Brusel vytýká Česku, jak zdanilo solární podnikatele

Pavel Baroch, Tereza Šídlová, Tereza Nosálková
27. 2. 2011 9:15
Aktuálně.cz má k dispozici dopis dvou eurokomisařů ministru Kocourkovi
Foto: Jan Langer

Praha - Evropská unie poprvé oficiálně vyjádřila svou nelibost nad tím, že česká vláda a parlament od letošního roku zpětně zdanily proud ze slunečních elektráren.

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici dopis eurokomisařů pro energetiku a pro klima Gunthera Oettingera a Connie Hedegaardové ministrovi průmyslu Martinu Kocourkovi, v němž Česko za tento krok kárá.

"V uplynulých týdnech se na nás obrátili různí investoři a vyjádřili značné znepokojení kvůli zákonu, který zavádí 26procentní daň na elektřinu ze solárních instalací uvedených do provozu v letech 2009 - 2010. Zvláště retroaktivní charakter tohoto zákona způsobil vážné znepokojení. Oznamujeme vám, že sdílíme tuto obavu," uvádí se v dopise.

Nečasova vláda zdůvodnila zpětné zdanění solárního proudu tím, že je to jedno z optaření, aby se kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaických parků příliš nezvýšila cena elektřiny.

Je potřeba stabilní investiční prostředí

Evropští komisaři Hedegaardová a Oettinger v dopise ministru Kocourkovi připomínají závazek Evropské unie snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů a zároveň zvýšit podíl obnovitelných zdrojů.

Česko tak musí do deseti let zvýšit podíl zelené energie na 13 procent. K tomu je podle komisařů zapotřebí i stabilní investiční prostředí. "Bez takové stability by se zvýšilo riziko, že investice budou zpožděné a prodraží se," uvádí se v dopise.

Česko jako špatný vzor pro ostatní

Komisaři v dopise uznávají, že česká vláda stejně jako ostatní členské státy mají právo upravovat podmínky pro podporu obnovitelných zdrojů, například s ohledem na klesající cenu technologií.

"Přesto jsme přesvědčeni, že takové úpravy by měly být spíš předvídatelné, než s retroaktivním efektem," napsali Hedegaardová a Oettinger. 

"Nemělo by se opomenout to, že negativní následky retroaktivních změn u jednoho typu obnovitelného zdroje na investorskou jistotu se mohou 'rozlít' a vytvářet podobné efekty pro další typy obnovitelných zdrojů a také v dalších zemích," dodali eurokomisaři.

Doporučili, aby česká vláda vynaložila veškeré úsilí k udržení stabilního a předvídatelného politického rámce a aby kabinet postupovat opatrně při plánování úprav, které mohou ovlivnit existující investice.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace přitom už dříve upozornila, že kvůli zavedení retroaktivní daně mohou zahraniční firmy žádat po Česku v arbitrážích až 260 miliard korun.

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek
Ekonomický expert ODS Martin Kocourek | Foto: Petr Protivánek

Kocourek: Daň jen na tři roky

Ministr průmyslu Martin Kocourek v odpovědi oběma eurokomisařům připomněl, že daň se vztahuje pouze na elektrárny postavené loni a předloni a bude se platit pouze v letech 2011 až 2013.

"Odvod se tedy nebude vztahovat na elektřinu vyrobenou v minulosti, a proto nemůžeme hovořit o právně nepřípustné retroaktivitě," tlumočil pro Aktuálně.cz Kocourkova slova jeho mluvčí Pavel Vlček. 

"Ministr také zdůraznil, že pro Českou republiku je udržení stabilního investičního prostředí velmi důležité. A právě to byl jeden z hlavních důvodů pro zavedení odvodů. Podpora fotovoltaických elektráren totiž vytvářela na trhu neodůvodněnou výhodu pouze pro jeden typ obnovitelných zdrojů," dodal Vlček.

 

Právě se děje

Další zprávy