Čaputová navštívila Prahu a povečeřela se Schwarzenbergem, Halíkem či Kocábem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2019 11:32
Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dva týdny po svém vítězství v přímé volbě soukromě navštívila Prahu. V úterý ji poslanec TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pozval na večeři. Na neformálním setkání byl i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, filozof a kněz Tomáš Halík či hudebník Michael Kocáb, kteří ji podpořili v kampani. Večer pak Čaputová navštívila koncert legendárního amerického zpěváka Boba Dylana v Lucerně.
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová | Foto: Reuters

"Povečeřeli jsme spolu, bylo tam několik hostů a měli jsme nějakou rybu," řekl deníku Blesk Schwarzenberg.

Pro Aktuálně.cz doplnil, že "politiku nechali za dveřmi". "Jak paní budoucí prezidentka, tak já nepatříme k lidem, kteří se považují za tak strašně důležité, že musí vždycky něco řešit. My jsme si užili večer v příjemné společnosti lidí a potom šli oni na koncert," uvedl Schwarzenberg. "Já jak jsem hluchej, tak jsem nešel," doplnil.

"Bylo to milé, neformální setkání paní Čaputové a jejích přátel s lidmi v Praze, kteří podpořili její kandidaturu," popsal Žantovský. Podle něj přišla řeč i na situaci v Evropě před volbami do Evropského parlamentu. "Ale bavili jsme se také o hudbě či o společných kamarádech," dodal.

"Každé setkání s paní Zuzanou Čaputovou mne utvrzuje v názoru, že je to nejen velmi příjemná dáma s nestrojenou vnitřní noblesou, kterou u politiků často postrádáme, ale také žena pevných názorů a morálních zásad, navíc schopná pozorně naslouchat, pohotově reagovat a vnímat politické problémy v širších kulturních souvislostech. Nejen pro nás, kteří jsme se narodili jako Čechoslováci, ale zvláště pro mladou českou generaci je to i 'naše' prezidentka, reprezentující nerozdělené srdce Evropy," komentoval setkání pro Aktuálně.cz Tomáš Halík.

Do Prahy Čaputová podle médií přicestovala se svým přítelem Peterem Konečným.

"Zuzana Čaputová přijela do Prahy soukromě na koncert Boba Dylana, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ji společně s několika přáteli před koncertem pozval na večeři," uvedl Miroslav Hlaváč z tiskového oddělení TOP 09.

Mluvčí Čaputové Martin Burgr sdělil, že až do konce týdne nemá budoucí slovenská prezidentka žádný veřejný program, potom ji čeká dovolená. Její program v Praze nekomentoval.

Čaputová nahradí Andreje Kisku v polovině června. Její první oficiální zahraniční cesta v čele státu podle tradice povede do České republiky. V Praze se setká s prezidentem Milošem Zemanem, který před druhým kolem slovenských prezidentských voleb podpořil jejího soupeře, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Na závěr svého mandátu zavítá do Česka i Kiska.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 37 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy