Bursík chce obchodům zakázat rozdávání igelitek zdarma

Pavel Baroch
27. 2. 2009 16:00
Ročně se rozdá až 3 miliardy tašek, 9 tisíc tun plastů
Foto: Tomáš Adamec

Praha - Igelitové tašky by už v žádném obchodě neměly být zdarma.

Počítá s tím nový zákon o odpadech, který v pátek představil ministr životního prostředí Martin Bursík. Zákon ještě musí projednat vláda a parlament. Pokud ministrovi návrh o igelitkách projde, mělo by rozdávání tašek skončit v roce 2011.

Smyslem zákona je omezit množství odpadů, které končí na skládkách, nebo se povalují ve městech i v přírodě. Podle kvalifikovaných odhadů se v českých obchodech ročně zdarma rozdají až tři miliardy plastových tašek, což představuje devět tisíc tun plastů.

Bursík věří, že lidé nová pravidla pro igelitky přijmou. "Například v Irsku byla podpora veřejnosti drtivá," řekl Bursík. Podle průzkumu veřejného mínění považovalo 90 procent Irů zpoplatnění plastových tašek za dobrý nápad.

Cenu si stanoví obchod

Cena jedné "ostrovní" igelitky je 22 eurocentů, tedy asi šest korun. Český návrh přesnou cenu nestanovuje, nechává to na obchodech.

Předloha ovšem dává ministerstvu financí právo v případě nutnosti určit minimální cenu tašky. Bursíkův úřad tak chce zabránit tomu, aby obchod nabízel tašky třeba za 15 haléřů, které by se v konečném účtu zaokrouhlily.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že se původně chtělo na zpoplatnění jednorázových igelitek s obchody dohodnout, ale firmy nakonec takzvanou dobrovolnou dohodu odmítly. Proto nakonec vznikl nový paragraf.

Mnohé obchodní řetězce už nyní igelitky svým zákazníkům pouze prodávají, ale Tesco, Hypernova a Globus je stále rozdávají zdarma. Nový zákon se ovšem vztahuje na všechny obchody, nejen na hypermarkety.

Foto: Tomáš Adamec

Zadarmo by měly nadále zůstat malé sáčky například na pečivo či zeleninu.

Tašky za desítky milionů

Igelitky vyjdou prodejny na desítky milionů korun ročně. Tesco spočítalo, že za 100 milionů tašek zaplatí asi 30 milionů korun.

Ministerstvo životního prostředí chce, aby obchody tyto své náklady nepromítaly do cen ostatních výrobků.

"Vyřešení problematiky zdarma rozdávaných tašek je součástí naší strategie sociálně odpovědné společnosti. Uvědomujeme si, že jako jeden z největších maloobchodníků na trhu jsme spoluodpovědní za ochranu životního prostředí a další udržitelný rozvoj," řekl ČTK mluvčí hypermarketů Hypernova Libor Kytýr.

S Bursíkovým návrhem nesouhlasí Hospodářská komora, podle níž záleží jen na obchodu, jestli nabídne zákazníkovi igelitovou tašku zdarma.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Martina Bursíka na Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy