Mimořádná zpráva

Bulharské "obrázky" z okupace Československa: Zákopy, hrozby zbraněmi, ale i tance a hra na garmošku

22. bulharský motostřelecký pluk zaujal při obsazení letiště Ruzyně kruhovou zákopovou obranu.
Srdečný pozdrav z Československa. Ruský voják píše domů: "ČSSR, město Praha, letiště Ruzyně. Na památku o splněné internacionální pomoci. Srpen-říjen 1968."
22. bulharský motostřelecký pluk zaujal kolem letiště Ruzyně zákopovou kruhovou obranu.
22. bulharský motostřelecký pluk při obsazování letiště v Ruzyni.
Bulharští motostřelci z 22. pluku obklíčili navíc známou leteckou firmu Aero Vodochody i s přilehlým letištěm.
Foto: archiv Angela Nikolova
Jan Gazdík Jan Gazdík
16. 7. 2018 5:30
Okupace Československa před padesáti lety se zúčastnily i dva bulharské motostřelecké pluky - 12. a 22. Dvanáctý obsadil slovenské vojenské letiště ve Sliači, dvaadvacátý pak to pražské v Ruzyni. Aby se vojáci "nenakazili" československými kontrarevolučními myšlenkami, prošli ještě před akcí několikaměsíčním vymýváním mozků. Natolik důkladným, že někteří z nich napsali v anonymním dotazníku: "Miluji Sovětský svaz víc než svou vlast Bulharsko."
 

Právě se děje

před 21 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy