Na kandidátku mě chtěl i Babiš, říká Čunek. Už jsem mohl být ministrem, ale jsem loajální

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 9. 2016 20:26
Senátor KDU-ČSL a starosta Vsetína Jiří Čunek bude patřit k nejsledovanějším kandidátům v letošních krajských volbách. Bývalý šéf lidovců a první místopředseda ve vládě Mirka Topolánka má z KDU-ČSL největší šanci získat post hejtmana. Čunek si udržuje zejména mezi voliči ve Zlínském kraji vysokou podporu, přestože čelil obviněním z korupce či musel vysvětlovat podivné vystěhování Romů ze zchátralého vsetínského paneláku. "Věřím, že letos můžeme v kraji vyhrát," tvrdí Čunek, který by se vzdal postu starosty, pokud by byl zvolený hejtmanem.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: DVTV

Už před čtyřmi lety jste měl nakročeno do vedení Zlínského kraje, vaše KDU-ČSL získala druhé místo za ČSSD a vy jste dostal od voličů jako lídr nejvíce hlasů z kandidátů všech stran. Jenže nakonec jste skončili v opozici a kraj vede koalice ČSSD, komunistů a Strany práv občanů na čele se Stanislavem Mišákem. Neselhal jste v roce 2012 jako vyjednavač? A nemůže se tato situace letos opakovat?

Problém byl v tom, že hejtman Mišák se mnou nechtěl jít do koaličního vládnutí. Se mnou by to bylo férové partnerství, komunisti a "zemanovci" jsou mu vděční.

Nemůže se vám ale stát, že i letos zůstanete mimo?

To se teprve uvidí. Já věřím, že letos můžeme s KDU-ČSL volby vyhrát, dohodnout se a získat místo hejtmana. 

S kým byste šli ale případně do koalice? S ČSSD, s hnutím ANO, s Ivo Valentou, Starosty, TOP 09, případně někým dalším?

Budeme se muset bavit se všemi, kteří ve volbách uspějí. Ovšem komu dáme přednost, to bude záležet na aktuální situaci, nechceme dopředu říkat, s kým ano a s kým ne. Navíc jsme ještě nevyhráli.

Za Valentovo pivo zdarma jsem rád

Ivo Valenta, majitel firmy Synot, občas označovaný za "krále hazardu", je váš kolega v Senátu. Jak silný to bude soupeř, mohl by i volby vyhrát? Kampaň dělá mohutnou.

Nedokážu odhadnout jeho volitelnost. Údajně má po Zlínském kraji 160 hospod, ve kterých se bude před volbami čepovat zadarmo pivo, a on tak bude lákat voliče. Není to nezákonná věc. Svým způsobem jsem rád, protože on těmi pivy alespoň částečně vrátí lidem peníze, které vydělal na rodinách zničených kvůli hazardu.

Dovedete si představit, že byste s ním spolupracoval po volbách ve vedení kraje?

To se teprve uvidí. Každopádně on vydělal velké peníze na hazardu díky tomu, že mu poslanci před lety doslova darovali peníze, protože schvalovali zákony, nad kterými dnes opravdu zůstává rozum stát. Pan Valenta a další tyto peníze odváděli jen zčásti do státní kasy a obecních rozpočtů, a velkou část měli povinnost rozdělit neziskovým společnostem. A samozřejmě, když tyto neziskovky lidem dávaly peníze, tak obdarovaný člověk neřešil, za jakých okolností peníze dostal. Parlament tak udělal z pana Valenty a dalších donátory, u kterých se zdá, že dávali ze svého. Jsem přesvědčený, že to byla doba absolutních úplatků, ve kterých mnozí provozovatelé hazardních her nedělali nic jiného, než si jenom kupovali hloupé poslance a voliče.

Takže si s ním nedovedete představit spolupráci?

Samozřejmě v pohledu na hazard a jeho regulaci si s ním nerozumím, on mi tady v Senátu několikrát rozmlouval, že například jenom jedna herna u nás ve Vsetíně je hloupost, ale já jeho názor neberu jako názor politika a kolegy senátora. V této věci je to provozovatel hazardu a chce vydělat co nejvíce. Ovšem, pokud jde o povolební spolupráci, on je jeden z hráčů, a pokud on i my uspějeme, tak se po volbách bavit budeme.

Co kandidáti ČSSD a ANO u vás v kraji?

Bude záležet na občanech. Lidí, když vidí na billboardech Jiřího Čunka, tak ho poměrně dobře znají a vědí, co od něj mohou čekat. Ale když vidím na billboardech kandidáty ANO nebo ČSSD s jejich předsedy, divím se tomu, protože tito předsedové kraj nepovedou. Kdo se tímto nechá zmást, se chová podobně jak ten, kdo volí podle toho, že mu dal někdo zadarmo pivo. Zdá se mi, že některé strany se snaží získat hlasy voličů jakýmkoliv způsobem, ale voliči už tak hloupí nejsou.

Úplatek jsem nevzal

Co jsou podle vás klíčové problémy Zlínského kraje?

Každému je přece jasné, co tento kraj potřebuje, tedy lepší dopravní infrastrukturu, nezadlužené nemocnice nebo to, aby lidé neodcházeli z kraje. Problém není v tom, abychom se na kraji shodli, co je třeba řešit. Problém je ale v tom, kdo ho dokáže realizovat. A předsedové stran z Prahy to nebudou.

A kdo to dokáže řešit? Samozřejmě mi řeknete vy, stejně jako by mi řekli všichni další kandidáti, že to dokáží oni.

Já nabízím svou zarputilost, výkon a zkušenost. Navíc jsem to prokázal na Vsetíně i v Praze. Nepochybuji, že i ti, kteří teď na kraji končí, měli nějaké plány a vize, ale nepředvedli žádný výkon.

Pokud jde o vás, zažil jste období,kdy jste patřil mezi nejpopulárnější politiky v zemi a byl jste místopředsedou vlády za Mirka Topolánka a šéfem KDU-ČSL, ale máte za sebou také období, kdy jste byl vyšetřován kvůli podezření, zda jste nevzal úplatek.

Dnes je ale přece jasné, že jsem žádný úplatek nevzal a vše kolem mě byla snaha mě "sundat".

Opravdu? 

Vždyť se přece zjistilo, že celá kauza byla uměle vytvořená a vy novináři jste na to skočili. Někdo dal desítky milionů, aby mě z politiky odstranil.

Vy si myslíte, že jste někomu stál za desítky milionů korun? Komu a proč? 

Ale to není tak, že si něco myslím. Je jasné, že to tak bylo. Mě překvapuje, že to nevíte...

A kdo to byl? A proč to dělal?

Máme mnoho nepřímých důkazů, ale je přece jasné, že nemůžu nikoho jmenovat, protože něco takového je obtížné dokázat. Dá se to ale rozkličkovat podle toho, kdo mohl mít zájem na tom, aby padla KDU-ČSL. V lednu 2007 jsem byl jeden z nejpopulárnějších politiků, a tím pádem jsem byl nebezpečný pro ostatní strany, protože bychom mohli jako KDU-ČSL získat daleko více procent hlasů. Politika je jednoduchá. Když má někdo víc, jiní mají o to méně. Starým „pardálům“ v politice jsem překážel. Nevyjímaje vlastní stranu. Nebylo náhoda ani to, že policie a státní zástupci spolupracovali s médii, která mě hodně pošpinila.

Takže byla chyba v médiích?

Popis událostí o mně byl v přímém rozporu s tím, co se stalo.

Romským rodinám jsme pomohli

Kromě kauzy možného uplácení se o vás velmi často mluvilo kvůli vystěhování 36 romských rodin ze zchátralého paneláku do jiného bydlení ve Vsetíně, ale také do širokého okolí. Některé tyto rodiny si stěžovaly, že je město vystěhovalo neoprávněně, a požadovaly i odškodnění. Krajský soud se vás třikrát zastal, ale vrchní soud rozsudek třikrát zrušil...

My jsme těmto rodinám evidentně pomohli, včetně rodin, které odešly mimo Vsetín. Místo toho, abychom je vystěhovali na ulici, jsme jim poskytli byty nebo několik set tisíc korun bezúročného úvěru na nakup domů. Úvěr na 25 let v době, kdy úvěry byly nad deset procent byla přeci velká pomoc, ne? Nebýt nás, tak bydlí pod mostem. A teď si představte, že normální soudce z krajského soudu to několikrát odmítl, ale na vrchním soudu člověk, který mně nepřipadá, že může být vůbec normální, nařídil, že krajský soud rozhodl špatně, že nás musí odsoudit. A ještě ke všemu nařídil vyměnit tohoto soudce na krajském soudě. Takže tady se dějí neuvěřitelné věci, které jsou ne proti Jiřímu Čunkovi, ale jsou proti zdravému rozumu. Společnost se musí zbavit takových soudů, které rozhodují proti zdravému rozumu, protože jinak se taková společnost žene do záhuby.

Ale co říkáte námitkám, že jste tyto rodiny vystěhovali do nevyhovujících baráků?

Jsem přesvědčený, že jsme jim pomohli. Problém byl a je v tom, že média vidí tento problém pohledem nějakých pseudoochránců lidských práv, kteří lidským právům v sociálně vyloučených oblastech vůbec nerozumí, protože jenom projeli kolem nebo tam chvíli byli.

Mohl jsem být předsedou i ministrem

Jak vidíte současné vedení KDU-ČSL, tedy hlavně předsedu Pavla Bělobrádka a prvního místopředsedu Mariana Jurečku?

Podívejte, já i kdokoliv jiný mohl být na postu předsedy strany dobrý i výkonný, ale holt mně nepřála hvězda. Kdyby po těchto klucích šli jako po mně, také by to měli velmi složité, ale zaplať pánbůh po nich nikdo nejde a vedou si dobře. Obecně ale zároveň říkám, a teď nemyslím ani tak dvojici Bělobrádek - Jurečka, jako spíše premiéra Sobotku a mnohé další, že ve vedení sedí lidé bez větších životních zkušeností a praxe. V normálním státě je něco takového naprosto nepřijatelné. Premiérem, ale i ministrem by se člověk měl stát nejdříve tak ve třiceti pěti, nebo ještě lépe čtyřiceti letech.

Takže si měl premiér, ale i dvojice vašich lídrů, ještě počkat?

Respektuji, že všichni byli demokraticky zvoleni, ale v KDU-ČSL jsem známý tím, že naprosto otevřeně říkám, co se mi nelíbí nebo co si myslím. Je to tak nejlepší, protože každý si hned může přebrat mé názory. A jelikož se pan Bělobrádek i Jurečka se mnou snaží vycházet, tak pochopili, že to dělám pro větší slávu a čest KDU-ČSL.

Nejste ale až příliš velký solitér a sólový hráč? Nestane se stejně jako v roce 2012, že se vám nepodaří dojednat, aby KDU-ČSL byla ve vedení kraje a měla třeba i post hejtmana?

Ale já myslím, že dokážu pracovat i týmově. Ten, kdo mě zná, tak ví, že jsem tahoun, který ale není sólista. Věděl to i Andrej Babiš, který mě chtěl k sobě.

Vás chtěl předseda ANO Babiš? A kde?

On chtěl, abych kandidoval za ANO. Konkrétně chtěl, abych vedl ANO ve Zlínském kraji do parlamentních voleb.

Vážně?

No jistě, už jsem mohl být ministrem.

A jak to dopadlo? Vždyť přece musel vědět, že jste výrazná tvář KDU-ČSL... Tykáte si?

Ale to on samozřejmě věděl, však se dlouho známe. Poznali jsme se, když jsem byl ministr pro místní rozvoj. Ano, tykáme si. 

A co jste tehdy řekl na jeho nabídku? A jak ho vidíte?

Já si mnoha jeho kroků vážím. Řekl jsem mu, že bych za ANO rád kandidoval, ale bohužel jsem příliš známý na to, abych nepoškodil KDU-ČSL. Takže jsem řekl, že něco takového bych nemohl udělat. Jak vidíte, jsem loajální člen KDU-ČSL.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy