Byl jsem živý štít, říká bodyguard prezidenta Obamy

Markéta Chaloupská
7. 4. 2009 16:45
Hlavní český bodyguard Baracka Obamy poskytl Aktuálně.cz unikátní rozhovor
Nejlepší výhled měli odstřelovači.
Nejlepší výhled měli odstřelovači. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za patnáct let svojí služby u české ochranky se staral o bezpečnost Václava Klause, Miloše Zemana nebo o manželku bývalého amerického prezidenta Lauru Bushovou.

Tento víkend byl bezpochyby zlomem v jeho kariéře. Byl totiž osobním strážcem současného amerického prezidenta Baracka Obamy.

"Byl jsem nejbližší ochránce z české strany," popisuje bodyguard, který online deníku Aktuálně.cz poskytl exkluzivní rozhovor. Ten byl podmíněn tím, že redakce zachová jeho anonymitu.

"V podsadě jsem ten živý štít, který má za úkol krýt chráněnou osobu před útočníkem. Kdyby se něco stalo, kdyby selhaly všechny bezpečností mechanismy, které jsou kolem toho, tak jsem tam já," vysvětluje. A bez zaváhání říká: Ano, opravdu bych za Obamu nasadil život.

A.cz: Jak na vás Barack Obama zapůsobil?

Příjemný člověk, vystupováním byl naprosto lidský. Výborný člověk.

A.cz: Jaký je to pocit být zodpovědný za bezpečnost takto důležité osoby?

Je to čest, ale vnitřně žádné pocity nezažívám. Musím se soustředit na to, co dělám. Nemůžu být nervózní nebo v euforii. Osobní ochránce je především hlava, svaly jsou spíše nástavba. Když vám nezapne hlava, tak nezapne ani to ostatní.

A.cz: Překvapilo vás během návštěvy něco? Nebo vše šlapalo podle plánu?

Vše šlo podle plánu. V podstatě byl nejnáročnější projev pana prezidenta Obamy na Hradčanském náměstí. Ani tam nás ale nic nepřekvapilo.

A.cz: Kolik lidí z české strany se přímo staralo o pana prezidenta?

To bych nerad říkal, ale bylo jich do deseti.

A.cz: A jak to bylo u jeho manželky Michelle? Ta měla také svého osobního ochránce?

Ano, tam jich bylo co do počtu do pěti. Stejně tak u ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

A.cz: Byla situace v případě Obamových něčím odlišná?

Samotná ochranná činnost ne. Co se ale týče příprav, tak ty náročnější byly. Tak tři týdny předtím jsou složité hlavně z psychické stránky. V duchu si musíte projít trasy a jejich únikové východy. Musíte vědět, kdo kde má jaké stanoviště.

A.cz: Musel jste být v těsném kontaktu s americkou stranou. Jak se k vám američtí agenti chovali? Spíše přátelsky, nebo naopak nadřazeně?

Já jsem americkými agenty už několikrát spolupracoval, například jsem v roce 2002 a 2007 chránil paní Lauru Bushovou. Oni jsou naprostí profesionálové, nedávají najevo žádnou nadřazenost, chovají se slušně.

A.cz: Jak to probíhalo přes noc? To jste musel přespat také v hotelu Hilton, kde byl Obama ubytován?

Ne. Pro mě ochrana končí ve chvíli, kdy pan prezident zajde do apartmánu. A začíná, až když vyjde. Například, kdyby se večer rozmyslel, že přeci jen chce jít někam ven, tak já musím být v dosahu a v co nejkratší době dorazit před apartmán.

A.cz: Takže jezdíte i v té prezidentské koloně. Přímo v limuzíně?

Podle mezinárodních dohod za ochranu zodpovídá strana, která zve chráněnou osobu na návštěvu. My normálně jezdíme v hlavním autě, ale v tomto případě platila výjimka. Jezdil jsem v druhém autě za limuzínou. Mimo jiné to bylo kvůli tomu, že bych se ještě musel naučit ovládat vnitřní interiér automobilu.

A.cz: Po celou dobu jste byl jako osobní strážce vedle Obamy. Existuje nějaké měřítko, jak daleko byste od něj měl stát?

Vzdálenost od chráněné osoby si určuji já, řídím se taktickými zásadami. Záleží hlavně na tom, jestli je mezi lidmi - a nebo v uzavřeném prostoru. Když se pohybujete například na Pražském hradě, tak tam není důvod být úplně blízko. Oproti tomu například po projevu na Hradčanském náměstí, když si pan prezident podával ruce s lidmi, tak to jsem musel být hodně blízko - v podstatě tělo na tělo.

A.cz: S tím souvisí i moje další otázka. Čeho jste se nejvíce obával, byl to tedy projev na otevřeném prostranství?

Rozhodně. Jinak se totiž pan prezident pohyboval v režimovaných pracovištích, jako na Hradě nebo Kongresovém centru.

A.cz: Hrozilo Obamovi nějaké nebezpečí? Měli jste nějaké takové signály?

Ne. Scházeli jsme se s týmy z BIS i ÚOOZ a neměli jsme vyhodnocené žádné nebezpečí.

A.cz: Pojďme konkrétně k programu. Je pravda, že celý sobotní večer zůstali Obamovi "zavření" v Hiltonu?

Zůstali po celou dobu v hotelu. Počítalo se ale i s variantou, že někam půjdou. Původně byla večeře naplánovaná na sedm, ale letadlo mělo zpoždění, takže to pak vypadalo na devátou, pak na desátou. I pan prezident je ale jen člověk, takže to záviselo jen na něm, jestli se mu bude chtít.

A.cz: Bavíte se někdy u "zaručených" zpráv médií, která informují o tom, kde se Obama právě nachází?

Je pravda, že mě pobavilo, když v půl desáté měla jedna z televizí přímý vstup z Hiltonu a redaktorka spekulovala, jestli Obamovi vyjedou nebo ne. Já už jsem v tu dobu věděl, že nevyjede. Bylo mi jí trošku líto.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy