Byl jsem lepší než Nečas, zhodnotil duel lídrů Paroubek

Kateřina Eliášová
11. 4. 2010 16:05
Lídři dvou největších parlamentních stran se poprvé střetli v televizním duelu
Václav Moravec, Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. Teď ho nahradí Petr Nečas
Václav Moravec, Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. Teď ho nahradí Petr Nečas | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za dva dny to budou přesně čtyři roky od události, kterou někdejší premiér Jiří Paroubek považoval za - podle jeho slov - "trošku legraci".

Do voleb zbýval měsíc, když volební manažer sociálních demokratů Jaroslav Tvrdík vyslal do sídla ODS historický kočár pro Mirka Topolánka s výzvou na televizí souboj se svým předsedou. Ten tvrdil, že se před ním Topolánek - tehdejší šéf ODS - schovává.

Kočár doprovázel ještě muž v historické uniformě na koni a další dva, taktéž v historických kostýmech.

Letos Paroubek kočár nevyslal. Souboje s novým lídrem ODS Petrem Nečasem se ale dožadoval se stejným důrazem. K televiznímu duelu jej vyzval už čtyři dny poté, co Nečas nahradil Topolánka.

Nestrašte na Velikonoce

Obvyklá přestřelka nechyběla ani letos . ODS obdržela prostřednictvím médií naléhavou žádost šéfa marketingu Petra Dimuna o debatu v jím stanoveném čase a místě duelu. "Očekáváme, že svoji účast rovněž potvrdí," zněl vzkaz pro Petra Nečase.

Ten ale poslal do Lidového domu odpověď, že "demokracie jistě nijak neutrpí, když veřejnost o velikonoční neděli neuvidí Jiřího Paroubka na obrazovce". Později kývl na dnešek, tedy neděli 11. dubna.

Pro Nečasovy voliče na Moravě to byl taky vzkaz, že nebude jako Topolánek, který mluvil o církvi "vymývající lidem mozky". Coby věřící dal najevo, že nejdůležitější křesťanský svátek nehodlá trávit debatami se svým sokem, ale s rodinou.

Paroubek sobě

Mediální odborníci se v jedné z debat v České televizi podivovali nad způsobem, jakým si socialisté o debaty říkají, jakoby "automaticky počítali s tím, že jim televize dají prostor".

"Stačí mi ty televizní formáty, jaké jsou, Otázky, Partie, Sedmička... Je mi to celkem jedno, který z nich to bude. Nepotřebuji speciální formát televizní debaty, jakou jsou třeba v Americe," řekl před čtyřmi lety pro iDNES Paroubek, když vyzýval Topolánka.

"Chci, aby nás viděly statisíce lidí a udělaly si o nás trošku představu. Předpokládám, že je tento duel tak divácky atraktivní, že by nás mohlo sledovat až jeden a půl milionu diváků," dodal tehdy.

Pro Petra Nečase a Jiřího Paroubka to byl v neděli první televizní duel. Jejich předchozí setkání před třemi dny na obědě s prezidenty Barackem Obamou, Dmitrijem Medvěděvem a Václavem Klausem proběhlo téměř beze slova.

První "šťouchance" si vyměnili na tiskové konferencí po jednání s premiérem Janem Fischerem, kdy se nedohodli na nové podobě vlády.

Ukažme si maturitní vysvědčení

Záměr dramaturga - aby si hosté neskákali do řeči a odpovídali věcně na otázky priorit v případě že by byl jeden či druhý jmenován premiérem - krachla po půl hodině.

Paroubek skákal Nečasovi do řeči, nerespektoval moderátora a měl tendenci debatu spíše řídit. Nečas se s ním začal hádat, režie proto oběma politikům ztišila zvuk.

Přitom jen pár okamžiků před debatou střetu nic nenasvědčovalo. Oba se přivítali a poté tiše seděli vedle sebe a nekomunikovali. Paroubek s sebou přivedl manželku s dcerou a svého poradce Petra Dimuna, Nečas přišel v doprovodu poradce Jiřího Sezemského.

Debata byla místy komická, třeba když se Paroubek s Nečasem přeli o to, kdo je lepší v matematice. "Tak si ukažme maturitní vysvědčení!" dožadoval se Nečas.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy