Budova žižkovské Kliniky se dočká přestavby, SŽDC vypsala tendr na rekonstrukci

ČTK ČTK
7. 5. 2019 11:37
Správa železniční dopravní cesty vypsala tendr na rekonstrukci budovy v Jeseniově ulici na pražském Žižkově, kde ještě do ledna sídlilo Autonomní sociální centrum Klinika. Přestavba budovy za přibližně 45 milionů korun bez DPH by měla být hotová do konce příštího roku. Správa železnic ji chce využít jako kanceláře pro své zaměstnance.
Autonomní centrum Klinika.
Autonomní centrum Klinika. | Foto: Jakub Plíhal

Nevyužívaný dům bývalé plicní kliniky obsadili v roce 2014 aktivisté z autonomního centra. Od exekutora si jej v lednu převzala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která je jejím majitelem.

Správa železnic chce budovu kompletně zrekonstruovat. Podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše zůstane prakticky jen hrubá stavba a její nosná konstrukce, zatímco vnitřek budovy zcela změní podobu pomocí nových příček. S tím souvisí i nové rozvody, omítky, výplně otvorů a další úpravy. Plánovaná přestavba zahrnuje i část podkroví a střechu. Dům získá bezbariérový přístup a výtah.

Kdy stavba přesně začne, zatím není zřejmé, záležet bude na výsledku výběrového řízení. Samotná stavba by měla trvat 12 měsíců a dokončena by podle podmínek soutěže měla být nejpozději do konce roku 2020.

SŽDC plánuje budovu využít jako administrativní objekt, a to primárně pro vlastní účely. Do budovy by se tak měla přestěhovat z provizorních prostor část pracovníků Stavební správy západ.

Zástupci autonomního centra dlouho odmítali budovu opustit. Nejprve dům užívali načerno a později si vyjednali výpůjčku. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na SŽDC. Železniční organizace nakonec musela budovu letos v lednu nechat vyklidit exekutorem.

VIDEO: Aktivisté opustili žižkovskou Kliniku. Podívejte se, v jakém stavu "záchranáři" budovu zanechali

Aktivisté opustili žižkovskou Kliniku. Podívejte se, v jakém stavu “záchranáři” budovu zanechali | Video: Petr Venhoda
 

Právě se děje

před 6 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy