Brno chce desítky milionů na výstavu k výročí ČSR, zve i Jágra. Nevíme o tom, diví se ministerstvo

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 4. 9. 2017 14:17
Obří výstavu k 100. výročí založení Československa chystá na příští červen Brno. Po české a slovenské vládě žádá celkem 80 milionů na její uspořádání. Ministerstvo kultury, které společné oslavy vzniku státu koordinuje, se k akci staví rezervovaně. Tvrdí, že o záměru nic neví, a podivuje se, že organizátoři nepožádali o peníze dřív. Brno přesto doufá, že vláda výstavu podpoří. Primátor Petr Vokřál se dopisem obrátil na premiéra, vicepremiéry i ministra financí.
Brněnské výstaviště.
Brněnské výstaviště. | Foto: www.bvv.cz

Brno/Praha - Příští rok v červnu chce Brno uspořádat obří výstavu připomínající 100. výročí založení Československa. Festival s názvem Re:publika 1918-2018 má navázat na monumentální Výstavu soudobé kultury z roku 1928, která na brněnské výstaviště přilákala 2,8 milionu návštěvníků.

Pořadatelé se netají ambicemi. Akce by podle nich měla být - v konkurenci desítek připomínek významného výročí - jedinou komplexní výstavou, která bude připomínat společné dějiny Čechů a Slováků. Pozvání dostanou nejznámější české osobnosti v čele s Jaromírem Jágrem nebo lékařem Bohdanem Pomahačem.

Organizátoři chtějí zaujmout všechny věkové kategorie od dětí až po seniory, návštěvnost odhadují na 350 tisíc lidí.

Organizátorům ale hrozí, že na festival neseženou tolik peněz, kolik by si představovali, a část jejich ambicí padne pod stůl. Pořadatelé počítají s tím, že česká vláda přispěje až 60 miliony a Slováci zhruba dvaceti. Úřady se ale k brněnské akci staví rezervovaně a vzkazují, že hlavní připomínkovou akcí výročí Československa bude výstava, kterou pořádá Národní muzeum společně se slovenským protějškem.

Společné oslavy 100. výročí založení Československa koordinuje ministerstvo kultury. To zdůrazňuje, že o brněnské výstavě nic neví. Podle mluvčí Simony Cigánkové česká a slovenská vláda o přípravách výročí jednaly opakovaně a Brno se s tím, že plánuje vlastní festival, neozvalo. "Je s podivem, že se pořadatelé zamýšlené výstavy aktivizují až teď," diví se Cigánková.

Vláda navíc před časem schválila materiál k oslavám výročí a ani tam festival Re:publika 1918-2018 nefiguruje. "Byl dostatek času na to, aby si organizátoři v průběhu doby, po kterou se na dokumentu pracovalo, pohovořili s jednotlivými ministerstvy a zjistili případné možnosti participace na jejich návrzích oslav," vysvětluje Cigánková s tím, že se materiál týká akcí, které zastřešují jednotlivé resorty.

Podrobnosti o festivalu v Brně nemá ani premiér Bohuslav Sobotka. Na tiskové konferenci po pondělním jednání české a slovenské vlády v Lednici řekl, že požádá ministra kultury a ministryni pro místní rozvoj, aby akci zmapovali. "Vláda s ní nebyla seznámena. Potřebujeme dostat solidní materiál na stůl," zdůraznil Sobotka s tím, že si obě vlády vymění informace o tom, jaké akce se u příležitosti výročí Československa chystají. "Vypracujeme společný seznam oslav," dodal premiér.

Soutěžte o dotaci, vzkazuje ministerstvo

Brno přesto doufá, že vláda výstavu podpoří. Primátor města Petr Vokřál (ANO) minulý týden odeslal dopis premiérovi, oběma vicepremiérům a také ministrovi financí Ivanu Pilnému. "V něm znovu poukázal na důležitost této akce, která by měla být důstojnou oslavou stoleté existence Československa," popisuje Kateřina Gardoňová z tiskového střediska magistrátu s tím, že s některými ministerstvy město už neformálně jednalo.

Jakou formu podpory by brněnská výstava mohla od vlády získat, zatím není jasné. Pořadatelé podle ministerstva kultury budou moct akci přihlásit do soutěže o dotace na projekty připomínající vznik Československa. To ale magistrát nechystá. "Podle našich informací bude rozpočet ministerstva na akce spojené s tímto výročím 40 milionů korun. Nebylo by tedy smysluplné tyto peníze po resortu žádat," upozornila Gardoňová.

Výstava Re:publika 1918-2018 chce připomenout společné dějiny Česka a Slovenska, jejich osobnosti, klíčové milníky historie nebo architekturu, umění a sport. Organizátoři chtějí do akce zapojit širokou veřejnost a návštěvníky zaujmout interaktivností.

Pokud by vláda akci nepodpořila, pořadatelé počítají s tím, že by proběhla v daleko menším měřítku. "Pak bychom ořezávali kreativní koncept. Budeme jednat s velkými českými firmami, aby nám pomohly. Nedokážu říct, jestli seženeme 120, 150, nebo 200 milionů," řekl před dvěma týdny v rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz kreativní ředitel výstavy Pavel Anděl.

Slováci čekají na Čechy

Finanční rozvaha organizátorů také počítá se zhruba 20 miliony korun od slovenské vlády. Ta se rozhodne až podle toho, jak se k akci postaví český kabinet. "V tuto chvíli se k tomu nemám jak vyjádřit. Pokud česká strana projekt schválí, může nastat párování a my se k tomu budeme moci nějak postavit," vysvětluje Vladimír Valovič, slovenský národní koordinátor pro oslavy výročí založení Československa.

Brno na výstavu přispěje až 50 miliony korun, akci by měl podpořit i Jihomoravský kraj. Víc než polovinu peněz mají ale podle rozvahy dodat slovenská a česká vláda.

Brněnská akce se má konat na půdorysu výstavy z roku 1928, která připomínala desáté výročí založení republiky. Tehdy se také slavnostně otvíral funkcionalistický pavilon A výstaviště, který je v současnosti památkově chráněný. Brno před 90 lety organizátoři zvolili jako kompromis mezi soupeřícími metropolemi Prahou a Bratislavou. A od té doby je centrem veletrhů v Česku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy