reklama
 
 

Byl zvyklý těžit doma, tak si vzal krabici na ubytovnu, vysvětluje Bartoš pirátův účet za elektřinu

24. 5. 2018 14:21
Pirát Tomáš Vymazal v poslaneckém bytě centru Prahy zapojil výkonný počítač a těžil na něm kryptoměnu Zcash, zároveň si tak prý topil.

Praha - Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše se jeho kolega poslanec Tomáš Vymazal choval "naprosto nevhodně", když ve služebním poslaneckém bytě v centru Prahy zapojil výkonný počítač a těžil na něm kryptoměnu Zcash. Zároveň si tak prý topil.

Pracovníci sněmovní kanceláře si toho všimli ve chvíli, kdy přišel prosincový účet za elektřinu a byl výrazně vyšší, než je u poslanců běžné. Energie zákonodárcům ve služebních bytech proplácí sněmovna, takže lze říci, že Vymazal těžil kryptoměnu, na které lze podle něj v budoucnu vydělat, za veřejné peníze.

"Za sebe bych dodal, že nechápu, jak ho to mohlo napadnout," komentoval problém šéf pirátů Bartoš s tím, že už v prosinci problém s Vymazalem vyřešili. "Byla mu vytknuta naprostá nevhodnost tohoto počínání a náprava byla obratem zjednána. Za pět měsíců starý incident se Tomáš Vymazal omluvil a navýšení spotřeby uhradí," slíbil Bartoš.

Sám Vymazal se hájil tím, že si počítačem pokoj zároveň vytopil, protože přímotop v bytě nefungoval. "Mimo jiné byla v bytě nesnesitelná zima (16 °C), než mi sněmovna dodala přímotop, přístrojem jsem si i topil, abych nezmrzl," obhajoval se tento zákonodárce z Moravy.

V poslaneckém bytě v Nerudově ulici v historickém jádru metropole prý "těžil" kryptoměnu po tři prosincové týdny na počítači se třemi grafickými kartami a získal tak částku v řádu stokorun. Aby incident odčinil, slíbil, že dá vydělané peníze na charitu.

Podle informací redakce se útrata za elektřinu spotřebovanou v bytě v prosinci pohybovala v rozmezí dvou a půl až tří tisíc korun. Vymazal si myslí, že je to příliš vysoká suma. Nechá si náklady vyčíslit a pak je sněmovně uhradí.

Piráti jsou přesvědčeni, že jejich kolegovi zkrátka nedošlo, že by vedení sněmovny mohlo mít s jeho účty za elektřinu problém. "Patrně byl zvyklý těžit doma, a tak si prostě krabici vzal dočasně na ubytovnu," podotkl Bartoš. Zimou v bytě se podle něj kolega obhajoval už v době, kdy potíže jejich poslanecký klub řešil s Kanceláří Poslanecké sněmovny.

autor: Kateřina Frouzová | 24. 5. 2018 14:21

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama