Donuťte Rusko a Ukrajinu k dialogu, vyzývá petice české politiky

ČTK ČTK
24. 5. 2018 19:09
Projekt vznikl jako reakce na hladovku, kterou v sibiřském vězení drží ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov.
Oleh Sencov, ukrajinský režisér souzený v Rusku.
Oleh Sencov, ukrajinský režisér souzený v Rusku. | Foto: Reuters

Praha - V Česku vznikla petice, která vyzývá tuzemské politiky, aby na sebe vzali roli prostředníka a donutili Rusko a Ukrajinu k vzájemnému dialogu v otázce propuštění politických vězňů.

Pod dokumentem je podepsán třeba europoslanec Jaromír Štětina. Petice vznikla jako reakce na hladovku, kterou v sibiřském vězení drží ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov odsouzený k 20 letům vězení za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Sencov chce hladovkou dosáhnout propuštění všech ukrajinských politických vězňů, své propuštění nežádá. "Olegova vytrvalost a zásadovost nasvědčují tomu, že se skutečně nezastaví a je odhodlán držet hladovku až do smrti, nebudou-li jeho požadavky splněny," míní organizátoři petice.

Dokument vyzývá prezidenta Miloše Zemana, ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO), poslance a další politické činitele, aby se stali mediátorem dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Organizátoři také politiky nabádají k uvalení personálních sankcí vůči lidem odpovědným za politické pronásledování ukrajinských politických vězňů v Rusku. "Tímto by vyjádřili svůj protest proti jejich pronásledování a zabránili zahájení nových politicky motivovaných trestních řízení," uvedli v tiskové zprávě.

V Česku v souvislosti se Sencovem nejde o ojedinělou aktivitu. Postavil se za něj například Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu. Skupina zastánců zase zaslala ministru Stropnickému otevřený dopis, ve kterém ho žádá o intervenci a osobní angažmá v Sencovově případu. Pod dokument se podepsalo sedm lidí, například ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, politický geograf Michael Romancov nebo spisovatel Jáchym Topol.

Sencov byl zatčen na anektovaném Krymu na jaře 2014 nedlouho po ruské okupaci. Odsouzen byl v srpnu 2015 jako Rus, protože ruské občanství dostal automaticky "připojením" ukrajinského poloostrova k Rusku, ačkoliv se považuje za Ukrajince. Za jeho osvobození se přimluvilo několik zahraničních filmových svazů a mnoho známých umělců, mimo jiné Meryl Streepová nebo Johnny Depp.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy