Nejsem neznámý telefonista, tvrdí Drahoš, který kandiduje do Senátu a zakládá spolek

ČTK Radek Bartoníček ČTK, Radek Bartoníček
Aktualizováno 20. 3. 2018 12:54
Neúspěšný prezidentský kandidát se obrazně i fakticky stěhuje. Z centra Prahy přechází do nových prostor, odkud povede senátní kampaň a zároveň bude řídit nově založený spolek Společně pro Česko. S pomocí tohoto spolku, do kterého se můžou hlásit zájemci, chce ovlivňovat veřejné dění v zemi.
Jiří Drahoš představí svoje další plány. Sledujte živě. | Video: DVTV

Praha - Jiří Drahoš, finalista prezidentské volby, se bude ucházet o post senátora v Praze 4. Hledá nyní podporu demokratických politických stran. Zároveň se svými spolupracovníky založil spolek Společně pro Česko. S jeho pomocí plánuje nabízet řešení důležitých témat. Spolek podle něj bude apolitický, nebyznysový a otevřený pro lidi, kteří v něm budou chtít pracovat. Drahoš to v úterý řekl na tiskové konferenci.

Drahoš se neúspěšně střetl v druhém kole prezidentské volby s Milošem Zemanem. Již po volbách Drahoš řekl, že chce zůstat ve veřejném prostoru. Spekulovalo se, že se pokusí na podzim získat post senátora. To Drahoš v úterý potvrdil. Voliče bude chtít oslovit v Praze 4, kde podle svých slov dlouho žil. Kandidovat chce jako nezávislý kandidát s co nejširší podporou politických stran. Jedná proto třeba s lidovci, Starosty a nezávislými, piráty nebo TOP 09.

Současnou senátorkou za Prahu 4 je Drahošova bývalá kolegyně z Akademie věd Eva Syková. Lékařka a vědkyně Syková byla zvolena jako nestraník za ČSSD a post bude nejspíše obhajovat. Oba se již střetli v roce 2009 při volbě předsedy Akademie věd, kdy Drahoš zvítězil.

V květnu 2016 Drahoš jako předseda Akademie věd Sykovou odvolal z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny AV ČR kvůli kauze kolem léčby kmenovými buňkami. Podle médií ústav bral od některých pacientů během klinických studií peníze, přitom účast v nich má být ze zákona bezplatná.

Spolek Společně pro Česko Drahoš založil se šéfem své prezidentské kampaně Jakubem Kleindienstem a dalším členem volebního týmu Alešem Novákem. V příštích dnech ho chtějí zaregistrovat. Drahoš očekává na základě reakcí, že se do spolku přihlásí "obrovské množství lidí".

Jeho cílem by mělo být hledání řešení pro důležitá společenská témata a jeho prosazování napříč politickým spektrem. Drahoš zmínil třeba problém exekucí, regionálních témat, problematiky vzdělávání nebo zapojení mladých lidí do veřejného života. Spolupracovat by chtěl i s lidmi, kteří mu radili během prezidentské kampaně.

O financování kampaně i činnosti spolku bude nyní jednat se sponzory. Řekl, že je v kontaktu s řadou podporovatelů, kteří mu přispěli na financování prezidentské volby.

Nejsem neznámý telefonista, tvrdí bývalý akademik 

Jiří Drahoš měl podobně jako v době prezidentských voleb blízko sebe Jakuba Kleindiensta, jinak se ale dva měsíce od voleb mnohé změnilo. Drahoš je teď ze všeho nejvíce důchodcem, který bude opět muset bojovat o politický úspěch a zároveň shánět peníze pro spolek i svou senátní kampaň. Příští měsíce ukážou, jak velkou či malou sílu ještě v politice má. Pokud jde o senátní volby, nechtěl své šance odhadovat, zároveň ale věří, že jemu osobně i spolku bude dopřáno sluchu.

"Troufám si tvrdit, že Jiří Drahoš není zcela neznámým telefonistou, který by musel někam volat a představovat se," odpověděl Drahoš na dotaz Aktuálně.cz, jakým způsobem chce oslovovat politiky a zda budou mít jeho slova váhu. Podle svých slov spoléhá hodně na osobní kontakty, které získal při prezidentských volbách i v době, kdy byl osm let předsedou Akademie věd ČR. "Jsem přesvědčený, že většina našich politiků, pokud jde o rozumnou věc, je schopna debaty," podotkl Drahoš.

Stejně jako v minulosti se velmi vyhýbal tomu, aby projevil svou blízkost jakékoliv straně, vyjádřil se jen k SPD Tomia Okamury. "Tuto stranu považuji za extrémní," uvedl. Jinak chce oslovovat všechny strany, včetně nejsilnějšího hnutí ANO. "S řadou lidí se v tomto hnutí znám, někteří mi vyjádřili podporu i v prezidentských volbách," řekl.   

Pokud jde o prohrané volby, Jiří Drahoš se k nim evidentně nechtěl příliš vracet. Dotaz týkající se toho, jaké chyby podle svých slov v kampani udělal, nechal bez konkrétní odpovědi. Jeho názory ale ukazují, že nadále bude patřit k velkým kritikům prezidenta Zemana.

 

Právě se děje

Další zprávy