Bulvár považují děti za informativnější i zábavnější

Jakub Novák
1. 6. 2013 9:30
Vyplývá to z průzkumu společnosti Scio
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bulvárnější pojetí popisu přepadení chlapce neznámými útočníky považovali žáci šestých a devátých tříd nejen za zábavnější, ale také informativnější.

Takový je jeden ze závěrů vyplývajících z průzkumu společnosti Scio, provedeného mezi 1744 žáky 6. a 9. tříd v rámci projektu Multipolis.

Žáci si v rámci něho přečetli dva články pojednávající různými způsoby o jedné události, tedy loupežném přepadení patnáctiletého chlapce.

Bulvár - informativnější a zábavnější

Na následnou otázku dotazující se na to, který z článků byl informativnější, označila většina z nich (62 %) bulvární článek. Ten se také nadpoloviční většině (55 % žáků) líbil více.

Výrazně se tu projevily rozdíly mezi pohlavími, kdy bulvární článek považovaly za informativnější spíše dívky (69 % oproti 55 % u chlapců).

Stejně tomu bylo také v případě hodnocení toho, který článek se více líbil - bulvární verzi přitom zvolily dvě třetiny dívek oproti 46 % u chlapců.

Nicméně nemusí jít nutně o špatnou zprávu, jak se ostatně k těmto výsledkům vyjádřil Daniel Köppl v deníku Insider.

Köppl: "Je to dobrá zpráva. Děti prostě zajímají jiné věci."

"Zatímco média se této informace hrozí, ve skutečnosti jde o dobrou zprávu. Děti řeší ze svého pohledu opravdu podstatné věci. Je přirozené, že zhruba do 25 let nás zajímá něco jiného, než je DPH, zahraniční politika nebo důchodová reforma. Jen opravdový pacient si může myslet, že většinu mladých zajímají seriózní informace," píše Köppl.

"Když studujete, tak vás prostě zajímají z větší části jiné věci - sport, alkohol, holky, hudba, drogy...," dodává.

Seriózní verze.
Seriózní verze. | Foto: Scio

Bulvární verze.
Bulvární verze. | Foto: Scio

Na druhou stranu trochu znepokojujícím výstupem průzkumu je zjištění, že téměř každý čtvrtý žák, který četl nejprve článek bez jediné zmínky o Romech, je označil za možné pachatele činu.

Na otázku týkající se dalšího vývoje se též ukázalo, že žáci devátých tříd oproti svým mladším kolegům očekávají vyhrocenější situaci. Zatímco tak 15,6 % šesťáků očekávalo, že se obyvatelé začnou Romům mstít, v devátých třídách to byla již více než čtvrtina dotázaných.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy