Brusel hledá chyby v dotacích na Ústecku. Nemůže minout

Petr Holub
29. 9. 2011 8:52
Komise rozhodne, jaké zakázky zkontroluje. Ve čtvrtek o jedná v Bruselu i s Čechy
Foto: Naďa Straková

Praha/Brusel - Evropská komise rozhodne, jaké veřejné zakázky na Ústecku a Karlovarsku, na které šly peníze z dotací EU, zkontroluje. Ve čtvrtek o tom bude v Bruselu jednat se zástupci českého ministerstva financí.

Z dokumentů komise vyplývá, že proběhne důkladný audit třiceti pěti z dvou set krajských projektů. O jejich výběru zřejmě rozhodnou sami bruselští úředníci.

Evropská unie přitom nikdy nekontrolovala dotace pro Česko do takových detailů. Dosud spoléhala na tuzemské kontrolní orgány.

Příznivý výsledek auditů je nezbytným předpokladem k tomu, aby Brusel proplatil aspoň část z 21 miliard, které Ústecku a Karlovarsku slíbil. Naopak zjištění dalších nedostatků může vyvolat přísnější kontroly i v jiných dotačních programech.

Seznam projektů v obou zmíněných krajích přitom ukazuje, že kontrola nedopadne pro českou stranu dobře.

Tři roky zametání pod koberec

Evropa svou kontrolou reaguje na aféru, kterou před třemi lety vyvolal předražený nákup přístrojů nemocničním holdingem Krajská zdravotní. Evropská komise zjistila, že při nákupu neselhali jen manažeři nemocnice, ale také krajští politici, kteří přidělují peníze z operačního programu Severozápad.

"Regionální rada Severozápadu neodhalila chyby v oblasti veřejných zakázek, které byly později identifikovány auditory z Deloitte," upozornila komise v oficiálním dopise pro českou velvyslankyni při Evropské unii Milenu Vicenovou, že ústecké i pražské úřady zametají aféru celé tři roky pod koberec.

Expertům bruselského generálního ředitelství pro regiony vadí i střet zájmů, ke kterému v případu Krajské zdravotní došlo. Politici rozdělující evropské peníze jsou totiž zároveň manažery nemocničního holdingu.

Střet zájmů je nápadný i u dalších projektů.

Losovačka jako pravidlo

Vedle čtyř projektů na nákup nemocničních přístrojů pohltily na Ústecku a Karlovarsku prakticky veškeré evropské dotace stavební projekty.

Dotace přes 30 milionů byla na Ústecku vyplacena celkem 51 stavebním projektům. Na vážné riziko při čerpání dotací upozorňuje fakt, že pouze sedm z nich nebylo zadáno v užším výběrovém řízení. Tento model umožňuje zadavatelům, aby do veřejné soutěže připustili pouze pět firem a ostatní vyloučili netransparentní "losovačkou".

Řídicímu výboru Severozápadu předsedá exhejtman Jiří Šulc (ODS) a Ústecký kraj reprezentuje dalších šest zastupitelů z ČSSD. Obě velké strany společně řídí samotný Ústecký kraj i města Ústí nad Labem, Chomutov a Kadaň, která proplácejí z evropských dotací celkem 36 velkých staveb.

Stavby provádějí se dvěma výjimkami místní firmy, některé z nich přitom řídí stejní manažeři.

Dvacet sedm staveb mají na starosti společnosti Herkul, EDS Holding, Stavby Holding, FRK, Metall Quatro, Severočeská stavební, AZ Sanace, Silnice Group, Insky, Joel a Petrom s prokazatelnými vazbami na místní organizace ODS a ČSSD.

Část z nich užívá akcie na doručitele a jejich skutečného vlastníka proto není možné určit.

Most a Teplice bez koruny

Právě střet zájmů krajských politiků, kteří rozhodují o evropských zakázkách, může být důvodem, proč se pouze u pěti velkých stavebních zakázek podařilo během veřejné soutěže snížit cenu o víc než pět procent. Ve třiceti šesti případech se cena dokonce zvýšila.

Cenu zakázky se dvakrát podařilo v soutěži srazit děčínské samosprávě, jednou jejich ústeckým, roudnickým a lounským kolegům.

V Děčíně, Roudnici a Lounech přitom radu neovládá stranický tandem ODS a ČSSD. Totéž platí pro Most a Teplice, tedy druhé a třetí největší město regionu. Jejich radní ani nemohli předražené zakázky zadávat, protože jim krajští politici žádné peníze nepřidělili.

Karlovarská verze

Obdobný obrázek nabízí Karlovarský kraj. Třináct z jednadvaceti velkých stavebních zakázek rozděloval kraj a tři okresní města Karlovy Vary, Sokolov a Cheb.

Pouze tři zakázky nedostaly místní stavební firmy Tima, Bau-stav, Prefa-beton, Thermia-bau, Algon, bss a ISSO, které mají s výjimkou dvou posledních personální vazby na místní politiky ČSSD a ODS. V řídicí radě regionu Severozápad zasedají za Karlovarský kraj čtyři krajští politici z ČSSD.

Karlovarské dotace mají lepší bilanci v tom, že se cenu zakázky podařilo víc než o pět procent snížit v osmi případech. Karlovarští jen výjimečně využívají užší výběrové řízení s losovačkou.

Anonymní hotely

Rizika zřejmě skrývají také zakázky přidělené v regionu Severozápad soukromým firmám na rekonstrukci a výstavbu hotelů.

Ze sedmi zakázek s hodnotou přes padesát milionů obdržely čtyři firmy s akciemi na doručitele. Dvě z nich přitom dostala chomutovská firma President Securities, kterou řídí člen regionální rady ODS Ahmad Raad.

Zbylé tři zakázky si rozdělily ruská firma VESK, společnost, kterou do prosince 2010 reprezentoval ústecký primátor Vít Mandík (ČSSD), a firma ovládaná dvěma bývalými manažery největší severočeské firmy Czech Coal.

Na tahu je Brusel

Evropská komise vyzvala v srpnu tuzemské ministerstvo financí, ať vybere 35 nejrizikovějších zakázek ke kontrole. Dvacet devět z nich mají být projekty zaslané k proplacení do Bruselu, u zbylých šesti stačí, že je schválila regionální rada Severozápadu.

Podle informací Aktuálně.cz Češi žádný seznam na čtvrteční jednání nevezou. Proto je velmi pravděpodobné, že nejspornější zakázky vyberou sami bruselští úředníci.

 

Právě se děje

Další zprávy