Vzkříšení broumovského kláštera

Vzkříšení broumovského kláštera
Ty nenapadlo nic menšího než nad řekou Stěnavou vybudovat klášter.
Dnešní podoba je dílem barokních mistrů Kiliána Ignáce a Kryštofa  Dientzenhofera z první poloviny 18. století.
Od hlavního náměstí je to k bráně kláštera sotva sto metrů.
Po válce bylo z Broumovska vyhnáno 22 tisíc obyvatel a s nimi i místní benediktini.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
4. 3. 2013 15:02

Broumovský klášter. Osm set let se tu modlili a pracovali mniši benediktini pro slávu boží a prosperitu lidí. Teď tu není jediný řeholník. Co s monumentálním dědictvím po našich předcích? Jak obnovit duchovní místo bez duchovních? V Broumově to krok za krokem dělají. Na příští rok chystají skok. Na oživení kláštera získalo opatství spolu s občanským sdružením 250 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy