Budějovice zvládnou i nelegální akci, věří zmocněnkyně

Jakub Novák
4. 7. 2013 16:20
Vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková naznačuje, aby města pochody radikálů zakazovala
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. | Foto: Tereza Šídlová

České Budějovice - Do krajského města jihočeského regionu se po týdnu opět svolávají demonstranti proti etnické menšině a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková vyslala v této souvislosti nepřímý vzkaz - města mají možnost podobné demonstrace zakázat.

Vychází přitom ze samotného zákona o shromažďování i z faktu, že pouze písemně deklarovaný účel demonstrace či shromáždění nestačí.

V Českých Budějovicích však podle informací Šimůnkové došlo ke stažení žádostí o povolení ke konání shromáždění.

"Podle informací ze čtvrtečního odpoledne není ohlášena žádná legální akce, s výjimkou romské iniciativy, akce pořádané občanským sdružením Konexe. Podle pana primátora je však policie dobře připravena na jakoukoliv případnou nelegální akci," říká Šimůnková.

Zároveň zmiňuje, že města mají ze zákona prostředek, jak na rizikové akce reagovat a zamezit jejich legálnímu konání, po němž nezřídka následuje nekontrolované pokračování.

Co říká zákon

§ 10
(1) Úřad, jemuž bylo shromáždění oznámeno, je zakáže, jestliže by oznámený účel shromáždění směřoval k výzvě:

a) popírat nebo omezovat osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost,
pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení
nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů;

b) dopouštět se násilí nebo hrubé neslušnosti;

c) jinak porušovat ústavu a zákony.

Ve zmiňovaném zákoně se praví, že úřad legálně oznámené shromáždění zakáže v případě, že by jeho konání směřovalo k "popírání nebo omezování osobních, politických nebo jiných práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů" či k "dopouštění se násilí nebo hrubé neslušnosti".

Úřady musí hodnotit celý kontext akce

I když oznámený účel shromáždění není takto deklarován, může město podle Šimůnkové zasáhnout.

"Jako oznámený účel však nelze brát pouze to, co je napsané jako oficiální důvod shromáždění. Obec to musí posuzovat v celkovém kontextu - kdo shromáždění svolává, jací jsou účastníci, jak akci vnímá veřejnost, a podobně. Obec má v takovém případě možnost zasáhnout a shromáždění zakázat," říká Šimůnková pro Aktuálně.cz.

Ta se ještě ve čtvrtek - dva dny před konáním demonstrace, které se podle informací ze sociálních sítí zúčastní stovky lidí (jen na síti Facebook se k účasti na "Pochodu proti černému rasismu" přihlásilo více než tři sta lidí, další dvě stovky tuto možnost zvažují, vyloučena není ani účast zahraničních radikálů) sešla s českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou a dalšími zástupci města.

Proti případným nelegálním demonstracím je policie připravena zasáhnout.
Proti případným nelegálním demonstracím je policie připravena zasáhnout. | Foto: ČTK

Město spolupráci s vládní agenturou nenavázalo

Jednali spolu o možnostech řešení současné situace a dalších krátkodobých i dlouhodobých krocích. Aktuální situace ke čtvrtečnímu odpoledni byla taková, že prostor ve Volfově ulici a několika dalších na ni napojených ulic má na tři měsíce (tedy přibližně do září) zabrané právě sdružení Konexe.

"Chápu toto opatření jako ochranu místních obyvatel," hájí tento krok Šimůnková.

Následující týden v úterý by se mělo konat veřejné sezení s místními obyvateli, na němž se bude podílet také Agentura pro sociální začleňování. Na další spolupráci se však její zástupci s městem nedohodli, podle Šimůnkové je však situace otevřená.

Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech

Hlavní problém? Nulové vyžití pro mládež

Podle Šimůnkové je zdejší situace s jinými lokalitami neporovnatelná, českobudějovické sídliště podle ní vypadá velmi dobře. Navíc místní Romové buď práci mají, nebo pracovat chtějí; také jejich byty se obvykle nijak neliší od bytů ostatních obyvatel.

Vládní zmocněnkyně však jádro problému vidí jinde - v nedostatku aktivit pro děti. "Problém v soužití místních je zejména ten, že děti tu nemají co dělat, nejsou tu absolutně žádné volnočasové aktivity. Děti se proto toulají po večerech, křičí, mnozí kvůli tomu nemohou spát a poté brzy ráno vstávají - a když to takhle jde delší čas, napětí jednoduše vyeskaluje," popisuje místní situaci Šimůnková.

"Právě vytvoření nových možností pro využití volného času dětí mělo být jedním z našich návrhů ke zlepšení místní situace," dodává Šimůnková.

 

Právě se děje

Další zprávy