reklama
 
 

Brněnská univerzita chystá změny. Nabídka byla moc složitá, studenti končili předčasně, říká Bek

14. 6. 2018 7:17
Po Karlově univerzitě reaguje na novelu vysokoškolského zákona i Masarykova univerzita v Brně. Studentům umožní výběr specializace až během studia.

Praha/Brno - Masarykova univerzita radikálně mění své studijní programy, současná nabídka totiž podle školy byla pro řadu studentů příliš komplikovaná, oznámil rektor univerzity Mikuláš Bek.

"Naše studijní nabídka je, a to zejména na bakalářské úrovni, pro dnešní uchazeče o studium příliš složitá a nepřehledná," řekl ve středu rektor Bek. 

Studenti mnohdy nevědí, kterému ze svých zájmů se chtějí věnovat a co od studia očekávat. Právě to je podle Beka jedním z důvodů, proč bakalářští studenti ukončují studium předčasně, nejčastěji v prvním ročníku.

Od listopadu si budou moci vybírat ze tří studijních plánů. Kromě klasického jednooborového studia také mezi jednooborovým studiem se specializací a sdruženým studiem. Masarykova univerzita se tak snaží přiblížit německým či britským univerzitám, kde nově zavedený systém běžně funguje.

Jednooborové studium se specializací nabízí studentům možnost vybrat si oblast zájmu až později, například po ukončení druhého semestru. Studenti chemie si tak mohou po určité době zvolit jako specializaci například fyzikální chemii či jiné zaměření.

Zájemci o studium si tak nebudou muset vybírat mezi specializovanými obory už v přihlášce, ale zvolí si základní studijní program a o specializaci se rozhodnou až později. Také proto bude v přijímacím řízení pro akademický rok 2019/2020 snížen počet studijních programů z 600 na 400.

Sdružené studium pak nahrazuje dnešní dvouoborové studium, které zůstane zachováno pouze u učitelského studia. Nový studijní plán navíc umožní zvolit si kromě hlavního i vedlejší obor. V praxi to znamená, že si student k ekonomii přidá například mezinárodní vztahy.

Obory si lze navíc nakombinovat z různých fakult. "Výsledkem je systém, který studentům umožní doplnit si studium hlavního oboru o obor vedlejší ze zcela jiné oblasti, a vytvořit si tak absolventský profil s vysokou mírou uplatnitelnosti na trhu práce," řekl prorektor pro studium Michal Bulant.

Kromě lepšího uplatnění by měla změna pro studenty znamenat i úlevu. Dosud se museli, pokud měli zájem o obory z různých fakult, hlásit na dvě jednooborová studia.

Změna studijních programů je reakcí na novelu vysokoškolského zákona z roku 2016. Ta například změnila dosavadní akreditaci studijních programů, u kterých zrušila členění na jednotlivé obory.

autor: Karolína Oškerová | 14. 6. 2018 7:17

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama