Obrazem: Bunkry na prodej. Stát se zbavuje "řopíků" i pěchotního srubu

Obrazem: Bunkry na prodej. Stát se zbavuje "řopíků" i pěchotního srubu
Velké Heraltice na Opavsku. Typový objekt stálého lehkého opevnění (B1-90) se nachází mimo zastavěnou část obce, v blízkosti Heraltického potoka a motokrosové tratě asi 1200 metrů jižně od Velkých Heraltic. Jde o železobetonovou stavbu z roku 1938. Minimální kupní cena: 22 450 korun.
Velké Heraltice na Opavsku. Typový objekt stálého lehkého opevnění (B1-90) se nachází mimo zastavěnou část obce, v zemědělsky obhospodařovaném lánu cca 50 metrů vpravo od silnice III. třídy spojující obce Velké Heraltice a Košetice, po které je zároveň vedena cyklostezka "Radegast Opava". Jde o železobetonovou stavbu z roku 1938. Minimální kupní cena: 22 450 korun.
Velké Heraltice na Opavsku. Typový objekt stálého lehkého opevnění (A-120) stojí mimo zastavěnou část obce, v zemědělsky obhospodařovaném lánu cca 50 metrů vpravo od silnice III. třídy spojující obce Velké Heraltice a Košetice, po které je zároveň vedena cyklostezka "Radegast Opava". Jde o železobetonovou stavbu z roku 1938. Minimální kupní cena: 28 450 korun.
Velké Heraltice na Opavsku. Typový objekt stálého lehkého opevnění (A-120) se nachází mimo zastavěnou část obce, v zemědělsky obhospodařovaném lánu, ve vzdálenosti cca 240 metrů vlevo od silnice III. třídy spojující obce Velké Heraltice a Košetice, po které je zároveň vedena cyklostezka "Radegast Opava". Jde o železobetonovou stavbu z roku 1938. Minimální kupní cena: 22 450 korun.
Foto: Ministerstvo obrany, ÚZSVM
Pavel Švec Pavel Švec
1. 9. 2020 14:00
Měly být betonovou hradbou před německými armádami. Do druhé světové války se však objekty pohraničního opevnění zapojily až na jejím sklonku - to již Československo osvobozovaly spojenecké armády. Stát se menších bunkrů - takzvaných řopíků - už roky zbavuje. V úterý ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení pro zájemce o koupi těchto objektů. Prohlédněte si je ve fotogalerii.

Ze čtrnácti nově nabízených "řopíků" stojí osm na jižní Moravě v Dyjákovicích, nedaleko státní hranice s Rakouskem. Šest dalších nalezneme na severní Moravě. Stát pak opakovaně nabízí ještě čtyři objekty v jižních Čechách na Jindřichohradecku a jedno opevnění větší kategorie ve Slezsku - konkrétně se jedná o dvoupodlažní pěchotní srub s názvem "Nad potokem" v opavské městské části Jaktař. K mání je za 139 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Pastrňák byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem měsíce ledna v NHL

Český hokejový kanonýr David Pastrňák z Bostonu byl zvolen druhou hvězdou měsíce ledna v NHL. Šestadvacetiletý odchovanec Havířova během něj stihl nasbírat ve 14 zápasech 21 bodů za 13 branek a osm asistencí. Druhým nejlepší hráčem byl Pastrnák vyhlášen v této sezoně už i za říjen.

V tradiční anketě za uplynulý měsíc jej předčil jen americký centr Jack Hughes z New Jersey. Třetí hvězdou se stal kanadský obránce Vince Dunn ze Seattlu. Nejlepším nováčkem byl za leden zvolen finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen z Buffala.

Pastrňák byl s 13 trefami spolu s Hughesem nejlepším střelem ledna a v produktivitě skončil s 21 body třetí. Dvakrát během úvodního měsíce roku 2023 předvedl čtyřbodové představení v zápase. Nejdříve 8. ledna pomohl k výhře v Anaheimu 7:1 hattrickem a asistencí, 24. ledna pak zařídil v Montrealu vítězství 4:2 gólem a třemi přihrávkami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy