Soud přerozdělil mandáty v Brně-Kohoutovicích. Místo lidovce dostane křeslo komunista

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 11. 2018 17:37
Do skládání koalice v Brně-Kohoutovicích zasáhl soud, který z podnětu KSČM přepočítal hlasy v několika okrscích a došel k tomu, že v jednom z nich se volební komise přepočítala v neprospěch komunistů. Upřela jim při tom víc než pět set hlasů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

"Krajský soud provedl i kontrolu neplatných hlasů a zjistil, že navrhovatelka obdržela celkem 727 hlasů, tedy o 563 hlasů více (!), než je uvedeno v zápise i zveřejněno ČSÚ," konstatuje usnesení soudu.

KSČM se po přepočtu přehoupla přes pětiprocentní hranici a dostala se do skrutinia. V něm pak získala jeden mandát na úkor KDU-ČSL, která se umístila na druhém místě původně se šesti mandáty.

Vítězem voleb je ČSSD s šesti mandáty, druzí lidovci mají po přepočtu pět mandátů. Strany by spolu sice mohly složit v 21členném zastupitelstvu většinu, ale osobní animozity tomu brání a spolupráce se zdá být vyloučená.

A nové přerozdělení zřejmě dohodu nepřiblížilo. "Stále není takové seskupení sil, které by jednoduše umožnilo složit koalici," potvrdil dosluhující radní a dvojka kandidátky ČSSD Václav Božek, podle něhož se stále vedou jednání.

V kohoutovickém zastupitelstvu mají po třech hlasech také ANO a ODS s podporou svobodných, dva hlasy zelení a po jednom sdružení OK (TOP 09 a nezávislí) a nově komunisté.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy