Byl stát připraven o 100 milionů? Policie hledá odpověď

Eliška Bártová Eliška Bártová
8. 2. 2010 5:30
Aktuálně.cz zdokumentovalo, jak "hospodaří" strategická firma - Správa státních hmotných rezerv

Praha - Stát přichází o miliony korun kvůli neprůhlednému fungování Správy státních hmotných rezerv, která má schraňovat a ochraňovat strategické komodity pro případ krizových událostí.

Aktuálně.cz se podařilo zmapovat, jak se nevýhodné obchody, na nichž stát tratí desítky milionů, uskutečňují.

Příkladem je prodej sedmi tisíc tun starých zásob bavlny, který se odehrál přede dvěma lety.

Podle informací Aktuálně.cz už se do případu vložila policie. Prošetřuje podezření, že vedení úřadu tehdy prodalo soukromé firmě bavlnu za poloviční cenu, než která se nabízela na burze.

Odhadovaná ztráta pro stát: sto milionů korun.

Správu státních hmotných rezerv prověřuje civilní kontrarozvědka, Nejvyšší kontrolní úřad i poslanci kontrolního výboru Sněmovny.

Zlatý důl - bavlna

U zakázky na prodej bavlny se kromě nevýhodné ceny pro stát objevují také pochybnosti o způsobu, jakým byl kupec vybrán.

Vedení hmotných rezerv se totiž rozhodlo, že neprodá starou bavlnu na burze, ale vyhlásí soutěž o nejvhodnější nabídku.

V ní si však stanovilo specifickou podmínku, že vítěz musí během dvou týdnů složit jistinu ve výši 9,5 milionu korun.

Do soutěže se za těchto podmínek přihlásila pouze jediná firma - Fobos Invest - a vyhrála. Celkem tak získala přes sedm tisíc tun bavlny ze státních rezerv za 107,1 milionů korun.

Za kilo bavlny zaplatila v přepočtu 15 korun. Pokud firma tuto bavlnu prodala dál, mohla na obchodu vydělat značnou sumu.

Trestní oznámení

Podle nevládní organizace Transparency International, která se případem zabývala a podala trestní oznámení, byla cena za bavlnu v dané době na burze dvojnásobně vyšší.

Pokud by tedy správa hmotných rezerv neprodala bavlnu přímo soukromé firmě, mohl stát získat o desítky milionů korun víc.

"Vznikl nepoměrný rozdíl mezi cenou nabízenou vybraným zájemcem a cenou, za kterou by bylo možné bavlnu prodat," uvádí TI v trestním oznámení z roku 2008.

Podle této protikorupční organizace se vzhledem k okolnostem prodeje nabízí také podezření, že celá zakázka byla šita na míru právě dané firmě.

"Vzhledem ke všem okolnostem prodeje není možné vyloučit úmysl, kdy ke prospěchu vybraného zájemce byly záměrně vytvořeny takové podmínky prodeje, které by vyloučily jiné zájemce," uvádí Transparency Interntaional.

Co kryje mlčení

Vedení Správy státních hmotných rezerv tento případ odmítlo komentovat. V emailové reakci pouze odkázalo na příslušný zákon.

"Prodej bavlny byl proveden v souladu se zákonem č. 219/2000 Sb., o majetku státu, ve znění pozdějších předpisů," uvádí se v dopise SSHR. "Jednalo se o odprodej dlouhodobě skladovaného materiálu. Prodej byl proveden formou veřejné obchodní soutěže."

Ředitel hmotných rezerv Petr Holoubek, jenž byl podepsán pod nabídkou prodeje i pod kontroverzní smlouvu s firmou Fobos Invest, se odmítl vyjádřit a odkázal na tiskovou mluvčí úřadu.

"Vzhledem k tomu, že prodej bavlny firmě Fobos Invest, a. s., je i nadále v šetření Policie ČR, resp. Správa nebyla dosud o ukončení šetření informována, nebudeme se k uvedenému prodeji vyjadřovat," vzkázala posléze mluvčí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy