Budou na řekách opět jezdit skútry?

Martina Vacířová
8. 4. 2006 12:00
Praha/Slapy/Orlík - Na vodních plochách se možná opět budou prohánět vodní skútry. Ministerstvo životního prostředí chce rozšířit počet míst, kde mají skútry zelenou.

Česká sportovní asociace vodních skútrů chtěla původně v pátek demonstrovat před Ministerstvem životního prostředí v Praze. Protest měl podpořit požadavek na povolení letního provozu motorových skútrů na některých vodních úsecích. Prezident Asociace Miroslav Dražil ale nakonec demonstraci zrušil.

Milovníci vodních skútrů totiž o povolení letního provozu s ministerstvem ještě vyjednávají. A pokud ministerstvo letní provoz skútrů povolí, žádná další demonstrace se ani konat nebude.

Ministerstvo měla ke zrušení vyhlášky z června 2006, která provoz skútrů omezuje, přimět už loňská srpnová demonstrace v Praze na Vltavě. Vyhláška umožňuje plavbu na skútrech na vyznačených místech jen v období od 15. září do 15. června, tedy v době, která není pro provozování takového vodního sportu příliš vhodná.

Asociace proto ministerstvu navrhla, aby pro tento sport vyčlenilo jedenáct lokalit mimo rekreačně nejpřitažlivější místa. Osm vodních úseků, dlouhých zhruba 600 metrů, se nachází v Čechách a tři na Moravě. Podle Dražila jsou tyto úseky mimo rekreační zóny, takže by hluk z vodních skútrů nerušil rekreanty a nezatěžoval obce.

Na přehrady nepůjdeme

Vybrané lokality jsou podle Dražila především na Labi - v oblasti Česká brána, pod Poděbrady mezi poli a v průmyslových oblastech u Bradýsa nad Labem. Pro pražské sportovce usiluje asociace o lokalitu na Vltavě v Bohnicích.

"Na přehrady nepůjdeme, tam jsou rekreanti a nemá cenu, aby tam vznikaly nějaké problémy," říká Dražil.

Za ministerstvo životního prostředí s asociací jedná ministerský poradce Aleš Kuták. Po loňské demonstraci podle něj obě strany pochopily, že je třeba najít kompromis.

"My jsme uznali, že letní provozování takových aktivit nemusí vadit," říká Kuták. Ochota domluvit se je podle něj patrná i na straně asociace. "Z těch jedenácti míst jsou dvě chráněná, tam jsme se tedy dohodli, že to přesunou, uvidíme, jestli se dokážeme shodnout" dodal Kuták.

Ministerstvo už dříve navrhovalo, aby jízdu na vodních skútrech povolovaly obce. S tímto návrhem ale nesouhlasila legislativní rada vlády, protože takovou podmínku lze uložit pouze novelou zákona.

Lepší někde organizovaně než všude neorganizovaně

Vyhláška má podle jezdců na skútrech i další vady. Úřady podle ní mohou jízdy výjimečně povolit jen pro sportovní účely. Většina lidí ale jezdí rekreačně. Než by vyjednávali výjimku, vyjíždějí někteří neukáznění jezdci na vodní plochy bez povolení.

Jak deníku Aktuálně.cz potvrdil praporčík Hrkal ze středočeské říční policie, takových případů ale moc není. "Když mají povolení, tak to většinou problém není, spíš lidé zavolají, že na přehradě někdo jezdí, protože nevědí, jestli má povolení nebo ne, pak vyjede hlídka a zkontroluje, jestli je všechno v pořádku." Dodal, že na Slapech oficiální dráha pro skútry není.

Starosta Slap František Vosmik doufá, že na Slapech žádná dráha pro skútry ani nikdy nebude. "To jezero je malé, aktivit tady je hodně a všechny se tam nevejdou. Problémů je už teď celá řada, tak by se to jenom zhoršilo," říká Vosmik.

Motorová plavidla podle něj ohrožují plavce a surfaře rychlou jízdou, jsou hlučná a znečišťují ovzduší, ničí pobřežní vegetaci a ohrožují přirozený vývoj ryb a dalších vodních živočichů.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

Další zprávy