Brněnská ODS napadla soupeře kvůli nahrávce o korupci

Jiří Hloušek, spolupracovník Aktuálně.cz
2. 9. 2008 10:25
Záznam je lživý, tvrdí. Na policii se však neobrátí
Milan Venclík již podruhé čelí nařčení z korupce. Naposledy byl očištěn, ale až po prohraných volbách
Milan Venclík již podruhé čelí nařčení z korupce. Naposledy byl očištěn, ale až po prohraných volbách | Foto: Jiří Hloušek

Brno - Bývalý brněnský primátor Petr Duchoň z ODS napadl městského radního Jiřího Zlatušku.

Obvinil ho, že jako první představil čtyři roky starou nahrávku, která naznačuje možné korupční jednání šéfa brněnské ODS Milana Venclíka. Mělo se tak stát na neveřejném jednání rady zastupitelstva města.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity Zlatuška, který jako kandidát Reformní liberální strany konkuruje Duchoňovi v blížících se volbách do Senátu, to však odmítnul.

"Nic jsem nepředstavil. Nahrávku nepochybně pořídil někdo z ODS. Pan Duchoň by se k tomu měl věcně vyjádřit, protože nahrávka se týká doby, kdy byl brněnským primátorem, navíc měl vysoké postavení ve straně, takže o tom musí něco vědět," míní. 

Tajná nahrávka

S inkriminovaným záznamem údajné schůzky vlivného brněnského majitele stavební firmy Přemysla Veselého a senátora ODS Vlastimila Sehnala přišla o víkendu televize Nova. Veselého firma vydělala na zakázkách od města stovky milionů.

Na policii se ovšem občanští demokraté obrátit nechtějí. "To není záležitost ODS, my ten záznam nemáme. Měl by to učinit ten, kdo jej má k dispozici a kdo ví, jak k němu přišel," řekl dnes Duchoň.

"Jednoznačně jde o předvolební tah. I kdybychom podali trestní oznámení, naše soudy nepracují tak rychle, aby vynesly rozsudek před volbami. To je nemožné," vysvětlil.

Ve stejném znění se nese i prohlášení grémia ODS, které se za Venclíka jednoznačně postavilo.

Údajný hodinový záznam vlastní televize Nova. Kdo je jeho autorem a zda zveřejní jeho jméno, však sdělit nechtěla. Duchoň uvedl, že existují pochybnosti o autentičnosti záznamu.

"Z nahrávky jasně vyplývá, že ji pořídil pan Sehnal, a nepochybuji o tom. ODS by měla v první řadě spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení," je přesvědčen Zlatuška.

Venclík: Nahrávka je lživá

"Celá věc se, co se týká mého jména, nezakládá ne pravdě," řekl novinářům Venclík. Strana chtěla na tiskové konferenci představit volební kampaň, zájem médií však přitáhla tajemná nahrávka.

Logo ODS
Logo ODS | Foto: ODS

"Je to absurdní, nikdy jsem nefiguroval v strukturách města. Je to holý nesmysl," prohlásil Venclík na svou obranu. Kandidaturu rozhodně stáhnout nehodlá. "Proč se nahrávka objevuje po čtyřech letech? Proč měsíc před volbami? A komu slouží?" ptá se. Odpovědi zatím nezná.

Osm set dvacet tisíc pro Venclíka?

V záznamu se hovoří o městských zakázkách a financích, které z nich plynou do pokladny ODS. Krom jiných zazní i jméno Milana Venclíka, a to v zarážející souvislosti. Hlas, který byl označen jako Sehnalův, naznačuje, že si Venclík peníze od stavební firmy nechal a neodevzdal je do stranické pokladny.

"U mě to dělá za tu dobu asi 820 tisíc," říká na nahrávce údajný podnikatel Veselý. "Když jsem se díval do účetnictví, tak tam nic není," reaguje senátor Sehnal. "Tak to já nevím, kde to je. To nebyly peníze na fakturu nebo tak," pokračuje stavitel. "To dá rozum, ne?" odvětil senátor.

Senátor Sehnal si po čtyřech letech na rozhovor nevzpomíná. Ani na to, že měl nahrávku pořídit on sám, jak uvedla televize Nova.

O stranících Sehnalovi a Venclíkovi je známo, že se shodnou stěží. "Máme každý jiný pohled na svět, pocházíme z jiných sociálních vrstev. Neočekávám společný postup," řekl v rozhovoru pro MF DNES Venclík.

Aférové čtyřletky ODS

Po podobné "kampani" před čtyřmi lety prohrála brněnská ODS s lidovci o tisícovku hlasů. Skupina podnikatelů, které Venclík dnes označil za "zločince", jej nařkla ze zpronevěry sponzorských darů, které strana obdržela za protislužby.

Podmíněné tresty nakonec udělil soud čtveřici, která Venclíka křivě obvinila. Dle ODS ji kauza před lety prokazatelně poškodila a podobnost se současným nařčením prý rozhodně není náhodná.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 21 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy