Brnem projde první průvod homosexuálů v Česku

Lenka Smyčková
19. 6. 2008 21:00
Je to zvrácenost, nesouhlasí odpůrci gayů a lesbiček
Homofobie se dá léčit. Průvod homosexuálů v polském Krakowě
Homofobie se dá léčit. Průvod homosexuálů v polském Krakowě | Foto: www.queerparade.cz

Brno - Jsme homosexuálové a jsme na to hrdí, chtějí lidem sdělit gayové a lesby z celé republiky na "duhovém průvodu" v Brně. V sobotu 28. června se bude konat vůbec první taková akce v Česku, jmenovat se bude Duhová vlna.

Protesty proti ní už chystá několik krajně pravicových politických uskupení i někteří křesťané.

Takzvané queer parades se konají po celém světě. Queer znamená podivný, je to také označení pro homosexuály. Přes slůvko queer v názvu chtějí ovšem gayové a lesby upozornit na to, že vůbec nejsou divní. Naopak. Podobné průvody bývají často nazývány také jako přehlídky gay hrdosti.

První takový  pochod se konal v roce 1970 ve Spojených státech. Dnes jsou pochody běžné v řadě větších měst Evropy. Ve střední Evropě je to Budapešť, Lublaň, Sarajevo, Talin, dokonce Istanbul.

„Chceme, aby se k této tradici připojila také Česká republika", uvedla tisková mluvčí projektu Andrea Jochmanová.

Cíl: Zmírnit homofóbii v Česku

Homosexuálové chtějí hrdým přiznáním své orientace zmírnit homofóbní postoje ve společnosti.

Moskva také zažila protesty proti homosexuálům
Moskva také zažila protesty proti homosexuálům | Foto: Reuters

„Chceme také poukázat na některé specifické právní a společenské nerovnosti, jakými jsou v České republice například otázky gay a lesbického rodičovství a právní nejistota stejnopohlavních párů vzhledem k výchově dětí," popsala Jochmanová.

Průvod vyrazí v sobotu 28. června ve dvě hodiny odpoledne z náměstí Svobody, půjde Masarykovou a Josefskou ulicí přes Sady osvobození, udělá půlkruh zpět na Joštovu a Českou ulicí dorazí na výchozí místo.

Už od pátku 20. června jsou připraveny další doprovodné akce. Duhový průvod organizují sdružení Holky v Brně a Kluci.info, Genderové informační centrum Nora, Stud a Nesehnutí.

Podporu první velké queer parade v Česku vyjádřila i bývala tenistka Martina Navrátilová, která se v roce 1981 přiznala ke své lesbické orientaci.

Proti: Extrémní pravice i věřící

Průvod vyzývající k toleranci u některých lidí vyvolal přesně opačnou reakci. Podle Národní strany například  nejde o nic jiného než o „nátlak na majoritu, nátlak nechutný a nemístný, nátlak směřující ke společenské akceptaci adopce dětí homosexuálními páry".

Příslušníci Národní strany se proto chystají přímo na trase pochodu protestovat. Policie zatím vyhodnocuje, zda a jaká bezpečnostní opatření budou potřeba.

Transparenty amerických odpůrců homosexuálů
Transparenty amerických odpůrců homosexuálů | Foto: Wikipedia

Z pravicových politických uskupení se k Národní straně přidala i Konzervativní strana, Právo a spravedlnost a Akce národní obnovy. Právo a spravedlnost vyzvalo k vystoupení proti pochodu vedení KDU-ČSL, radnici Brna-středu i všechny české a moravské biskupy.

Proti pochodu se staví i někteří zástupci církví. Ředitel Institutu svatého Josefa Michal Semín vyzval dopisem brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, aby se ve spolupráci s radnicí pokusil konání akce zabránit.

Pokud se mu to nepodaří, měl by podle Semína alespoň dohlédnout na to, aby se v brněnských kostelech „konaly smírné pobožnosti za veřejnou a politickou reprezentací Brna schvalovanou propagaci těžce hříšného jednání v tak závažné morální a společenské otázce".

Že je plánovaná queer parade „promyšleným atakem na tradiční mravní a rodinné hodnoty" si myslí i Orli z Kladna, kteří proti pochodu vydali tiskové prohlášení.

Zástupci odpůrců z řad křesťanů prostřednictvím internetu svolávají modlitební akci u Mariánského sloupu na Náměstí Svobody před začátkem průvodu.

Naopak gayové, lesby a jejich příznivci v celé republice už si na internetu dávají srazy na nádražích a domlouvají ubytování v Brně. Organizátoři zatím nedokáží odhadnout přesný počet účastníků. S optimismem jich očekávají několik stovek.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy