Soud přerozdělil mandáty v Brně-Kohoutovicích. Místo lidovce dostane křeslo komunista

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 11. 2018 17:37
Do skládání koalice v Brně-Kohoutovicích zasáhl soud, který z podnětu KSČM přepočítal hlasy v několika okrscích a došel k tomu, že v jednom z nich se volební komise přepočítala v neprospěch komunistů. Upřela jim při tom víc než pět set hlasů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

"Krajský soud provedl i kontrolu neplatných hlasů a zjistil, že navrhovatelka obdržela celkem 727 hlasů, tedy o 563 hlasů více (!), než je uvedeno v zápise i zveřejněno ČSÚ," konstatuje usnesení soudu.

KSČM se po přepočtu přehoupla přes pětiprocentní hranici a dostala se do skrutinia. V něm pak získala jeden mandát na úkor KDU-ČSL, která se umístila na druhém místě původně se šesti mandáty.

Vítězem voleb je ČSSD s šesti mandáty, druzí lidovci mají po přepočtu pět mandátů. Strany by spolu sice mohly složit v 21členném zastupitelstvu většinu, ale osobní animozity tomu brání a spolupráce se zdá být vyloučená.

A nové přerozdělení zřejmě dohodu nepřiblížilo. "Stále není takové seskupení sil, které by jednoduše umožnilo složit koalici," potvrdil dosluhující radní a dvojka kandidátky ČSSD Václav Božek, podle něhož se stále vedou jednání.

V kohoutovickém zastupitelstvu mají po třech hlasech také ANO a ODS s podporou svobodných, dva hlasy zelení a po jednom sdružení OK (TOP 09 a nezávislí) a nově komunisté.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy