Bublan: Je absurdní, když prezident země pomlouvá svou vlastní zpravodajskou službu

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
7. 12. 2018 16:18
Bývalý ministr vnitra František Bublan je přesvědčený, že prezident Miloš Zeman kritizoval Bezpečnostní zpravodajskou službu, protože psala o špionech z Ruska a Číny. "Má na tyto země vazby. Je absurdní, když prezident země pomlouvá svou vlastní službu, která pracuje pro vládu," uvedl Bublan. K Zemanově kritice dodal, že zpravodajci cizích mocností se nechytají, ale sledují, aby Česko vědělo, jaké informace je zajímají. Bublan v předchůdkyni BIS pracoval v 90. letech jako operativní důstojník a analytik a později manažer. Tři roky byl také ředitelem civilní rozvědky.
František Bublan
František Bublan | Foto: DVTV

Prezident Miloš Zeman poměrně nelichotivě hovořil o Bezpečnostní informační službě. Jsou v BIS - slovy hlavy státu - čučkaři?

Nejsou. Působí tam lidé, kteří mají nějakou úroveň. Služba se vyvíjela možná déle než dvacet let, takže tam ani nemohou být čučkaři, protože by se tam neudrželi. BIS má celkem dobré jméno v zahraničí a její výsledky závisí i na mezinárodní spolupráci. Vláda oceňuje práci této služby.

Proč to tedy prezident říká?

Zřejmě se ho dotklo, že se ve zprávě hovoří o ruských a čínských zpravodajcích, kteří v zemi působí. Má vazby na tyto země. Dehonestuje BIS, aby zmírnil skutečnost, která existuje už spoustu let. Je ale namístě, když to BIS ve zprávě připomíná. Kdyby psala o zpravodajské službě jiných zemí, asi by to prezidentovi tolik nevadilo. To je tak průhledné, že jeho slova nemají váhu a o ničem nesvědčí. Je absurdní, když prezident země pomlouvá svou vlastní službu, která pracuje pro vládu. Miloš Zeman přitom informace od BIS musí dostávat, musí mít přehled, co služba dělá.

Může kritika prezidenta BIS uškodit například v mezinárodní spolupráci?

Kdyby to řekl jiný prezident, možná by je to poškodilo. Když to říká Zeman, tak je to nepoškodí. Český prezident je v zahraničí vnímaný jako člověk, který je citově nebo jinak napojený na Rusko i na Čínu, takže to nevzbudí velký údiv. Pro BIS je důležité, jak se k tomu staví vláda.

Kritické hlasy proti Rusku a Číně se v Česku objevují poměrně často. Proč se Miloš Zeman ozval právě ve chvíli, kdy se BIS vyjadřovala ke zpravodajským službám těchto zemí?

Neříkám, že je koupeným špionem, to určitě není. Má ale přes poradce Martina Nejedlého, Jaroslava Tvrdíka a jiné osoby vazby na tyto země. Zkrátka nedokáže spolknout, když někdo říká skutečnost, která existuje už spoustu let. Kdyby BIS psala jen o pravicových extremistech, možná by je pochválil, když píšou tuto pravdu, vadí mu to.

Říkáte, že poznatky o tuzemských aktivitách zpravodajských služeb Ruska a Číny jsou dlouhodobé? Platí to od sametové revoluce?

Jistě. Je to ve všech výročních zprávách za tu dobu.

Jak se během let mění práce těchto špionů v Česku?

Utajovaná zpráva BIS je podrobnější, tam bývají jmenované subjekty, popsané vazby, kontakty třeba i na českou stranu, na státní správu a podobně. Ve veřejné části vždy byla zmínka o tom, že tu působí ruští zpravodajci, je jich tu hodně, což je vidět i na tom, že ambasáda je hodně obsazená.

Proč by je měla zajímat zrovna Česká republika?

Oni jsou v každé zemi, nejsme výjimka. Ale u nás přetrvává snaha získat do svého zájmového teritoria bývalé satelity Sovětského svazu. A tím, že jsme ve středu Evropy, mají od nás blíž do západních zemí. Nechtějí se této pozice vzdát.

Je to jen polohou nebo i naší účastí v NATO a EU?

Pochopitelně. Na proruských serverech vidíte, jak se zaměřují na soudržnost Evropské unie, kterou se snaží narušit. Zaměřují se i na oblasti, kde mohou zpochybňovat evropská rozhodnutí či směrnice. Oslabená Evropská unie je pro Rusko výhodnější. Rusko nepotřebuje Evropu silnou hospodářsky a politicky jednotnou, potřebuje ji trochu rozdrobit.

Proč se naopak jako riziko nevyhodnocují zpravodajské služby ze zemí demokratického bloku?

Protože s nimi se většinou spolupracuje.

Prezident BIS vytkl, že se službě za posledních šest let nepodařilo chytit ani jednoho špiona. Ale lze to tak jednoduše říci?

Špioni se nechytají.

Protože se sledují, aby Česko vědělo, o co se zpravodajské služby zajímají?

Je to tak.

Kdy je nutné špiony chytit a případně vyměnit?

Když už to přesáhne určitou mez, někdy je dobře dát najevo, že dál to nejde. To se dělá jen občas, pokud by například hrozila nějaká větší škoda. Většinou se to nedělá.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 46 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy