Březen bude nadprůměrně teplý, zima už se nevrátí

Dagmar Honsová, Meteopress
10. 3. 2011 17:35
Přečtěte si, jaké nás v následujících 30 dnech čeká počasí

Česká republika - Počasí v Česku nyní ovlivňuje studená fronta, kvůli které se během noci a čtvrtečního rána místy vyskytl mrznoucí déšť. Na Moravě a Slezsku dokonce padal ve vyšších polohách sníh.

Dlouhodobá předpověď ale slibuje teplotně nadprůměrný březen.

Zatímco v Čechách se teplota vzduchu během čtvrtečních ranních hodin pohybuje nad bodem mrazu, na Moravě a ve Slezsku zůstává pod nulou a při mrznoucích srážkách se vytváří ledovka.

Páteční nejnižší ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí 4 až 0 °C.

Podle měsíčního meteorologického výhledu to vypadá, že se zima už nevrátí. Pouze v horských oblastech ještě může přechodně sněžit.

Následující období bude teplotně nadprůměrné, množství srážek naopak spadne pod obvyklý limit.

Výhled počasí na následujících 30 dní

Období 11. až 20. března

Zpočátku bude převážně polojasno s ojedinělými přeháňkami. Postupně poroste oblačnost a místy se vyskytnou přeháňky nebo občasný déšť.

V horských oblastech budou přechodně padat srážky smíšené a po ránu se mohou objevit mlhy. Ranní teploty budou 6 až 0 °C, zpočátku období klesnou i na -3 °C. Přes den stoupnou na 8 až 13 °C, zpočátku období až 16 °C.

Období 21. až 31. března

Očekáváme polojasno až oblačno, občas se objeví přeháňky, které budou v horských oblastech v první polovině období smíšené nebo sněhové. Po ránu se mohou ojediněle objevit mlhy. Ranní teploty se budou pohybovat od 4 do -2 °C. Denní teploty vzrostou na 8 až 14 °C.

Období 1. až 10. dubna

Obloha bude zatažená až polojasná, občas se objeví dešťové přeháňky. Na frontách až zataženo s deštěm. Ranní teploty klesnou na 5 až -1 °C. Přes den se rtuť na teploměru vyšplhá na 9 až 15 °C.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy