Soud přerozdělil mandáty v Brně-Kohoutovicích. Místo lidovce dostane křeslo komunista

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 11. 2018 17:37
Do skládání koalice v Brně-Kohoutovicích zasáhl soud, který z podnětu KSČM přepočítal hlasy v několika okrscích a došel k tomu, že v jednom z nich se volební komise přepočítala v neprospěch komunistů. Upřela jim při tom víc než pět set hlasů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

"Krajský soud provedl i kontrolu neplatných hlasů a zjistil, že navrhovatelka obdržela celkem 727 hlasů, tedy o 563 hlasů více (!), než je uvedeno v zápise i zveřejněno ČSÚ," konstatuje usnesení soudu.

KSČM se po přepočtu přehoupla přes pětiprocentní hranici a dostala se do skrutinia. V něm pak získala jeden mandát na úkor KDU-ČSL, která se umístila na druhém místě původně se šesti mandáty.

Vítězem voleb je ČSSD s šesti mandáty, druzí lidovci mají po přepočtu pět mandátů. Strany by spolu sice mohly složit v 21členném zastupitelstvu většinu, ale osobní animozity tomu brání a spolupráce se zdá být vyloučená.

A nové přerozdělení zřejmě dohodu nepřiblížilo. "Stále není takové seskupení sil, které by jednoduše umožnilo složit koalici," potvrdil dosluhující radní a dvojka kandidátky ČSSD Václav Božek, podle něhož se stále vedou jednání.

V kohoutovickém zastupitelstvu mají po třech hlasech také ANO a ODS s podporou svobodných, dva hlasy zelení a po jednom sdružení OK (TOP 09 a nezávislí) a nově komunisté.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
Další zprávy