Exministr Bursík bude kandidovat do Senátu za TOP 09

Domácí Domácí
18. 7. 2014 14:23
Bývalý vicepremiér a někdejší předseda zelených se bude o přízeň voličů ucházet v prestižním okrsku 27 v centru Prahy.
Nový předseda strany LES Martin Bursík.
Nový předseda strany LES Martin Bursík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ministr životního prostředí a expředseda Strany zelených Martin Bursík bude na podzim kandidovat do Senátu ve volebním obvodu číslo 27, tedy v centru Prahy.

Bursík svůj záměr oznámil v pátek v tiskové zprávě. Do voleb půjde v barvách TOP 09, ačkoliv je po odchodu od zelených šéfem mladičkého uskupení LES - Liberálně ekologická strany.

"Před rokem jsem oznámil kandidaturu do Senátu v centru Prahy, kde jsem se narodil, studoval, kde žiji a kde mne lidé znají. Dnes TOP 09 rozhodla o tom, že moji kandidaturu podpoří - bez ohledu na to, že jsem členem Liberálně ekologické strany. Této podpory si velmi vážím," napsal Bursík v tiskovém prohlášení.

Bursík uvedl, že ho s TOP 09 spojuje mnoho témat. Vyjmenoval důraz na lidská práva, kritiku nynější vlády za změnu politiky vůči Číně a Tibetu, principiální postoj k Rusku, odmítání relativizace zla a zločinů komunismu i odmítání "oligarchy" Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO a ministra financí.

Silní soupeři

Bursíka čeká v prestižním okrsku, který zahrnuje nejen Prahu 1, ale dílem i okolní městské části, tuhý souboj se silnými soupeři.

Vyzve například šéfa pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze, který šestiletý mandát obhajuje. Schwarz, jenž se v posledních týdnech dostal do ostrého sporu s řediteli nemocnic kvůli odmítání pacientů, se rozhodl začátkem července jako nezávislý opět kandidovat za ODS. Jeho nominaci ovšem ještě musí potvrdit vedení strany.

Centrum Prahy se tak se stoprocentní jistotou nestane místem, kde bývalí vládní a dnes opoziční kolegové z ODS a TOP 09 postaví společného kandidáta, aby si nekonkurovali.

Velkého rivala pak budou mít Bursík se Schwarzem především v bývalém rektorovi Univerzity Karlovy Václavu Hamplovi, kterého jako nezávislého podporují lidovci a zelení. ČSSD nominovala Petra Pavlíka.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy