Bursík proti dálnici. Napadl Bémovo rozhodnutí

Pavel Baroch
2. 9. 2008 15:07
Praha rozhodla, že obchvat povede přes Suchdol
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ).
Pohled ze stavebního jeřábu směrem k Lochkovu (západ). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo životního prostředí se ostře ohradilo proti usnesení pražského magistrátu, který rozhodl o tom, že severní část okruhu kolem hlavního města povede přes Suchdol a několik chráněných území.

Tvrdí, že jde o problematické rozhodnutí z hlediska dodržení zákona i příslušné evropské směrnice o posuzování vlivů staveb na životní prostředí, takzvané EIA. Ministr Martin Bursík se proto chce sejít s primátorem Pavlem Bémem.

"S politováním konstatuji, že pražský magistrát při přípravě rozhodnutí nerespektoval dokumentaci a stanovisko EIA, ani to nezdůvodnil, ačkoli to platná legislativa požaduje," prohlásil Bursík.

Severní varianta je levnější, Bém je pro jižní trasu

Jeho ministerstvo prosazuje severní variantu obchvatu, která neprotíná Suchdol, ale vede kolem Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Je totiž šetrnější k životnímu prostředí, a dokonce i o několik miliard korun levnější, což potvrdilo i stanovisko renomované poradenské společnosti MottMcDonald.

"Požádám o jednání na toto téma pražského primátora Pavla Béma," dodal Bursík. Primátor Bém se ovšem už dříve jednoznačně vyjádřil pro obchvat přes Suchdol.

"Zcela jistě je jižní varianta ta správná," tvrdí Bém. Příprava výstavby okruhu v jižní variantě přes Suchdol je v pokročilém stádiu, k severnímu vedení je jen hrubá studie, která je podle Béma virtuální realitou.

Na Bursíkovy výhrady magistrát reagoval prohlášením, že při rozhodování o dálnici postupuje korektně a v souladu se zákony.

"Jedinou přijatelnou variantou pro město je varianta jižní, která je také součástí územního plánu Prahy. S touto variantou také vyjádřila souhlas naprostá většina dotčených městských částí i středočeských obcí i resort dopravy. Je to také jediná varianta, která je rozpracována do podoby projektové dokumentace pro územní řízení," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Tunel je příliš blízko obytné zástavbě

Ministerstvo životního prostředí ovšem upozornilo na několik rozporů mezi dokumentací pro územní řízení a stanoviskem EIA. Například jeden z tunelů ve schválené trase je příliš blízko domům.

"Výduch tunelu je posunut k jižnímu portálu tunelu do polohy zhruba 25 metrů od zástavby, kdežto stanovisko uvažovalo o jeho umístění přibližně 400 metrů od zástavby," uvedl ministerský mluvčí Jakub Kašpar.

Rychlostní silnice budou vybaveny proměnným dopravním značením, SOS hláskami, meteostanicemi a dálničním informačním systémem.
Rychlostní silnice budou vybaveny proměnným dopravním značením, SOS hláskami, meteostanicemi a dálničním informačním systémem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Suchdol se bouří, odvolá se

Proti územnímu rozhodnutí magistrátu se bouří i radnice v Suchdole. Tvrdí, že pražští úředníci prakticky všechny námitky proti této variantě vyřídili jednoduchých způsobem: zamítli je.

"S tímto výsledkem se nespokojíme a využijeme zákonnou možnost odvolat se k ministerstvu pro místní rozvoj, a případně se uchýlit i k žalobám," uvádí se v prohlášení, pod nímž je podepsán i suchdolský starosta Petr Hejl.

Za skandální považuje magistrátní rozhodnutí o jižní variantě obchvatu i Společnost Šáreckého údolí, která je účastníkem správních řízení.

"Magistrát vydal rozhodnutí navzdory tomu, že expertní skupina ustavená podle usnesení vlády z loňského roku ještě nevyhodnotila jednotlivé varianty," uvedl Karel Čapek z tohoto občanského sdružení.

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 28 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy