Byla hala Sazky předražená o půl miliardy? řekne soud

Sabina Slonková
18. 10. 2009 16:20
Spor mezi sestrou Sazky a cenovým supervizorem dává unikátní pohled do zákulisí výstavby vysočanské haly
Ať si kdo chce co chce říká... Děkovná cedule v útrobách (kdysi) Sazka Arény.
Ať si kdo chce co chce říká... Děkovná cedule v útrobách (kdysi) Sazka Arény. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud začal řešit unikátní případ, na jehož konci padne jasná odpověď na otázku, zda a o kolik byla předražená stavba vysočanské hokejové arény.

Deník Aktuálně.cz v minulých dnech informoval, že právě kvůli sportovní hale se dostal do potíží český sport.

Zprávy tajné služby - určené pro bývalého premiéra Mirka Topolánka - totiž jednoznačně uvádějí, že zákonné odvody loterijního gigantu Sazka končí místo ve sportu ve splátkách za halu.

Do zákulisí výstavby vysočanské haly dává nahlédnout ojedinělý spor mezi firmou Bestsport (sestrou Sazky) a cenovým "supervizorem" stavby, společností Lefkosia CZ.

Tu si Bestsport původně najal, aby dohlédla na to, zda jej stavební firmy nešidí.

Firma: Předražení o půl miliardy

Firma Lefkosia CZ nakonec dospěla k závěru, že stavba haly skutečně byla předražená. A to minimálně o 580 milionů korun.

Jenže společnost Bestsport jakékoli předražení odmítla. A stejně tak odmítla zaplatit auditorovi jeho odměnu, vypočtenou z vyčísleného předražení. Případ se tak dostal k soudu.

"Nyní probíhá dokazování, spor bude u soudu pokračovat v prosinci," uvedl pro Aktuálně.cz právní zástupce firmy Lefkosia CZ Petr Toman.

První kola procesu jasně ukázala, že případ neskončí ve ztracenu, a měl by vyústit v jednoznačný verdikt: Ano, předraženo, či nikoli. "Na dohodu to nevypadá," potvrdil právník Toman.

Sazka: Všechno bylo v pořádku

Bestsport i Sazka striktně trvají na tom, že stavba byla v pořádku a nárok firmy Lefkosia CZ označují za nepodložený.

"Nemáme žádné informace, které by tvrzení (firmy Lefkosia CZ - pozn. red.) dokládaly a potvrzovaly. Stavba podle našeho názoru a nezávislých posudků, které máme k dispozici, předražena nebyla," sdělil mluvčí Sazky a Bestsportu Zdeněk Zikmund.

Bez ohledu na své stanovisko se nicméně Bestsport "pojistil" a podal žaloby na dodavatele stavby ve výši vyčíslené firmou Lefkosia CZ.

Neznamená to ale, že Bestsport předražení uznává. Chce tak jen minimalizovat škody pro případ, kdyby spor s firmou Lefkosia CZ nakonec skutečně prohrál.

"Jedná se o právní krok, který chrání práva jejích vlastníků a eliminuje riziko vypršení promlčecích lhůt. V případě, že by se prokázalo, že stavba byla předražena, což - jak znovu zdůrazňuji - nepředpokládáme, vlastníci by uplatnili náhradu škody na dodavatelích," dodal Zikmund.

Stavba O2 Arény (dříve Sazka Arény) měla stát šest miliard korun, investiční náklady nakonec byly o miliardu vyšší. Reálná cena multifunkční haly ale stále roste, protože Sazka vydala na krytí stavby dluhopisy, které bude splácet až do roku 2021.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy