Byla to sebeobrana, tvrdí bývalý policista, který střílel u diskotéky a zabil muže

ČTK ČTK
19. 10. 2015 14:45
Pavel Koblížek, který působil jako městský strážník, stanul před královéhradeckým soudem. Podle obžaloby v prosinci 2014 ve Vysokém Mýtě zastřelil 21letého muže a 26letého muže těžce zranil. Koblížek však tvrdí, že pistoli použil v sebeobraně. Podle svědka incidentu se tři muži, mezi nimiž byl i strážník v civilu, v noci z 20. na 21. prosince domáhali vstupu do klubu Stodola. Tvrdili, že jde o policejní akci. Pracovníci klubu je nechtěli pustit dovnitř, proto jeden z mužů nastříkal do místnosti pepřový sprej. Následně je zaměstnanci diskotéky začali pronásledovat. Strážník, který byl mimo službu, na to podle svědka reagoval střelbou.
Obviněný Pavel Koblížek
Obviněný Pavel Koblížek | Foto: ČTK

Hradec Králové - Bývalý strážník městské policie Pavel Koblížek, který podle obžaloby v prosinci 2014 ve Vysokém Mýtě zastřelil 21letého muže a 26letého muže těžce zranil, v pondělí před hradeckým soudem řekl, že zbraň použil v sebeobraně. Koblížek je obžalovaný z pokusu o zabití, v případě prokázání viny mu hrozí pět až 12 let vězení. Hlavní líčení je u hradeckého soudu naplánované do 22. října.

Podle svědka incidentu se tři muži, mezi nimiž byl i strážník v civilu, v noci z 20. na 21. prosince domáhali vstupu do klubu Stodola. Tvrdili, že jde o policejní akci. Pracovníci klubu je nechtěli pustit dovnitř, proto jeden z mužů nastříkal do místnosti pepřový sprej. Následně je zaměstnanci diskotéky začali pronásledovat. Strážník, který byl mimo službu, na to podle svědka reagoval střelbou.

Obžalovaný: Bránil jsem se

"Udělal jsem všechno pro to, aby k tomu nedošlo. Volal jsem, ať mě nechají být, bylo to čistě pro moji sebeobranu," řekl Koblížek. Uvedl, že při vstupu na diskotéku ukázal průkaz strážníka, protože se jim zdálo drahé vstupné. Obsluha je nechtěla pustit, proto se dohodli, že odejdou.

"Po chvíli jsem slyšel hluk a křik, ozvalo se: 'Stůj, ty fízle, my tě sejmem'. Zmocnil se mě strach, vytáhl jsem revolver a vystřelil jsem do vzduchu, myslel jsem, že tím to všechno skončí," řekl Koblížek.

Podle obžalovaného na něj ale muži z diskotéky stále křičeli a pronásledovali ho. "Ustupoval jsem dolů z kopce, dva z nich mě dostihli, jeden na mě skočil a povalil mě. Snažil jsem se ho zbavit, začal mě škrtit, strkal jsem do něj. Když už jsem nemohl dýchat, zmáčkl jsem spoušť revolveru. Útok pokračoval, potom jsem revolver přiložil k noze druhého útočníka a vyšla rána, potom přiběhl ten třetí, který mě kopl," uvedl Koblížek.

Pokus o zabití

Novinářům řekl, že ho útočníci hnali jako psa a křičeli na něj, že ho zabijí a "sejmou". "Když tam na mě řvou 'klidně si mě zastřel, já se tě nebojím', tak k čemu to potom je? Kolik má člověk vystřelit varovných výstřelů, aby mu dali lidé pokoj?" řekl Koblížek. Ve Vysokém Mýtě působil několik let jako policista, následně pracoval sedm let jako strážník městské policie. U soudu v pondělí řekl, že nyní pracuje jako skladník.

Koblížek byl původně obviněný z pokusu vraždy, v průběhu vyšetřování se však právní kvalifikace zmírnila na pokus o zabití. "Kvalifikace zabitím v současné době nejvíce odpovídá výsledkům přípravného řízení," řekl státní zástupce Milan Vacek.

Podle něj jde o pokus zabití, protože útok směřoval proti více lidem a usmrcen byl pouze jeden z těchto lidí. "Proto zůstalo jednání v pokusu, tak praví zákon," řekl Vacek. Koblížek je obviněný také z ohrožení pod vlivem návykové látky, protože na diskotéku přijel po vypití několika piv osobním automobilem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy