Brněnský magistrát chtěl po Okamurově vydavateli milion, teď budou hledat smír

Jiří Pšenička
15. 5. 2019 21:59
Obvodní soud pro Prahu 10 se dnes začal zabývat obchodním sporem mezi brněnským magistrátem a pražským vydavatelem novin Janem Čížkem, vlivným členem Okamurovy SPD. Soudkyně Olga Lenochová, která případ posuzovala, nakonec rozhodla o odročení kauzy na září. Žalující brněnská radnice se má mezitím s žalovanou Čížkovou firmou Strategic Consulting pokusit dojednat smírné řešení. Jestliže bude nalezeno, musí být ale ještě odsouhlaseno brněnským zastupitelstvem, jak upozornil právní zástupce radnice.
Jan Čížek
Jan Čížek | Foto: Tomáš Tesař

V celém sporu jde o radniční měsíčník Brněnský metropolitan. Na základě smlouvy jej pro město řadu let vydávala právě Čížkova firma, která podobná periodika radničního typu vyrábí i pro další města po celé republice.

Na začátku loňského roku přišla ale výpověď smlouvy. Vedení Brna tvrdilo, že Čížkova firma v některých měsících  tiskla a distribuovala zhruba o třetinu méně časopisů, než měla. Kontrakt zněl na 200 tisíc kusů měsíčně. A město žádalo po Čížkovi uhradit smluvní pokutu ve výši jednoho milionu korun. Věc doputovala až k soudu.

Čížek ale stále tvrdí, že z jejich strany byly všechny závazky dodrženy. "Samozřejmě, že vše bylo podle smlouvy. Tohle je umělá kauza, kterou vyvolalo minulé vedení Brna (v čele s primátorem za ANO Petrem Vokřálem - pozn. red.) , aby se naší firmy zbavilo a mohlo svěřit vydávání svým kamarádům," uvedl pro Aktuálně.cz Čížek.

Vyzdvihuje, že s Brněnským metropolitanem získali během deseti let spolupráce několik ocenění za nejlepší noviny státní, veřejné a neziskové sféry. Také zdůrazňuje, že první, kdo loni v lednu po vzájemných sporech poslal výpověď smlouvy, byla jeho firma, nikoliv brněnský magistrát. "To oni smlouvu neustále porušovali," tvrdí.

Podnikatel Čížek se v posledních měsících dostal do povědomí veřejnosti jako blízký spolupracovník šéfa SPD Tomia Okamury a místopředsedy hnutí Radima Fialy. Pro SPD pomáhal vydávat volební noviny Na vlastní oči. Nejdříve skrytě (oficiálním vydavatelem byl jeho synovec Michal Klement), posléze spolupráci v rozhovoru pro Hospodářské noviny přiznal.

Nakonec Čížek do hnutí i sám vstoupil. Loni za SPD kandidoval jako trojka do celopražského zastupitelstva a jako jednička na Praze 10. Ani v jednom případě neuspěl. Dnes už bývalý poslanec za SPD Lubomír Volný uvedl nedávno pro Aktuálně.cz právě Čížka jako jednoho z mocných "kmotrů" v pozadí, kteří dnes v závěsu za Okamurou a Fialou hnutí fakticky řídí.

 

Právě se děje

Další zprávy