Brusel neslevil. Dotace na sever prozkoumá do koruny

Petr Holub
5. 9. 2011 11:15
Přísná kontrola se bude týkat peněz, které šly do Ústeckého a Karlovarského kraje
Kolik z dotací EU si někdo odnesl, chce zjistit Evropská komise.
Kolik z dotací EU si někdo odnesl, chce zjistit Evropská komise. | Foto: Reuters

Praha - Evropská komise trvá na důkladné kontrole dotací pro Ústecký a Karlovarský kraj. Odmítla návrh ministerstva pro místní rozvoj, aby se audit omezil pouze na čtvrtinu dokončených projektů.

Přísnou kontrolu financí čerpaných prostřednictvím operačního programu Severozápad požaduje Brusel po dvouletém zdržování, kterým tuzemské úřady reagovaly na zprávy o předraženém nákupu zdravotních přístrojů v Ústeckém kraji.

Aspoň část nákupu za 420 milionů chtěli krajští i ministerští úředníci z evropských peněz uhradit až do konce letošního června, kdy je Generální ředitelství pro regiony z Bruselu upozornilo, že na přístroje nedá ani korunu.

Důsledky dvouletého váhání

Generální ředitel Dirk Ahner české úřady zároveň požádal, ať zkontrolují všechny projekty, u kterých požádaly o proplacení. Celkem jde o 120 projektů v hodnotě pět a půl miliardy.

Koncem července požádal ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) Ahnera, ať se spokojí s kontrolou čtvrtiny všech projektů.

V pondělí obdržel Jankovský a jeho kolega Miroslav Kalousek (TOP 09) z ministerstva financí odpověď, s jakou kontrolou se Brusel spokojí.    

Vybírat bude počítač

"Evropská komise v dopise sděluje, že bude akceptovat vzorek, který bude reprezentativní a bude vybrán určenou statistickou metodou. Výběr vzorku a navržená metodika ověřování budou následně podléhat schválení komise," přiblížil obsah dopisu mluvčí ministra financí Ondřej Jakob.

To potvrzuje i Jankovského mluvčí Jana Jabůrková, která dodává: "Evropská komise doporučuje, aby kontrolu realizovala nezávislá mezinárodní auditní firma pod dohledem ministerstva financí."

Pro výběr projektů Brusel požaduje statistickou metodu známou pod jménem MUS, která funguje jako počítačový program.
Dotázaní experti předpokládají, že do kontroly nakonec spadne 50-60 projektů.

Zmýlená neplatí

Právě výběr projektů je pro kontrolu rozhodující. Pokud by auditoři našli příliš mnoho neprůhledných projektů, může Evropská komise zrušit celý dotační program Severozápad, který sliboval Ústeckému a Karlovarskému kraji 21 miliard korun.

Navržený postup přitom dává české straně jen malou možnost nejhorší projekty vyřadit. Pokud budou mít zdejší úředníci takový záměr, zbývá jim jediná šance. Mohou program MUS použít vícekrát a použít výsledek, kde bude nejméně sporných projektů.

I v takovém případě ale budou mít úředníci těžkou práci. Česko ještě nepožádalo o proplacení řady sporných projektů, jakými jsou například půlmiliardové rekonstrukce středních škol v Ostrově a Sokolově, oddychové a relaxační centrum u chomutovského kamencového jezera nebo vybudování nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Mezi dokončenými projekty s hodnotou nad 30 milionů korun je ovšem na první pohled podezřelých většina.

Nejdražší opravy "dvojek"

Program Severozápad požádal o proplacení celkem 35 dražších projektů, z toho devatenáct řídili představitelé Ústeckého kraje, ústecké, chomutovské a litvínovské radnice. Vesměs jde o stavební práce při opravě silnic, domovů důchodců a středních škol. Úřady používaly jednotnou metodu pro výběr dodavatele.

Do užších výběrových řízení se vždy smělo přihlásit jen pět stavebních firem, které nabízely vyšší cenu, než kraj poptával. U většiny projektů kraj a magistráty později zaplatily vícepráce v řádu milionů korun.

Soutěže s jednou výjimkou vyhrávaly místní stavební firmy, přitom některé mají prokazatelné vazby na krajské politiky, kteří evropské dotace rozdělují.

Do kategorie takových staveb patří v první řadě rekonstrukce některých úseků silnic II. třídy v hodnotě 100 až 500 milionů korun. Jde o nejdražší rekonstrukce "dvojek" v tuzemské historii. Za stejným účelem vypisoval Karlovarský kraj zakázky maximálně v řádu několika desítek milionů.

Riziko úhybného manévru

Rizika pro tuzemské čerpání přesto hrozí i v Karlovarském kraji. Z deseti nejdražších stavebních projektů předložených k proplacení získaly osm zakázek opět firmy, které mají blízko ke krajským politikům.

Příkladem je oprava sokolovského zimního stadionu a výstavba "volnočasového areálu Rolava" v Karlových Varech.
Vyhýbání nejvíc podezřelým stavbám se navíc nemusí vyplatit. Pokud Evropská komise neschválí výběr projektů na Ústecku a Karlovarsku, zpochybní tím čeští úředníci úplně svou schopnost dohlížet na evropské investice. Mohou pak očekávat kontrolu celého systému na rozdělování bruselských dotací.

 

Právě se děje

Další zprávy