Zničující, dopady katastrofální, říká Babiš o referendu k odchodu z EU, které navrhl Zeman

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 1. 7. 2016 15:55
Českým politickým špičkám se vůbec nelíbí nápad prezidenta Miloše Zemana na referendum, ve kterém by občané rozhodovali o možném vystoupení z EU. Podle Andreje Babiše by vystoupení z EU bylo pro Česko zničující. Miroslav Kalousek označil prezidenta Zemana za bezpečnostní hrozbu pro Česko. Mluvčí vlády Martin Ayrer v tiskovém prohlášení informoval, že vláda neuvažuje o vystoupení o EU. O referendu v Česku začali někteří politici mluvit poté, co referendum ve Velké Británii rozhodlo o vystoupení z EU.
Babiš
Babiš | Foto: DVTV

Praha - Než ve středu o možném referendu k vystoupení z Evropské unie promluvil prezident Miloš Zeman, vrcholní čeští politici se k takové možnosti nijak nevyjadřovali. Až nyní tak učinili ministr financí Andrej Babiš (ANO), premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Vypsat referendum o vystoupení z EU by pro nás bylo zničující. Dopady by byly katastrofální. Určitě bych byl proti vystoupení," prohlásil na jednání Poslanecké sněmovny Babiš.

Podle něj nyní existuje mimořádná možnost EU reformovat, ovšem z pozice členské země. "Jsme v jiné pozici než Velká Británie. Potřebujeme evropskou armádu, potřebujeme volný pohyb osob, pracovních sil a zboží," prohlásil.

Na Zemanovo prohlášení zareagoval také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek "Dalo se čekat, že se prezident republiky připojí k Okamurovi a Machovi a bude spolu s nimi vyvolávat duchy referenda o vystoupení z EU," napsal na svůj facebook. Podle Kalouska se Zeman defacto stává bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku, protože útočí na priority české zahraniční a obranné politiky posledních desetiletí.

Premiér Bohuslav Sobotka vzkázal přes svého mluvčího, že vláda neuvažuje o vystoupení z NATO nebo EU a také nepřipravuje žádná referenda k těmto otázkám. "Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU i NATO, členství v těchto organizacích je zárukou stability a bezpečnosti," informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák ubezpečil, že zákon o referendu ČSSD podporuje. "Já osobně ovšem nepovažuji za dobrý nápad pořádat referendum o vystoupení z Evropské unie," dodal Sklenák.

Politici tak reagovali na prezidenta Zemana, který při středeční návštěvě Velkého Meziříčí o možnosti referenda mluvil, svůj postoj zopakoval i v pátek na tiskové konferenci. "Návrh zákona o obecném referendu byl předložen, já jsem v parlamentu vystoupil na jeho podporu. Jakmile se ho podaří prosadit, lidé mohou hlasovat o vystoupení z Evropské unie i z NATO," oznámil prezident a dodal, že nepodporuje odchod z EU ani NATO.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy