Čaputová navštívila Prahu a povečeřela se Schwarzenbergem, Halíkem či Kocábem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2019 11:32
Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém vítězství v přímé volbě soukromě navštívila Prahu. V úterý ji poslanec TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pozval na večeři. Na neformálním setkání byl i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, filozof a kněz Tomáš Halík či hudebník Michael Kocáb, kteří ji podpořili v kampani. Večer pak Čaputová navštívila koncert legendárního amerického zpěváka Boba Dylana v Lucerně.
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová | Foto: Reuters

"Povečeřeli jsme spolu, bylo tam několik hostů a měli jsme nějakou rybu," řekl deníku Blesk Schwarzenberg.

Pro Aktuálně.cz doplnil, že "politiku nechali za dveřmi". "Jak paní budoucí prezidentka, tak já nepatříme k lidem, kteří se považují za tak strašně důležité, že musí vždycky něco řešit. My jsme si užili večer v příjemné společnosti lidí a potom šli oni na koncert," uvedl Schwarzenberg. "Já jak jsem hluchej, tak jsem nešel," doplnil.

"Bylo to milé, neformální setkání paní Čaputové a jejích přátel s lidmi v Praze, kteří podpořili její kandidaturu," popsal Žantovský. Podle něj přišla řeč i na situaci v Evropě před volbami do Evropského parlamentu. "Ale bavili jsme se také o hudbě či o společných kamarádech," dodal.

"Každé setkání s paní Zuzanou Čaputovou mne utvrzuje v názoru, že je to nejen velmi příjemná dáma s nestrojenou vnitřní noblesou, kterou u politiků často postrádáme, ale také žena pevných názorů a morálních zásad, navíc schopná pozorně naslouchat, pohotově reagovat a vnímat politické problémy v širších kulturních souvislostech. Nejen pro nás, kteří jsme se narodili jako Čechoslováci, ale zvláště pro mladou českou generaci je to i 'naše' prezidentka, reprezentující nerozdělené srdce Evropy," komentoval setkání pro Aktuálně.cz Tomáš Halík.

Do Prahy Čaputová podle médií přicestovala se svým přítelem Peterem Konečným.

"Zuzana Čaputová přijela do Prahy soukromě na koncert Boba Dylana, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji společně s několika přáteli před koncertem pozval na večeři," uvedl Miroslav Hlaváč z tiskového oddělení TOP 09.

Mluvčí Čaputové Martin Burgr sdělil, že až do konce týdne nemá budoucí slovenská prezidentka žádný veřejný program, potom ji čeká dovolená. Její program v Praze nekomentoval.

Čaputová nahradí Andreje Kisku v polovině června. Její první oficiální zahraniční cesta v čele státu podle tradice povede do České republiky. V Praze se setká s prezidentem Milošem Zemanem, který před druhým kolem slovenských prezidentských voleb podpořil jejího soupeře, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Na závěr svého mandátu zavítá do Česka i Kiska.

 

Právě se děje

Další zprávy