Brnem projde první průvod homosexuálů v Česku

Lenka Smyčková
19. 6. 2008 21:00
Je to zvrácenost, nesouhlasí odpůrci gayů a lesbiček
Homofobie se dá léčit. Průvod homosexuálů v polském Krakowě
Homofobie se dá léčit. Průvod homosexuálů v polském Krakowě | Foto: www.queerparade.cz

Brno - Jsme homosexuálové a jsme na to hrdí, chtějí lidem sdělit gayové a lesby z celé republiky na "duhovém průvodu" v Brně. V sobotu 28. června se bude konat vůbec první taková akce v Česku, jmenovat se bude Duhová vlna.

Protesty proti ní už chystá několik krajně pravicových politických uskupení i někteří křesťané.

Takzvané queer parades se konají po celém světě. Queer znamená podivný, je to také označení pro homosexuály. Přes slůvko queer v názvu chtějí ovšem gayové a lesby upozornit na to, že vůbec nejsou divní. Naopak. Podobné průvody bývají často nazývány také jako přehlídky gay hrdosti.

První takový  pochod se konal v roce 1970 ve Spojených státech. Dnes jsou pochody běžné v řadě větších měst Evropy. Ve střední Evropě je to Budapešť, Lublaň, Sarajevo, Talin, dokonce Istanbul.

„Chceme, aby se k této tradici připojila také Česká republika", uvedla tisková mluvčí projektu Andrea Jochmanová.

Cíl: Zmírnit homofóbii v Česku

Homosexuálové chtějí hrdým přiznáním své orientace zmírnit homofóbní postoje ve společnosti.

Moskva také zažila protesty proti homosexuálům
Moskva také zažila protesty proti homosexuálům | Foto: Reuters

„Chceme také poukázat na některé specifické právní a společenské nerovnosti, jakými jsou v České republice například otázky gay a lesbického rodičovství a právní nejistota stejnopohlavních párů vzhledem k výchově dětí," popsala Jochmanová.

Průvod vyrazí v sobotu 28. června ve dvě hodiny odpoledne z náměstí Svobody, půjde Masarykovou a Josefskou ulicí přes Sady osvobození, udělá půlkruh zpět na Joštovu a Českou ulicí dorazí na výchozí místo.

Už od pátku 20. června jsou připraveny další doprovodné akce. Duhový průvod organizují sdružení Holky v Brně a Kluci.info, Genderové informační centrum Nora, Stud a Nesehnutí.

Podporu první velké queer parade v Česku vyjádřila i bývala tenistka Martina Navrátilová, která se v roce 1981 přiznala ke své lesbické orientaci.

Proti: Extrémní pravice i věřící

Průvod vyzývající k toleranci u některých lidí vyvolal přesně opačnou reakci. Podle Národní strany například  nejde o nic jiného než o „nátlak na majoritu, nátlak nechutný a nemístný, nátlak směřující ke společenské akceptaci adopce dětí homosexuálními páry".

Příslušníci Národní strany se proto chystají přímo na trase pochodu protestovat. Policie zatím vyhodnocuje, zda a jaká bezpečnostní opatření budou potřeba.

Transparenty amerických odpůrců homosexuálů
Transparenty amerických odpůrců homosexuálů | Foto: Wikipedia

Z pravicových politických uskupení se k Národní straně přidala i Konzervativní strana, Právo a spravedlnost a Akce národní obnovy. Právo a spravedlnost vyzvalo k vystoupení proti pochodu vedení KDU-ČSL, radnici Brna-středu i všechny české a moravské biskupy.

Proti pochodu se staví i někteří zástupci církví. Ředitel Institutu svatého Josefa Michal Semín vyzval dopisem brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, aby se ve spolupráci s radnicí pokusil konání akce zabránit.

Pokud se mu to nepodaří, měl by podle Semína alespoň dohlédnout na to, aby se v brněnských kostelech „konaly smírné pobožnosti za veřejnou a politickou reprezentací Brna schvalovanou propagaci těžce hříšného jednání v tak závažné morální a společenské otázce".

Že je plánovaná queer parade „promyšleným atakem na tradiční mravní a rodinné hodnoty" si myslí i Orli z Kladna, kteří proti pochodu vydali tiskové prohlášení.

Zástupci odpůrců z řad křesťanů prostřednictvím internetu svolávají modlitební akci u Mariánského sloupu na Náměstí Svobody před začátkem průvodu.

Naopak gayové, lesby a jejich příznivci v celé republice už si na internetu dávají srazy na nádražích a domlouvají ubytování v Brně. Organizátoři zatím nedokáží odhadnout přesný počet účastníků. S optimismem jich očekávají několik stovek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy