Byl nespravedlivě odsouzen. Stát mu zaplatí 4,9 milionu

ČTK ČTK
4. 2. 2013 17:22
Muž, který si ve vězení neprávem odseděl jeden rok za znásilnění, žádal 32 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo spravedlnosti má vyplatit Janu Šafránkovi 4,88 milionu korun za to, že byl odsouzen za znásilnění, které nespáchal. 

V pondělí o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, podle kterého byla způsobená újma skutečně značná a Šafránek musel na osvobozující rozsudek čekat velmi dlouho. Muž se na státu domáhá téměř 32 milionů korun, spolu s dříve přiznanou částkou by měl dostat přes 5,5 milionu. Obě strany sporu uvedly, že zváží podání odvolání.

Šafránek byl ze znásilnění obviněn v roce 1992. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou ho později odsoudil k ročnímu vězení za to, že na Chrudimsku údajně donutil ženu k orálnímu a análnímu styku a vyhrožoval jí, že pokud to někomu oznámí, nakazí ji virem HIV, nebo ji zastřelí.

Rozsudek později potvrdil Krajský soud v Brně. V roce 2006 však policie vypátrala skutečného pachatele a Šafránek byl v obnoveném řízení osvobozen.

"Nebylo pochyb o tom, že má žalobce na odškodnění právo, " uvedla soudkyně Markéta Jirásková. Muži se však podle ní nepodařilo dostatečně prokázat, že by měl nárok na celou požadovanou částku.

Zcela jasně ale vyplynulo, že trestní stíhání a následné odsouzení výrazně ovlivnilo rodinné vztahy. Po pravomocném verdiktu začala o nevině Šafránka pochybovat i širší rodina, příbuzní a přátelé se od něj odvrátili.

Proces také podle soudkyně znemožnil Šafránkovi navázat další vztahy, oženit se a mít děti. "Žalobci tak vzal nejlepší roky života," prohlásila. K nakonec přiznané částce dospěla například srovnáním s penězi, které soudy přiznávají při ztížení společenského uplatnění po úrazu či těžké nemoci. Zároveň prý lze takovouto částku použít k tomu, aby začal nový život.

"Dnešní rozsudek vnímáme jako příznivý krok na té dlouhé cestě pana Šafránka za spravedlností," řekl novinářům po skončení jednání mužův advokát Petr Kočí. Zda se s klientem proti verdiktu odvolají, teprve zváží. Sám přiznal, že "částka se v českých poměrech může jevit jako odvážná".

První případ

Případy podobných odškodnění totiž v Česku nejsou. Milionové částky získali například kurdský podnikatel a lékař Yekta Uzunoglu a nepravomocně i někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. Šlo ale o ušlý zisk za dobu vazby, a nikoli o nemajetkovou újmu.

Také zástupkyně ministerstva s odvoláním počká na to, až si přečte písemné odůvodnění. Při své závěrečné řeči ale uvedla, že podle ní nemá muž již nárok na další náhradu škody. Stát muži již dříve vyplatil 409.000 korun a později dalších 366.000. Soud částky vypočítal jako odškodnění za 291 dní ve vazbě a 75 dní ve výkonu trestu.

Částku 31,8 milionu korun, kterou se nyní zabývá soud, požaduje muž jako odškodnění za nemajetkovou újmu. Podle jeho advokáta Petra Kočího musel Šafránek žít s pověstí sexuálního delikventa, což se podepsalo na jeho osobním životě, pracovních možnostech a rodinných vztazích. Výši částky pak právník odůvodnil mimo jiné srovnáním s odškodněními, která za poškození pověsti dostávají známí umělci či politici.

 

Právě se děje

Další zprávy