Březinovi zmírnili vazbu, zůstává v ní kvůli obavě z útěku

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2015 11:24
Zlínský podnikatel Březina o zmírnění vazby požádal především kvůli přísnějším podmínkám zahrnujícím cenzuru návštěv i korespondence, které jeho vazba měla.
Radek Březina u soudu
Radek Březina u soudu | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký krajský soud ve středu zmírnil lihovému bossovi Radku Březinovi vazbu. Zůstává v ní kvůli obavě z útěku, důvod ovlivňování svědků podle soudce už pominul.

Soud tak vyhověl Březinově žádosti. Rozhodnutí soudu je pravomocné, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Březina se označil již dříve před soudem za šéfa lihové mafie, která podle žalobce okradla stát na daních při nelegálních obchodech s lihem o 6,7 miliardy korun. Kauzu soud ve středu odročil na 20. července.

Rozsáhlou kauzou se soud zabývá od prosince loňského roku.

Ovlivňování svědků už nehrozí

Soud Březinovi zmírnil vazbu už loni v červenci, vrchní soud mu ji však loni v září opět zpřísnil. Vyhověl žalobci, který se proti rozhodnutí soudu tehdy odvolal.

"Obžalovaný se doznal k trestné činnosti, to jsou důvody, proč by tyto důvody neměly přetrvávat. Je to zásadní zásah do osobní svobody, omezuje jej to podstatně ve vazbě. Vrchní soud to tehdy nesdílel, důkazní situace se však vyvíjí. V současné době jsou všichni svědci již vyslyšeni, dokazování je kompletní a skončené," řekl ve středu soudce Eduard Ondrášek.

Žalobce Miroslav Stoklásek uvedl, že na zpřísněné vazbě již tentokrát netrvá. Poukázal na to, že dokazování v této věci je již prakticky skončeno, významně se podle něj posunula i další Březinova kauza týkající se legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti, ve které je obviněn i jeho otec Vladimír.

"Jediná trestná věc, kde podezření přetrvává, je ovlivňování trestního řízení. I tady čas významně pokročil, dokazování pokročilo a tento vazební důvod je významně oslaben. V této situaci už na tomto vazebním důvodu netrvám," uvedl Stoklásek.

Ve vazbě od října 2012

Březina argumentoval především tím, že mu přísnější podmínky koluzní vazby komplikují vztah s rodinou. Omezeny má kvůli tomu návštěvy, problematická je podle něj i kontrolovaná korespondence.

"Je to těžká komunikace s dětmi, které jsou v Anglii, nemají, na koho by se obrátily. Funkci otce tak nemohu vykonávat, děti se mi postupně odcizují," uvedl soudci. Na svobodu však jít nechtěl.

"Je očividné, že jsem byl všeho šéf, vše jsem vymyslel a řídil. Sám jsem se k tomu doznal, má vina je jasná," uvedl obžalovaný. Ve vazbě je od 25. října 2012, termín mu končí v říjnu.

Případ takzvané lihové mafie, která obchodovala podle obžaloby s nelegálním lihem od roku 1998 do předloňska, soud odročil na konec července. Čeká na rozsudek od zlínského soudu, který Březinovi minulý týden uložil dvouletý trest za ukrývání zbraní.

Podle olomouckého soudu připadá v úvahu uložení souhrnného trestu. V červenci by již měly zaznít závěrečné řeči, dokazování je v olomoucké kauze u konce.

Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm lidí, osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík zodpovídající se před soudem kvůli skladu s lihem v Olomouci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy