Březinovi zmírnili vazbu, zůstává v ní kvůli obavě z útěku

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2015 11:24
Zlínský podnikatel Březina o zmírnění vazby požádal především kvůli přísnějším podmínkám zahrnujícím cenzuru návštěv i korespondence, které jeho vazba měla.
Radek Březina u soudu
Radek Březina u soudu | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký krajský soud ve středu zmírnil lihovému bossovi Radku Březinovi vazbu. Zůstává v ní kvůli obavě z útěku, důvod ovlivňování svědků podle soudce už pominul.

Soud tak vyhověl Březinově žádosti. Rozhodnutí soudu je pravomocné, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Březina se označil již dříve před soudem za šéfa lihové mafie, která podle žalobce okradla stát na daních při nelegálních obchodech s lihem o 6,7 miliardy korun. Kauzu soud ve středu odročil na 20. července.

Rozsáhlou kauzou se soud zabývá od prosince loňského roku.

Ovlivňování svědků už nehrozí

Soud Březinovi zmírnil vazbu už loni v červenci, vrchní soud mu ji však loni v září opět zpřísnil. Vyhověl žalobci, který se proti rozhodnutí soudu tehdy odvolal.

"Obžalovaný se doznal k trestné činnosti, to jsou důvody, proč by tyto důvody neměly přetrvávat. Je to zásadní zásah do osobní svobody, omezuje jej to podstatně ve vazbě. Vrchní soud to tehdy nesdílel, důkazní situace se však vyvíjí. V současné době jsou všichni svědci již vyslyšeni, dokazování je kompletní a skončené," řekl ve středu soudce Eduard Ondrášek.

Žalobce Miroslav Stoklásek uvedl, že na zpřísněné vazbě již tentokrát netrvá. Poukázal na to, že dokazování v této věci je již prakticky skončeno, významně se podle něj posunula i další Březinova kauza týkající se legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti, ve které je obviněn i jeho otec Vladimír.

"Jediná trestná věc, kde podezření přetrvává, je ovlivňování trestního řízení. I tady čas významně pokročil, dokazování pokročilo a tento vazební důvod je významně oslaben. V této situaci už na tomto vazebním důvodu netrvám," uvedl Stoklásek.

Ve vazbě od října 2012

Březina argumentoval především tím, že mu přísnější podmínky koluzní vazby komplikují vztah s rodinou. Omezeny má kvůli tomu návštěvy, problematická je podle něj i kontrolovaná korespondence.

"Je to těžká komunikace s dětmi, které jsou v Anglii, nemají, na koho by se obrátily. Funkci otce tak nemohu vykonávat, děti se mi postupně odcizují," uvedl soudci. Na svobodu však jít nechtěl.

"Je očividné, že jsem byl všeho šéf, vše jsem vymyslel a řídil. Sám jsem se k tomu doznal, má vina je jasná," uvedl obžalovaný. Ve vazbě je od 25. října 2012, termín mu končí v říjnu.

Případ takzvané lihové mafie, která obchodovala podle obžaloby s nelegálním lihem od roku 1998 do předloňska, soud odročil na konec července. Čeká na rozsudek od zlínského soudu, který Březinovi minulý týden uložil dvouletý trest za ukrývání zbraní.

Podle olomouckého soudu připadá v úvahu uložení souhrnného trestu. V červenci by již měly zaznít závěrečné řeči, dokazování je v olomoucké kauze u konce.

Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm lidí, osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík zodpovídající se před soudem kvůli skladu s lihem v Olomouci.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy