Byty OKD: Audit u Bakaly nezjistil vážné nedostatky

20. 11. 2009 17:15
Ministerstvo stále trvá na žalobě kvůli vypovězení předkupního práva nájemníkům.
Majitel OKD Zdeněk Bakala čelí kritice sdružení nájeníků Bytyokd.cz. Ministerstvo financí mu teď dalo za pravdu minimálně v tom, že s bytovým fondem zatím nakládal řádně.
Majitel OKD Zdeněk Bakala čelí kritice sdružení nájeníků Bytyokd.cz. Ministerstvo financí mu teď dalo za pravdu minimálně v tom, že s bytovým fondem zatím nakládal řádně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrava - Audit ministerstva financí nepotvrdil podezření sdružení nájemníků Bytyokd.cz, že vlastník OKD Zdeněk Bakala porušoval při péči o bytový fond smlouvu se státem.

„Některé stížnosti nájemníků považuje auditor za oprávněné, avšak nejsou v takovém rozsahu, aby je bylo možno kvalifikovat jako porušení závazku," informoval o výsledcích auditu hospodaření v Bakalově společnosti RPG Industries SE mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dodal, že bylo zjištěno rovněž několik chybně vykázaných transakcí, avšak podle ministerstva jde také o nepodstatné drobnosti.

„Závěry auditu potvrdily, že po celou dobu omezení byly veškeré závazky vyplývající ze smlouvy o prodeji akcií řádně plněny," zdůraznil Jakob.

Audit tak dává za pravdu vlastníkům, kteří odmítali jakékoliv porušování závazků.

Sdružení Bytyokd.cz však spokojeno není: "Důrazně se distancujeme od tohoto auditu. Prověření údajů považujeme za zcela nedostatečné. Ministerstvo zcela odmítalo naše důkazy, pracovalo s údaji jedné strany," uvedl předseda sdružebí Bytyokd.cz Roman Macháček.

Nezávislý audit provedla ve firmě Zdeňka Bakaly RPG Industries SE společnost BDO Prima Audit na objednávku ministerstva.

Letos v květnu skončilo vlastníkovi pětileté omezení vyplývající z privatizační smlouvy se státem. Majitel byl povinen pečovat řádně o bytový fond a především veškeré výnosy z nájemního bydlení vkládat zpět. To sdružení nájemníků marně zpochyňuje.

Karbon Invest získal v roce 2004 se státními akciemi OKD také čtyřiačtyřicet tisíc bytů, kus za čtyřicet tisíc korun. Nájemníci mají obavy, že je nový vlastník chce tržně zhodnotit.
Karbon Invest získal v roce 2004 se státními akciemi OKD také čtyřiačtyřicet tisíc bytů, kus za čtyřicet tisíc korun. Nájemníci mají obavy, že je nový vlastník chce tržně zhodnotit. | Foto: Ondřej Besperát

Bývalý státní podnik OKD získala v roce 2004 společnost Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy. V témže roce došlo k finanční transakci, kterou doly i s čtyačtyřiceti tisíci byty v Moravskoslezském kraji přešly do majetku společností miliardáře Zdeňka Bakaly.

Závazky vyplývající ze smlouvy se státem o prodeji státních akcií OKD přešly v nezměněné podobě na nového vlastníka.

Sdružení nájemníků Bytyokd.cz opakovaně upozorňovalo na to, že vlastník porušuje smlouvu. Stěžuje si české vládě i v Bruselu.

Nájemníci bývalých hornických bytů se začali bouřit poté, co Bakala  v roce 2005 odvolal svůj slib, že nájemníkům byty prodá za smlouvou určených zvýhodněných podmínek.

Ten letos v červnu naopak vypověděl ze smlouvy závazek časově neomezeného předkupního práva pro nájemníky bytů.

O vypovězení závazku rozhodne soud

Výsledek auditu nic nemění na faktu, že ani  ministerstvo financí s tímto krokem nesouhlasí. Na začátku listopadu podalo v této věci určovací žalobu k Rozhodčímu soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky.

"Vypovězení tohoto závazku ze smouvy považujeme za protiprávní," informoval Ondřej Jakob. 

Ministerstvo se v souvislosti s auditem opakovaně vyjádřilo k podezření ze střetu zájmů v souvislostí s činnosti advokátní kanceláře Allen & Overy. Ta při prodeji státních akcií OKD v roce 2004 zastupovala Fond národního majetku.

Ukázalo se však, že pracovala i pro RPG, a že také jeden ze spolumajitelů kanceláře dlouhodobě působil ve společnosti NWR, která vlastní OKD.

Stejná advokátní kacelář rovněž roky dodávala ministerstvu odborná posouzení, když si nájemníci stěžovali, že vlastník bytů neplní smlouvu. Naposledy ministerstvu radila při vypovězení závazku předkupního práva.

Pomůže Transparency International?

„Dostalo se nám ujištění ze strany kanceláře Allen & Overy, která je renomovanou firmou, že ke střetu zájmů nedocházelo a nedochází a to je pro nás zatím dostačující," uvedl mluvčí ministerstva financí Jakob.

Dodal nicméně, že kdyby mělo ministerstvo prověřovat každou firmu, se kterou spolupracuje, potřebovalo by na to zvláštní odbor. „Samozřejmě, už tuto kancelář asi nebudeme najímat. A se závěry počkáme na výsledky šetření České advokátní komory," dodal Jakob.

Sdružení nájemníků se v této věci obrátilo na organizaci Transparency International. "Je tady vážné podezření z korupce a ministerstvu stačí ujištění kanceláře, že je vše v pořádku. To je skandální," uvedl Macháček.

Česká advokátní komora zatím nedospěla ve věci stížnostu sdružení k žádném zásadnímu jednání. Zatím běží lhůty pro informování stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy