Garáž je nebezpečná a střechou teče, zlobí se majitelé bytů. Developer vinu odmítá

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
28. 9. 2015 8:02
Obyvatelé deset let starého domu v pražských Čimicích se ve svých bytech potýkají s vadami a nedodělky. Za vinu je dávají podnikateli, který jim bydlení prodal. Garáž s hořlavým polystyrenem ukrytým ve stropě museli nechat opravit za vlastní peníze. Kvůli protékající střeše se s firmou QVD Reality sejdou u soudu.
Michal Janeček před čimickým domem
Michal Janeček před čimickým domem | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Brzy odpoledne je podzemní garáž bytového domu v pražských Čimicích zpola prázdná. Dvacítka míst se naplní až navečer. Aby zde ale obyvatelé deset let starého domu vůbec mohli parkovat, museli podzemní stání nechat za 630 tisíc korun kompletně předělat.

Nejprve se totiž o sedm centimetrů propadl strop a při následné opravě se navíc zjistilo, že stavebníci do něj místo bezpečné minerální vaty namontovali hořlavý polystyren, který zásadně porušuje požární předpisy.

"Při kolaudaci to stavební úřad nezjistil. Museli by do stropu píchnout šroubovákem," vysvětluje místopředseda společenství vlastníků bytů Michal Janeček. Úředníci si jen prohlédli odhalenou část stropu u garážových vrat, kde vatu našli. "Bylo to ale jen nakašírované," dodává Janeček.

Nová garáž obyvatele stála 630 tisíc korun.
Nová garáž obyvatele stála 630 tisíc korun. | Foto: Jakub Plíhal

Propad stropu uznali za svou chybu statici a na vlastní náklady vadu odstranili. Jak se ale do stropu dostal polystyren, dosud jasné není. Developerská firma QVD Reality záměnu nekomentuje a odvolává se na to, že garáž už není v záruce.

Majitelé bytů, převážně mladé rodiny s dětmi, se marně dožadovali policejního vyšetřování. Kriminalisté trestní oznámení na firmu i na neznámého pachatele odložili s tím, že případy jsou promlčené.

Před soudem se však obyvatelé domu s majitelem společnosti Vladimírem Keslem sejdou kvůli střeše. "Je špatně postavená. V zimě sníh vzlíná pod krytinu a v bytech se tvoří vlhké skvrny a plísně," popisuje Janeček. Opírá se o znalecký posudek odbornice na střechy Lenky Hanzalové.

Expertka upozorňuje na to, že stavitel oproti projektové dokumentaci zvolil jinou krytinu. Na šikmou část střechy měly přijít tašky z lehké směsi cementu a umělých vláken. Na navazující plochu, která má sklon jen devět stupňů, se počítalo s plechem. Ve skutečnosti ale celou střechu pokrývají betonové tašky.

"Asi je měli zrovna v akci,“ podotýká ironicky Janeček, povoláním konzultant, který radí firmám, jak se lépe prezentovat.

Podle Hanzalové jsou tašky z betonu vhodné až na střechy se sklonem nejméně 12 stupňů. Kromě toho je ve střeše málo větracích otvorů a některé tašky jsou špatně upevněné. „Vzhledem ke zjištěným konstrukčním a technologickým nedostatkům jednoznačně doporučuji provést zásadní rekonstrukci realizované střechy,“ píše znalkyně v závěru posudku.

Střecha je nakonec betonová.
Střecha je nakonec betonová. | Foto: Jakub Plíhal

Kesl ale tvrdí, že střecha je postavená dobře a krytinu poničili sami obyvatelé. Třeba když podle něj neodborně nechali shodit ze střechy sníh.

Rodiny z jednotlivých bytů musí žaloby podávat samostatně. První spor mezi obyvatelem domu Michalem Zikánem a Keslem začal v červenci. Po prvním státní ho soudce odročil, aby se mohl seznámit jak s posudkem Hanzalové, tak tím, který nechal vypracovat Kesl.

Rodina Zikánova bydlí v jednom z nižších pater. "Nám do bytu neteče, ale ať už pod tou střechou bydlíme, nebo ne, tak se budeme muset na její opravě podílet. Proč bychom tu finanční zátěž měli nést, když je střecha špatně postavená?" ptá se Zikán.

Obyvatelé doufají v přiznání slevy z díla, která by jim mohla posloužit jako příspěvek na kompletní opravu střechy, kterou už plánují. Náklady odhadují na milion korun. K opravě některé obyvatele podle Janečka popohnalo i to, že jejich děti mají kvůli plísním dýchací obtíže.

Developer Kesl už na výtky obyvatel reagovat nechce. Zodpovědnost za jednotlivé problémy stavby vidí u najatých subdodavatelů, se kterými už to po tolika letech prý nelze řešit. „Měl jsem výrobního ředitele, měl jsem stavbyvedoucí. Komu z nich to uteklo, nevím. Co vám k tomu mám říct? Já jsem podvedený zrovna tak,“ brání se Kesl.

Obrácená folie
Obrácená folie | Foto: Jakub Plíhal

Janeček podle něj jen sbírá body u místních a píše o něm nesmysly. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, nemá to cenu,“ říká. Zikán, který byl dříve také ve výboru domu, ale odmítá, že by proti Keslovi jeho soused Janeček vedl cílenou kampaň. "Kdybych ve výboru zůstal, tak nejspíš pan Kesl bude to samé říkat o mně. Není to spor Janečka s Keslem," říká rozhodně.

Kromě garáže a střechy majitelé bytů řešili i další nedostatky. Například fólie, která má stavbu izolovat od okolního terénu, je ke zdi přiložená obráceně. Nadělá tak víc škody než užitku, protože se pod ní hromadí vlhkost. „Tohle by snad nespletl ani student ze stavebky,“ diví se Janeček.

Na terase také obyvatelé nechali vyměnit dlažbu. "Původně tu byly dlaždičky určené do interiéru, které po dešti klouzaly. Když zapršelo, říkali jsme, že jdeme 'sáblíkovat'," směje se Janeček, který si jinak bydlení na okraji hlavního města chválí. "Nebýt těch problémů, bylo by tu hezky," dodává.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 10 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy