Soud zamítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na volby. Neuspěla o jediný hlas

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2020 18:12
Krajský soud v Brně zamítl stížnost koalice Pro TOP Vysočinu na neplatnost volby kandidáta v říjnových volbách do krajského zastupitelstva Vysočiny. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na soudní úřední desce. Koalici, již tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká, chyběl po sečtení volebních hlasů pro zisk mandátů jediný hlas.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Podle usnesení vzal soud v potaz, že výsledek byl extrémně těsný, proto přepočítal hlasy v některých okrscích. Zjištěná pochybení se ale podle soudu neprojevila negativně na volebním výsledku navrhovatele. Podaný návrh tak podle soudu není důvodný a zamítl ho. Kasační stížnost není přípustná, uvedla předsedkyně senátu Zuzana Bystřická.

Lídr kandidátní listiny Pro TOP Vysočinu a starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák k tomu řekl, že soud uznal požadavek koalice na přehodnocení jako důvodný a našel poměrně hodně chyb, včetně nezapočtených hlasů. Bohužel ani jeden pro koalici. "Takže mně v tuto chvíli asi nezbývá nic jiného než popřát nově zvoleným krajským zastupitelům mnoho zdaru v jejich práci," řekl.

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

Lídr kandidátní listiny Zdeněk Dvořák při podání stížnosti řekl, že koalice požaduje přepočítání hlasů. Namítal nesrovnalosti ve třech oblastech. Podle něj se po sečtení neprojevily preferenční hlasy, které voliči uplatňovali.

Preferenční hlas pro sebe podle Dvořáka nenašel po volbách ani jeden z kandidátů koalice, který se sám označil. "Potom je tam jeden okrsek ve Velkém Meziříčí, kde je víc odevzdaných obálek než vydaných. A také jsou okrsky, které úplně vybočují všem průměrům v počtu neplatných hlasů," řekl.

V krajských volbách konaných 2. a 3. října uspělo na Vysočině sedm stran či uskupení. Koalici dohodlo pět uskupení mimo KSČM a hnutí ANO, které volby vyhrálo. V zastupitelstvu, které má 45 křesel, bude mít koalice tvořená ODS se Starosty pro občany, Piráty, KDU-ČSL, Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) a ČSSD 32 hlasů. Hejtmanem bude Vítězslav Schrek z ODS. Koaliční smlouvu strany podepsaly 26. října.

Lhůta pro podávání stížností na krajské volby skončila 16. října. Brněnský krajský soud ještě před konáním voleb zaevidoval stížnost dvou lidí, kteří se domáhali zápisu do voličského seznamu v Jimramově na Žďársku. Rovněž ji zamítl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy