Byl to stres, popsala Dahlgrenovu kauzu státní zástupkyně. Američan vzal mnohým nejlepší kamarády

Jan Hejl Jan Hejl
20. 7. 2016 12:06
Brněnský krajský soud dal za pravdu žalobkyni Ludmile Doležalové, že Američan Kevin Dahlgren surově zavraždil čtyři svoje příbuzné. Ve středu ho potrestal nejvyšším možným trestem – doživotím. Dahlgren je přitom prvním občanem Spojených států, kterého tamní justice vydala do Česka. Státní zástupkyně novinářům po vynesení rozsudku řekla, že kauza pro ni byla náročná. "V začátcích to byl stres, vyžadovalo to sedmidenní pracovní dobu," popisuje. Připomněla, že Dahlgren vraždil zvlášť brutálně. "Připravil spoustu lidí, kteří jsou naživu, o nejlepší kamarády, známé. Vzal jim je," doplnila Doležalová.
Státní zástupkyně Ludmila Doležalová.
Státní zástupkyně Ludmila Doležalová. | Foto: ČTK

Případ Kevina Dahlgrena patří mezi nesledovanější soudní procesy posledních let. Jak obtížné pro vás bylo ho usvědčit?

Bylo samozřejmě náročné shromáždit veškeré podklady pro ministerstvo zahraničních věcí, které spolupracovalo s americkou stranou. Byla na to tehdy lhůta dva měsíce, ale já už jsem v podstatě za měsíc odevzdávala veškeré materiály. Vyšetřování muselo probíhat velice rychle, abychom mohli vyhodnotit důkazy, které jsme za několik týdnů opatřili. A poté jsme museli těmito důkazy přesvědčit americkou stranu, aby mohla tehdy obviněného Kevina Dahlgrena vydat do Česka.

Takže v začátcích byl tento případ nejnáročnější?

Ano, v začátcích to byl stres, vyžadovalo to sedmidenní pracovní dobu a musím v tomto směru poděkovat kolegům, kteří mi pomohli - a to jak pracovníkům ministerstva zahraničních věcí, tak policii. S takovouto kauzou jsem neměla zkušenosti, pomohli mě vést krok po kroku, abychom docílili vydání Kevina Dahlgrena.

Pak nám také pomohlo, že tím případem bylo otřeseno spoustu lidí v okolí. Podařilo se nám zachytit informace od svědků hned v počátku, kdy si pamatovali rozhodující data, která pomohla zmapovat pohyb obviněného na místě činu a určit, kdy členové rodiny byli ještě naživu a kdy už zemřeli. Tohle podle mého názoru přispělo k objasnění kauzy. Začáteční nápor byl rozhodující.

Jaké má teď Kevin Dahlgren možnosti, včetně odpykání trestu v americkém vězení?

Podle trestního zákona má možnost po dvaceti letech ve vězení podat návrh na podmíněné propuštění (případ ovšem není u konce, Dahlgren se na místě odvolal, pozn. red.). A právě pro tento účel byla soudcem zvolena zabezpečovací detence. Pro případ, že by byl dříve propuštěn, což náš právní řád umožňuje, mu byla uložena právě zabezpečovací detence, což je zařízení, které má přísnější podmínky než třeba ústavní léčba.

Za jakých podmínek by si mohl Dahlgren odpykat trest ve Spojených státech?

Bylo by to zdlouhavé řízení, které už jde mimo mě. Záleží na jiných orgánech a k tomu já se nemůžu vyjadřovat.

V závěrečné řeči jste působila poměrně emotivně. Jak jste konfrontaci s obžalovaným vnímala?

Tehdy jsem si uvědomila jednu věc: Nejenže Kevin Dahlgren vyvraždil čtyři lidi, ale připravil spoustu lidí, kteří jsou naživu, o nejlepší kamarády, známé. Vzal jim je. Budou tady trvale trpící, kterým budou zavraždění chybět – jak spolužáci, přátelé, tak jejich kolegové z kapely. Byla jsem na jednom z jejich koncertů a bylo to velmi dojímavé (otec rodiny hrál v kapele Ukulele Orchestra jako Brno, pozn. red.).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy