Soud přerozdělil mandáty v Brně-Kohoutovicích. Místo lidovce dostane křeslo komunista

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 11. 2018 17:37
Do skládání koalice v Brně-Kohoutovicích zasáhl soud, který z podnětu KSČM přepočítal hlasy v několika okrscích a došel k tomu, že v jednom z nich se volební komise přepočítala v neprospěch komunistů. Upřela jim při tom víc než pět set hlasů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

"Krajský soud provedl i kontrolu neplatných hlasů a zjistil, že navrhovatelka obdržela celkem 727 hlasů, tedy o 563 hlasů více (!), než je uvedeno v zápise i zveřejněno ČSÚ," konstatuje usnesení soudu.

KSČM se po přepočtu přehoupla přes pětiprocentní hranici a dostala se do skrutinia. V něm pak získala jeden mandát na úkor KDU-ČSL, která se umístila na druhém místě původně se šesti mandáty.

Vítězem voleb je ČSSD s šesti mandáty, druzí lidovci mají po přepočtu pět mandátů. Strany by spolu sice mohly složit v 21členném zastupitelstvu většinu, ale osobní animozity tomu brání a spolupráce se zdá být vyloučená.

A nové přerozdělení zřejmě dohodu nepřiblížilo. "Stále není takové seskupení sil, které by jednoduše umožnilo složit koalici," potvrdil dosluhující radní a dvojka kandidátky ČSSD Václav Božek, podle něhož se stále vedou jednání.

V kohoutovickém zastupitelstvu mají po třech hlasech také ANO a ODS s podporou svobodných, dva hlasy zelení a po jednom sdružení OK (TOP 09 a nezávislí) a nově komunisté.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 58 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy