Buzková chce více gymnazistů

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 2. 2006 16:50
Praha - Do čtyř let by se měl v Česku zvýšit počet gymnázií. Studovat by na nich mohlo až o 7 tisíc dětí více. Uvnitř: ANKETA.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministryně školství Petra Buzková dnes zveřejnila plány, podle nichž by v příštích letech mohlo na gymnázia nastupovat až 35 procent ze všech přijímaných na střední školy.

V dnešní době tvoří studenti gymnázia pouhých 21 procent.

"Důvodem k tomuto kroku byla stále se zvyšující poptávka po studiu na gymnáziu," říká ministryně Buzková. "Ale také fakt, že s výjimkou středních zdravotních škol mají gymnázia bezkonkurenčně nejnižší podíl nezaměstnaných absolventů."

Podle Buzkové také gymnázia v současné době neprodukují dostatek absolventů pro studium na vysoké škole.

Nesouhlas z vlastní strany

Návrh ministryně Buzkové vítají odborníci i opozice. Hájit ho však musela před zástupci z vlastní strany. Proti návrhu vystoupil ministr průmyslu Milan Urban a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Máme k tomu výhrady. Vyčerpává to potenciál lidí, kteří by se mohli vzdělávat v technických oborech," říká ministr Škromach. "Návrh podpoříme, ale budeme chtít jednat o tom, aby se rozvíjely i možnosti dalšího nevysokoškolského vzdělání v technických oborech. Aby to odpovídalo poptávce velkých zaměstnavatelů."

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Karla Bárty je Buzkové návrh krok správným směrem. "Mohla to ale udělat ještě efektivněji a úsporněji - zrušit osmiletá gymnázia a přesunout jejich kapacitu do čtyřletých." Právě předčasná selekce dětí do osmiletých gymnázií je stále častěji terčem kritiky.

Rušení selekce do osmiletých gymnázií zatím ale ministryně neplánuje.

"Uznávám, že to celku neprospívá a v současné době už to není potřeba, ale přišlo by mi to nyní jako příliš násilný akt," říká ministryně Buzková. "Podpora vzniku gymnázií ale rozhodně neznamená, že by se zvýšil počet osmiletých. Budeme podporovat pouze čtyřletá gymnázia."

Dvacet milionů letos

K naplnění ministerského záměru by měl sloužit transformační program, který by měl být k dispozici do poloviny tohoto roku.

Pokud jej vláda v březnu schválí, bude na něj pro tento rok vyčleněno 20 milionů korun, dalších 40 milionů pak v letech následujících.

Tyto peníze budou moci čerpat školy nebo jejich zřizovatelé, většinou tedy kraje.

Infobox

Vývoj míry nezaměstnanosti absolventů středních škol

Statistiky ukazují, že gymnazistů bez práce je mezi absolventy nejméně.

Podle návrhu Petry Buzkové by se střední školy, které se potýkají s nedostatkem studentů, měly přeměnit na gymnázia.

Díky nepříznivému demografickému vývoji je dnes podle propočtů ministerstva na středních školách k dispozici až 90 tisíc volných míst.

"Peníze z ministerského programu budou sloužit ke zlepšení vybavení školy a k nakoupení nových učitelů," říká ministryně. "Pedagogové, například z průmyslových škol, o které je malý zájem a rozhodnou se pro přeměnu na gymnázium, se budou muset na nové zaměření připravit. Neměl by však s tím být problém. Vždyť prošli stejnými školami, jako ti, kteří učí na gymnáziu."

O tom, kolik gymnázií nakonec bude, rozhodnou zřizovatelé škol tedy krajští politici.

Kraj s rozpaky

Někteří zástupci krajů se o návrhu ministryně dozvěděli až dnes a přiali ho s rozpaky. "Zvýšit počet studentů na gymnáziích o třetinu je překotné," říká náměstkyně hejtmana Středočeského kraje Dagmar Nohýnková. "Musíme přizpůsobit nabídku poptávce. Jestliže tady bude zaměstnavatel a bude mít určité požadavky, budeme podporovat hlavně učební obory, které potřebuje."

Větší podpory se tak vznik nových míst na gymnázium v tomto kraji zatím nedočká. "Zvýšíme podíl gymnazistů o jedno procento, pak uvidíme," říká náměstkyně Nohýnková. "Budeme ale hlavně jednat s místními zaměstnavateli, úřadem práce a také rodiči. Abychom zjistili, co chtějí oni."

"S některými jsme kraji už o tom jednali, s některými ještě ne," říká ministryně Buzková. "Zda tuto aktivitu podpoří nevím. Ale možnost získat peníze navíc bude jistě motivací. Gymnázium stojí nejméně peněz ze všech středních škol. Pokud by kraj přeměnil průmyslovku na gymnázium, ještě by ušetřil."#reklama

 

Právě se děje

před 4 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy