Má se u nás místo parku stavět supermarket? Aplikace lidem prozradí plány jejich radnice

Eliška Mainclová
11. 6. 2016 19:30
Nová webová aplikace umožňuje procházet úřední vývěsky podle mapy. Lidé už nemusejí složitě hledat, jestli radnice v jejich okolí neprodává pozemek nebo jestli jim náhodou vedle sídliště nevyroste supermarket. Stačí v mapě kliknout na dané místo a přečíst si úřední dokumenty, které se dané adresy týkají. Za projektem Mapa samosprávy, který si klade za cíl usnadnit přístup k veřejným informacím, stojí Brňan Lukáš Svoboda.
Na mapě se dá najít seznam dokumentů, které se týkají dané lokality.
Na mapě se dá najít seznam dokumentů, které se týkají dané lokality. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Lukáš Svoboda si chtěl od města Brna koupit garáž. Nebylo však snadné zjistit, jak s objektem radnice chce vlastně nakládat. Podat nabídku včas by pro něj znamenalo každý den kontrolovat úřední desku a projít obrovské množství dokumentů. Začal proto přemýšlet nad tím, jak přístup k podobným informacím zjednodušit. Výsledkem je portál Mapa samosprávy.

Na webu Mapasamospravy.cz mohou uživatelé dohledat dokumenty, které radnice běžně vyvěšují na úředních deskách. Mapa samosprávy je denně stahuje z portálu Edesky.cz, který také vznikl za účelem zjednodušení přístupu k informacím a zveřejňuje vývěsky online.

Mapa samosprávy je ale o krok dál - spojuje informace s místem. Na webu Edesky.cz lze pouze vyhledávat prostřednictvím klíčových slov. Když chce člověk hledat konkrétní věc, musí se probrat několika soubory, dokud nenarazí na to, co hledá. Mapa samosprávy vše zvládne za pár vteřin: po kliknutí do určité lokality na mapě se zobrazí všechny dokumenty, které se jí týkají.

Nové hřiště, uzavírka nebo čištění silnic už nezaskočí  

Lidé na Mapě samosprávy najdou nejen plánovaný prodej obecních nemovitostí, ale třeba také to, zda se chystá výstavba nebo uzavírka silnic. Mohou se dostat i k informaci o plánovaném čištění jejich ulice, ale dozví se i významnější věci: třeba jestli se radnice nechystá v blízkosti jeho bydliště postavit dětské hřiště nebo obchodní dům. „Díky projektu jsme zjistili, že nám chtějí postavit KFC tam, kde je teď park,“ napsal tvůrci webu jeden z lidí, kteří už projekt objevili.

Na webu lze také nastavit, aby aplikace odeslala uživateli upozornění na e-mail, pokud je lokalita, kterou si člověk zvolí, zmíněná v novém dokumentu.

Největší ohlas zatím aplikace zaznamenala u neziskových sdružení a lidí, kteří se zajímají o to, co se děje kolem nich. „O projekt se zajímají i velké firmy, které chtějí sledovat prodeje pozemků,“ prozradil Aktuálně.cz autor aplikace Lukáš Svoboda, který pracuje jako IT analytik. 

Brno bylo první

Mapa samosprávy se vyvinula z původního portálu OtevřenéBrno.cz. Ten nabízel dokumenty týkající se moravské metropole. Protože se nápad ujal, rozhodl se Svoboda aplikaci rozšířit na celou republiku. V současné době web prezentuje úřední desky z více než 1 200 úřadů. Webová aplikace stejně jako edesky.cz funguje díky finanční podpoře Fondu Otakara Motejla, který spravuje Nadace Open Society Fund.

„Vůbec jsem nečekal, že za prvních pár dní na ni z Facebooku přijde přes 1700 lidí,“ říká překvapený Svoboda. Web funguje od 2. června, na sociální síti Facebook se o něm poprvé mohli uživatelé dozvědět o tři dny později.

Radnicím se nápad líbí

Zatím se setkal jen s pozitivními reakcemi. Lidé si stěžují jen na nepříjemné formátování některých listin. „Radnice nám bohužel zatím neposkytují dokumenty ve vhodném formátu,“ vysvětlil Svoboda a dodal, že je to jeden z důvodů omezené přesnosti vyhledávání. Obce a kraje ale mohou zdarma požádat o administrativní rozhraní. "Radnicím mohu nabídnout aktuálnost a vyšší přesnost prezentovaných dat,“ popisuje Svoboda.

Na jeho nabídku na rozšíření už se dokonce ozvala radnice městské části Praha 6, která se už delší dobu snaží o podobný projekt. "Chceme, aby občané po otevření webových stránek radnice měli k dispozici mapu s informacemi z oblasti samosprávy nebo kultury a dopravy," uvedl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy