Exministr Bursík bude kandidovat do Senátu za TOP 09

Domácí Domácí
18. 7. 2014 14:23
Bývalý vicepremiér a někdejší předseda zelených se bude o přízeň voličů ucházet v prestižním okrsku 27 v centru Prahy.
Nový předseda strany LES Martin Bursík.
Nový předseda strany LES Martin Bursík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ministr životního prostředí a expředseda Strany zelených Martin Bursík bude na podzim kandidovat do Senátu ve volebním obvodu číslo 27, tedy v centru Prahy.

Bursík svůj záměr oznámil v pátek v tiskové zprávě. Do voleb půjde v barvách TOP 09, ačkoliv je po odchodu od zelených šéfem mladičkého uskupení LES - Liberálně ekologická strany.

"Před rokem jsem oznámil kandidaturu do Senátu v centru Prahy, kde jsem se narodil, studoval, kde žiji a kde mne lidé znají. Dnes TOP 09 rozhodla o tom, že moji kandidaturu podpoří - bez ohledu na to, že jsem členem Liberálně ekologické strany. Této podpory si velmi vážím," napsal Bursík v tiskovém prohlášení.

Bursík uvedl, že ho s TOP 09 spojuje mnoho témat. Vyjmenoval důraz na lidská práva, kritiku nynější vlády za změnu politiky vůči Číně a Tibetu, principiální postoj k Rusku, odmítání relativizace zla a zločinů komunismu i odmítání "oligarchy" Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO a ministra financí.

Silní soupeři

Bursíka čeká v prestižním okrsku, který zahrnuje nejen Prahu 1, ale dílem i okolní městské části, tuhý souboj se silnými soupeři.

Vyzve například šéfa pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze, který šestiletý mandát obhajuje. Schwarz, jenž se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s řediteli nemocnic kvůli odmítání pacientů, se rozhodl začátkem července jako nezávislý opět kandidovat za ODS. Jeho nominaci ovšem ještě musí potvrdit vedení strany.

Centrum Prahy se tak se stoprocentní jistotou nestane místem, kde bývalí vládní a dnes opoziční kolegové z ODS a TOP 09 postaví společného kandidáta, aby si nekonkurovali.

Velkého rivala pak budou mít Bursík se Schwarzem především v bývalém rektorovi Univerzity Karlovy Václavu Hamplovi, kterého jako nezávislého podporují lidovci a zelení. ČSSD nominovala Petra Pavlíka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy