Za zřícení budov může nejčastěji lidský faktor, odfláknutá práce nebo chyba v projektu, říká statik

Barbora Němcová Barbora Němcová
17. 7. 2018 13:48
V úterý dopoledne se v centru Prahy zřítil strop v jedné z budov, kde pracovali dělníci. Zřícení staveb, která vedou až ke smrtelným úrazům, však nebývají častá, říká statik Pavel Košatka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
K neštěstí došlo v rekonstruovaném domě v Mikulandské ulici. Pod troskami zůstali čtyři lidé. | Video: DVTV

Aktuálně.cz: Jak ke zřícení stropu v budově mohlo dojít?

Pavel Košatka: Buď to je chyba stavby, nebo chyba projektu. Pak to ale mohou být i další okolnosti, například počasí - mráz nebo nadměrné teplo. Ale to jsou extrémy, které se nevyskytují tak často. Spíš je to chyba lidské činnosti. Buď, že někdo odflákne práci na stavbě, nebo udělá chybu v projektu.

V centru Prahy se na stavbě zřítil strop budovy a zavalil lidi | Video: Aktu.cz

Setkáváte se často s tím, že se na stavbách propadne strop?

Zřícení staveb, která vedou až ke smrtelným úrazům, nebývají častá. Je to spíše výjimka, ale statistiku si v tomto směru nevedu.

Dá se propadnutí stropu nějak předcházet?

V některých případech tomu lze předcházet, protože na konstrukci budovy se mohou objevit trhliny. Nejdříve se objeví v klenbách, které jsou viditelné, a pak probíhá včasný zásah opatření proti pádu. V některých případech to ale nejde, prostě se neobjeví žádné takové příznaky a spadne to bez varování. To může být případ i dřevěných konstrukcí, které jsou porušeny dřevomorkou. To se objeví nanejvýš vlasové trhliny, které ani nejsou poznatelné, a najednou strop spadne.

Jak se bude se stavbou postupovat nyní?

Tento konkrétní případ neznám, ale většinou je přivolána policie, pak tedy statik, který s policií spolupracuje - v Praze to je hlavní statik. Někdy se pád stropu nebo střechy dá opravit, jako v případě, kdy spadla střecha sportovní haly v České Třebové. Ale někdy to zřícení stropu vyvolá poruchy dalších konstrukcí, takže se to musí zbořit celé.

V České Třebové spadla celá střecha sportovní haly:

Video: TVCOM.cz
 

Právě se děje

před 44 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy