Zničující, dopady katastrofální, říká Babiš o referendu k odchodu z EU, které navrhl Zeman

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 1. 7. 2016 15:55
Českým politickým špičkám se vůbec nelíbí nápad prezidenta Miloše Zemana na referendum, ve kterém by občané rozhodovali o možném vystoupení z EU. Podle Andreje Babiše by vystoupení z EU bylo pro Česko zničující. Miroslav Kalousek označil prezidenta Zemana za bezpečnostní hrozbu pro Česko. Mluvčí vlády Martin Ayrer v tiskovém prohlášení informoval, že vláda neuvažuje o vystoupení o EU. O referendu v Česku začali někteří politici mluvit poté, co referendum ve Velké Británii rozhodlo o vystoupení z EU.
Babiš
Babiš | Foto: DVTV

Praha - Než ve středu o možném referendu k vystoupení z Evropské unie promluvil prezident Miloš Zeman, vrcholní čeští politici se k takové možnosti nijak nevyjadřovali. Až nyní tak učinili ministr financí Andrej Babiš (ANO), premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Vypsat referendum o vystoupení z EU by pro nás bylo zničující. Dopady by byly katastrofální. Určitě bych byl proti vystoupení," prohlásil na jednání Poslanecké sněmovny Babiš.

Podle něj nyní existuje mimořádná možnost EU reformovat, ovšem z pozice členské země. "Jsme v jiné pozici než Velká Británie. Potřebujeme evropskou armádu, potřebujeme volný pohyb osob, pracovních sil a zboží," prohlásil.

Na Zemanovo prohlášení zareagoval také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek "Dalo se čekat, že se prezident republiky připojí k Okamurovi a Machovi a bude spolu s nimi vyvolávat duchy referenda o vystoupení z EU," napsal na svůj facebook. Podle Kalouska se Zeman defacto stává bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku, protože útočí na priority české zahraniční a obranné politiky posledních desetiletí.

Premiér Bohuslav Sobotka vzkázal přes svého mluvčího, že vláda neuvažuje o vystoupení z NATO nebo EU a také nepřipravuje žádná referenda k těmto otázkám. "Dlouhodobou prioritou zahraniční politiky vlády České republiky a národním zájmem je být členem EU i NATO, členství v těchto organizacích je zárukou stability a bezpečnosti," informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák ubezpečil, že zákon o referendu ČSSD podporuje. "Já osobně ovšem nepovažuji za dobrý nápad pořádat referendum o vystoupení z Evropské unie," dodal Sklenák.

Politici tak reagovali na prezidenta Zemana, který při středeční návštěvě Velkého Meziříčí o možnosti referenda mluvil, svůj postoj zopakoval i v pátek na tiskové konferenci. "Návrh zákona o obecném referendu byl předložen, já jsem v parlamentu vystoupil na jeho podporu. Jakmile se ho podaří prosadit, lidé mohou hlasovat o vystoupení z Evropské unie i z NATO," oznámil prezident a dodal, že nepodporuje odchod z EU ani NATO.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy