Byl nákup Pandurů korupcí? Vídeň zdržuje důkazy

Důkazy o korupci českých politiků zatím nenašly ani rakouské úřady, soud řeší vydání dokumentů do Prahy
Nákup tansportérů: miliardová zakázka s korupční příchutí
Nákup tansportérů: miliardová zakázka s korupční příchutí | Foto: Jan Langer

Praha - Pět měsíců poté, co v médiích propukla údajná korupční aféra spojená s nákupem obrněných transportérů pro českou armádu, se ukazuje, že úřady nemají v ruce žádné důkazy, aby mohly někoho obvinit.

Vyšetřování případu navíc podle zjištění Aktuálně.cz zkomplikoval soudní spor ve Vídni, v němž se výrobce transportérů - firma Steyr - snaží zabránit vydání dokumentů zabavených při domovních prohlídkách. Rakouské úřady zabavily desítky listin jak v sídle zbrojovky ve Vídni-Simmeringu, tak u dvou jejích bývalých manažerů.

Společnost Steyr se u soudu brání proti zabavení dokumentů a současně se domáhá verdiktu, který by jejich předání do zahraničí zakázal. A to s odkazem na obchodní tajemství.

Vídeň: Čekáme na verdikt

Existenci soudního sporu potvrdilo jak Vrchní státní zastupitelství v Praze, tak speciální protikorupční úřad ve Vídni.

"Byla nám poskytnuta informace, že firma Steyr po provedených domovních prohlídkách a zajištění listinných materiálů vyslovila nesouhlas s jejich zajištěním a podala proto příslušnému soudu námitky proti zajištění s odkazem na obchodní tajemství," uvedl vrchní žalobce v Praze Vlastimil Rampula.

Jeho vídeňský kolega z úřadu na potírání korupce Friedrich König pak doplnil: "Do rozhodnutí soudu nemůžeme dané dokumenty do Prahy poskytnout."

Společnost Steyr ani tentokrát nezměnila svoji strategii a s novináři o případu nekomunikuje. Aktuálně.cz oslovilo nejen vídeňskou centrálu, ale i mateřskou společnost - americký koncern General Dynamics. Odpověď nedorazila žádná.

Několik horkých stop

Příběh nákupu transportérů Pandur pro českou armádu za téměř čtrnáct a půl miliardy korun, o němž před pěti lety rozhodl kabinet vedený Stanislavem Grossem, a finále se odehrálo ve vládě Mirka Topolánka, znovu ožil letos v únoru.

Dva propuštění manažeři zbrojovky Steyr Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik v rozhovoru s reportérem Mf Dnes, který se vydával za podnikatele, naznačili, že zakázku provázely provize pro politiky z ČSSD, ODS a zaniklé Unie svobody.

České policii, ale ani rakouským kolegům se ale doposud nepodařilo prokázat, že to tak skutečně bylo.

"Rakušané nám poslali několik informací, které vypadaly velice slibně. Měli jsme dokonce horkou stopu doplněnou výpisem z účtu, ale nakonec se ukázalo, že to byla slepá kolej. Nemáme nic, stejně jako před lety, kdy se případ poprvé vyšetřoval," uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Oficiálně rakouský úřad pro boj s korupcí ani Vrchní státní zastupitelství v Praze průběh vyšetřování detailně nekomentují.

"Výsledky vyšetřování zatím nemůžeme komentovat, ještě nějakou dobu potrvá, než dojdeme k nějakému závěru," poznamenal prokurátor König.

Obdobně mluví i jeho protějšek Rampula: "V současném stavu řízení nelze potvrdit ani vyloučit podezření z trestného činu."

Není to přitom poprvé, co se úřady o miliardovou zakázku zajímají. Ani v minulosti ale nenašly důkazy, aby mohly někoho obvinit.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy