Buzková chce více gymnazistů

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 2. 2006 16:50
Praha - Do čtyř let by se měl v Česku zvýšit počet gymnázií. Studovat by na nich mohlo až o 7 tisíc dětí více. Uvnitř: ANKETA.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ministryně školství Petra Buzková dnes zveřejnila plány, podle nichž by v příštích letech mohlo na gymnázia nastupovat až 35 procent ze všech přijímaných na střední školy.

V dnešní době tvoří studenti gymnázia pouhých 21 procent.

"Důvodem k tomuto kroku byla stále se zvyšující poptávka po studiu na gymnáziu," říká ministryně Buzková. "Ale také fakt, že s výjimkou středních zdravotních škol mají gymnázia bezkonkurenčně nejnižší podíl nezaměstnaných absolventů."

Podle Buzkové také gymnázia v současné době neprodukují dostatek absolventů pro studium na vysoké škole.

Nesouhlas z vlastní strany

Návrh ministryně Buzkové vítají odborníci i opozice. Hájit ho však musela před zástupci z vlastní strany. Proti návrhu vystoupil ministr průmyslu Milan Urban a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Máme k tomu výhrady. Vyčerpává to potenciál lidí, kteří by se mohli vzdělávat v technických oborech," říká ministr Škromach. "Návrh podpoříme, ale budeme chtít jednat o tom, aby se rozvíjely i možnosti dalšího nevysokoškolského vzdělání v technických oborech. Aby to odpovídalo poptávce velkých zaměstnavatelů."

Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Karla Bárty je Buzkové návrh krok správným směrem. "Mohla to ale udělat ještě efektivněji a úsporněji - zrušit osmiletá gymnázia a přesunout jejich kapacitu do čtyřletých." Právě předčasná selekce dětí do osmiletých gymnázií je stále častěji terčem kritiky.

Rušení selekce do osmiletých gymnázií zatím ale ministryně neplánuje.

"Uznávám, že to celku neprospívá a v současné době už to není potřeba, ale přišlo by mi to nyní jako příliš násilný akt," říká ministryně Buzková. "Podpora vzniku gymnázií ale rozhodně neznamená, že by se zvýšil počet osmiletých. Budeme podporovat pouze čtyřletá gymnázia."

Dvacet milionů letos

K naplnění ministerského záměru by měl sloužit transformační program, který by měl být k dispozici do poloviny tohoto roku.

Pokud jej vláda v březnu schválí, bude na něj pro tento rok vyčleněno 20 milionů korun, dalších 40 milionů pak v letech následujících.

Tyto peníze budou moci čerpat školy nebo jejich zřizovatelé, většinou tedy kraje.

Infobox

Vývoj míry nezaměstnanosti absolventů středních škol
Foto: Jiří Kropáček

Statistiky ukazují, že gymnazistů bez práce je mezi absolventy nejméně.

Podle návrhu Petry Buzkové by se střední školy, které se potýkají s nedostatkem studentů, měly přeměnit na gymnázia.

Díky nepříznivému demografickému vývoji je dnes podle propočtů ministerstva na středních školách k dispozici až 90 tisíc volných míst.

"Peníze z ministerského programu budou sloužit ke zlepšení vybavení školy a k nakoupení nových učitelů," říká ministryně. "Pedagogové, například z průmyslových škol, o které je malý zájem a rozhodnou se pro přeměnu na gymnázium, se budou muset na nové zaměření připravit. Neměl by však s tím být problém. Vždyť prošli stejnými školami, jako ti, kteří učí na gymnáziu."

O tom, kolik gymnázií nakonec bude, rozhodnou zřizovatelé škol tedy krajští politici.

Kraj s rozpaky

Někteří zástupci krajů se o návrhu ministryně dozvěděli až dnes a přiali ho s rozpaky. "Zvýšit počet studentů na gymnáziích o třetinu je překotné," říká náměstkyně hejtmana Středočeského kraje Dagmar Nohýnková. "Musíme přizpůsobit nabídku poptávce. Jestliže tady bude zaměstnavatel a bude mít určité požadavky, budeme podporovat hlavně učební obory, které potřebuje."

Větší podpory se tak vznik nových míst na gymnázium v tomto kraji zatím nedočká. "Zvýšíme podíl gymnazistů o jedno procento, pak uvidíme," říká náměstkyně Nohýnková. "Budeme ale hlavně jednat s místními zaměstnavateli, úřadem práce a také rodiči. Abychom zjistili, co chtějí oni."

"S některými jsme kraji už o tom jednali, s některými ještě ne," říká ministryně Buzková. "Zda tuto aktivitu podpoří nevím. Ale možnost získat peníze navíc bude jistě motivací. Gymnázium stojí nejméně peněz ze všech středních škol. Pokud by kraj přeměnil průmyslovku na gymnázium, ještě by ušetřil."#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy