viamontu a svůj podíl prodal ostatním společníkům. Ještě v roce 2005 byl předsedou představenstva dceřiné firmy Viamont DSP, kterou Viamont založil společně se Strabagem.

2007: První miliardová zakázka

Ministr dopravy je přímo řídí státní investiční firmy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) a Ředitelství vodních cest.

Ředitele může odvolat bez udání důvodu. U dalšího státního podniku České dráhy to může udělat jen se svolením představenstva.

V roce 2007 získal Viamont od SŽDC první zakázku za miliardu. Měl elektrizovat východočeskou trať Letohrad-Lichkov za 1539 milionů korun. Tehdy poprvé a naposled nabídl nižší cenu (o 9 milionů), než na stavbu vypsal státní podnik. Později už Viamont stavěl železnice i silnice o poznání dráž, než SŽDC nebo ŘSD předpokládaly.

Hodnota veřejných zakázek pro Viamont DSP dosáhla v roce 2007 téměř dvou miliard, z toho o devadesáti procentech rozhodly Řebíčkem řízené státní investorské firmy.

Peníze ležely na trati

O rok později svěřil stát Viamontu DSP stavby za čtyři miliardy, devět desetin peněz opět slíbily SŽDC a ŘSD.

Například oprava sokolovského nádraží přijde na 495 milionů, i když původně chtěl stát platit o 40 milionů méně. Přihlásili se však jen dva zájemci a Viamont dostal přednost.

Kromě toho Viamont loni uspěl v dalších zakázkách jako menší člen stavebního sdružení.

Nejdražší z nich je železniční koridor Beroun-Zbiroh za 4,8 miliardy, který postaví společně se Skanskou a SSŽ. Státní úředníci si původně představovali cenu o 350 milionů nižší.

2008: Mezi elitou

Dohromady získal Viamont DSP v roce 2008 zakázky za 9,5 miliardy, kterých se účastní přinejmenším jako jeden z partnerů. Je to šedesátkrát vyšší částka, než v roce 2005.

Zatím symbolickou tečkou za úspěchy Viamontu DSP při stavebních zakázkách v dopravě se stala křižovatka u západočeské Velké Hleďsebe za 386 milionů. Ředitelství silnic a dálnic výsledek vyhlásilo 23. ledna 2009, tedy stejného dne, kdy Řebíčka na ministerstvu nahradil Petr Bendl.

Vedle toho Viamont letos ještě získal dvě zakázky od ministerstva financí na odstranění ekologických škod v Ústeckém kraji.

Investice do lidí a technologií

Vedení Viamontu vylučuje, že úspěchy firmy souvisí s Řebíčkovým angažmá na ministerstvu.

Příčinou neuvěřitelného vzestupu je podle předsedy představenstva Nováka především dobrá práce s lidmi, kteří dostávají prostor k tvůrčí činnosti, a masivní investice do nových technologií.

Celou odpověď ředitele Ondřeje Nováka čtěte ZDE.

Důsledkem takového přístupu jsou podle Nováka vysoká kvalita staveb a spokojenost zákazníků. Proto očekává, že se ekonomické výsledky firmy nezmění ani v příštím období.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy