Boj o vládu nad Brnem. Vokřál se změnil, o běžencích už mluví jinak, kritizuje Hollan

Michaela Dvořáková, Gabriela Štvrtňová
2. 9. 2018 13:53
V brněnských komunálních volbách budou hlavními tématy doprava a bydlení. Svou pozici obhajuje hnutí ANO v čele s primátorem Vokřálem.
"Velmi jsem si ho vážil jako politika, který se nebojí postavit za správné věci," říká Matěj Hollan o Vokřálovi s tím, že primátorovy postoje se ale během pár let změnily. | Video: Martin Veselovský

Brno - Post brněnského primátora bude v podzimních komunálních volbách obhajovat Petr Vokřál z hnutí ANO. Podle politologů má slušné šance na úspěch. Vokřálovy výsledky chválí i současný koaliční partner z Žít Brno Matěj Hollan. Jeho hnutí, které do voleb letos vede nová lídryně Barbora Antonová, bude naopak pravděpodobně bojovat o přežití. Na magistrátu by ho mohli nahradit piráti.

Do voleb v Brně půjde hnutí ANO v čele se stávajícím primátorem Petrem Vokřálem jako favorit. "Je to proto, že obhajuje poprvé. Kdyby to bylo potřetí, tak je to horší," vysvětlil brněnský politolog Michal Pink. "Vždycky když obhajujete poprvé, tak je to snadnější, obzvláště v momentě, kdy vám strašně pomáhá ta celostátní politika. Nerozhodnutý volič jde s davem," dodal.

Na postu primátora působí Vokřál od roku 2014, ve vedení magistrátu je v koalici s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL, TOP 09 a zelenými.

"Je tady ještě spousta věcí, které je třeba dotáhnout. Tudíž bych byl velmi rád, kdybych mohl věci, které jsme nastartovali, dotáhnout tak, abych mohl odcházet spokojen s tím, že se Brno posunulo dál," vysvětlil své ambice znovu kandidovat sám Vokřál. 

Začátků vzájemné spolupráce si cení současný koaliční partner Matěj Hollan z Žít Brno, během čtyř let už ale tak hladce nefunguje. "Když před čtyřmi lety nastoupil, tak to znamenalo obrovský posun ve vedení Brna. Když to vezmu z těch svých oblastí, tak v kultuře jsme vždy postupovali dohromady. Já jsem ty nápady přinášel a realizoval, ale on je vždy podporoval," uvedl Hollan.

Vokřálovy postoje se změnily, myslí si Hollan

Vokřálovy postoje se ale od minulých voleb v některých oblastech změnily, jako příklad uvádí téma migrace. "Před dvěma lety říkal, že Brno je schopné přijmout desítky uprchlíků, a velmi se stavěl za sociální bydlení. Babišovy neuvěřitelné výroky o tom, že tady nemůžeme mít ani jednoho uprchlíka z Itálie, nechá úplně bez povšimnutí," řekl Hollan. Uznává, že si Vokřála vážil jako politika, který se nebál postavit za správné věci, byť "v příšerné straně toho oligarchy".

"Ale teď po Brně jezdí a má napsané "Brno bude bezpečné", jako že nám tady hrozí nějaké nebezpečí. Jako že nás s Babišem ochrání před těmi uprchlíky. To mi přijde, že je ústup z těch pozic, které zastával," pokračoval brněnský politik.

Podle politologa Pinka ale Žít Brno ve vládní koalici s hnutím ANO splynulo. Podle něj má hnutí Matěje Hollana v nadcházejících volbách jen velmi omezené šance na úspěch. "Je to protestní hnutí, ne politická strana, která by vycházela z nějakého dlouhodobého hodnotového profilu," okomentoval. Zdůraznil také, že role Matěje Hollana před čtyřmi lety a nyní jsou velmi odlišné, což potenciál hnutí omezuje.

Hollan ani nynější lídryně Žít Brno Barbora Antonová si nepřipouštějí, že by hnutí neuspělo. "Průzkumy na to nejsou, ukážou to volby," poznamenal Matěj Hollan. "Ty samé prognózy byly před těmi minulými volbami. Nenecháváme se tím nijak leptat, ale neberu to na lehkou váhu," dodala Antonová. Ta si v případě úspěchu dovede představit i pokračování koaliční spolupráce s Petrem Vokřálem.

V nadcházejících volbách mají podle Pinka velký potenciál piráti. "V momentě, kdy budou piráti na celostátní úrovni hlasití, budou vystupovat jako opoziční strana, tak to je něco, co jim může přinést plody i v brněnském prostředí." Ti měli stejně jako v minulých volbách s Žít Brno kandidovat společně, členská základna pirátů ale společnou kandidátku neodhlasovala.

Pokud by Pirátská strana v komunálních volbách uspěla, podle mluvčího jihomoravských pirátů Miroslava Bárty sice budou pokračovat v některých záměrech, které prosazovalo Žít Brno, ale nechtějí se stát náhradníkem za Žít Brno. "My se v žádném případě nestavíme do situace, že bychom chtěli nahrazovat Žít Brno. Myslíme si, že jsme podstatně liberálnější než strana Žít Brno, proto i kandidujeme v komunálních volbách samostatně," objasnil Bárta.

Téma č.1: Doprava 

Před blížícími se komunálními volbami se téměř všechny politické strany shodují, co je hlavním tématem voleb v Brně. "Doprava, jednoznačně. Počínaje parkováním přes průjezdnost Brna," odpověděl primátor Vokřál.

"Já bych řekl, že to jsou dvě věci. Jedna je ta otřepaná doprava. Ta druhá věc, která trápí hodně lidí, je bydlení," řekl Hollan z Žít Brno, který byl do března letošního roku náměstkem pro dopravu.

Na řešení dopravní situace se ve svém programu zaměřila i brněnská ODS. "Dopravní situace je na hranici snesitelnosti, provoz kolabuje téměř každý den. Nezbytně nutné je pro plynulost dopravy dobudování infrastruktury - zejména velkého městského okruhu," zdůraznila asistentka regionální buňky Monika Švaříčková. ODS kritizuje i zavedení systému rezidentního parkování, stejně jako ČSSD. Ta požádala začátkem srpna městskou radu o odložení jeho spuštění. Projekt má v historickém centru města platit od 1. září.

Do brněnských komunálních voleb se přihlásilo celkem 22 politických stran a hnutí včetně například Slušných lidí, kteří kandidují společně se Soukromníky. Souběžně s volbami do městského zastupitelstva budou probíhat i volby do zastupitelstev jednotlivých městských částí a do Senátu.

Video: Metro v Brně? Chceme jen tunel pod městem, popisoval Hollan

O metru v Brně neuvažujeme, chceme tunel pod městem, ve kterém by jezdily vlaky. Ne uzavřený systém jako je pražské metro, říká Matěj Hollan | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy