Bylo to krásný, ale bylo toho málo, velebil na Facebooku Breivikův čin obžalovaný muž

Jan Horák Jan Horák
29. 4. 2020 12:16
Norský terorista Anders Breivik připravil svým útokem o život 77 lidí. V souvislosti s jeho činem čeká soud osmapadesátiletého Čecha, který o jednom z nejhorších aktů terorismu v poválečné Evropě psal s obdivem. Případ obžalovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Je to poprvé, co se v Česku bude někdo kvůli Breivikově činu zodpovídat z podpory terorismu. Aktuálně.cz zjistilo podrobnosti kauzy.
Terorista Anders Behring Breivik
Terorista Anders Behring Breivik | Foto: Reuters

Bylo 26. července 2019 pozdě večer, když Jaroslav F. na sociální síti Facebook sdílel článek Deníku N. Autor textu přinesl aktuální reportáž z ostrova Utøya, kde Breivik soustředil hlavní část svého teroristického útoku. V červenci 2011 tam zavraždil 69 lidí. Pár hodin předtím odpálil bombu v Oslu, kde zahynulo osm lidí. Pod sdíleným článkem se rozvinula diskuse, do níž se zapojil i Miroslav Cirnfus.

"Bylo to krásný, ale bylo toho málo!," napsal ze svého mobilního telefonu 29. července krátce před půl osmou večer k Breivikově činu dnes osmapadesátiletý Cirnfus podle obžaloby, s jejímiž základními body se deník Aktuálně.cz seznámil. Následující den dopoledne se do výměny názorů zapojil znovu. Reagoval na otázku jiného uživatele, který se tázal po počtu teroristových obětí. "Málo!" napsal Cirnfus.

Po těchto dvou výrocích ho začali prověřovat kriminalisté z 9. oddělení obecné kriminality na pražském policejním ředitelství. Loni v říjnu ho pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze obvinili. Letos v lednu policie svou práci ukončila a Cirnfuse navrhla poslat k soudu. Dozorový státní zástupce Zdeněk Štěpánek 7. dubna obžalobu podal.

Osm účtu na Facebooku a jedna pokuta

"Schvaloval teroristické útoky ze dne 22. 7. 2011 v Norsku, při kterých bylo zabito celkem 77 osob a které spáchal Anders Behring Breivik. Uvedeným jednáním se obviněný měl dopustit zločinu podpory a propagace terorismu," uvedl žalobce Štěpánek. Případ projedná Městský soud v Praze, termín hlavního líčení zatím nenařídil. Kauzu má podle informací Aktuálně.cz na starosti soudkyně Silvie Slepičková.

Miroslav Cirnfus se ve střetu se zákonem kvůli svému radikálnímu vyjadřování na Facebooku už minimálně jednou ocitl. V červnu 2018 dostal od Obvodního soudu pro Prahu 6 pokutu 30 tisíc korun kvůli vyhrožování advokátce z neziskové organizace pomáhající obětem trestných činů z nenávisti. Odvolací pražský městský soud loni v lednu verdikt zrušil, kauzu postoupil příslušnému městskému úřadu jako možný přestupek.

Podpora Breivika na českých sociálních sítích

O prvním českém případu spojeného s podporou norského teroristy informovala sama policie loni v únoru. Tehdy obvinila 21letého mladíka ze Zlína, který na sociálních sítích vychvaloval Breivikův čin a vyhrožoval podobným útokem. 
"Vyjadřoval obdiv k mučení, hromadnému zabíjení a masovým vrahům. Hlásal, že co nejdříve zabije a postřílí hodně lidí a zničí hodnoty okolí. Pak sám sebe poškodí a nakonec se odstřelí na náměstí ve Zlíně," uvedla zlínská policejní mluvčí Lenka Javorková. 
Policie však při jeho stíhání nesáhla po paragrafu podpora a propagace terorismu, obvinila ho z jiných trestných činů, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině nebo k omezování jejich práv a svobod, schvalování trestného činu a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Správci Facebooku podle informací Aktuálně.cz Cirnfusovi kvůli jeho vystupování zablokovali několik účtů, v minulosti vystupoval na osmi. V Česku je prvním člověkem, kterého čeká trestní soud kvůli podpoře terorismu v souvislosti se schvalováním Breivikova činu. Jeho případ odpovídá současné snaze orgánů činných v trestním řízení důsledně monitorovat a postihovat projevy sympatií k terorismu.

"Zlepšuje se i komunikace s provozovateli velkých sociálních sítí. Pokud se jedná o terorismus, jsou vstřícnější ke spolupráci s našimi bezpečnostními složkami i američtí provozovatelé serverů, kteří jinak verbální projevy extremismu chápou jako součást svobody projevu," řekl k tomuto trendu už dříve Aktuálně.cz odborník na problematiku extremismu Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

Pět obžalob kvůli útoku v Christchurchi

Čeští kriminalisté také obvinili několik lidí kvůli vyjádření souhlasu s teroristickým útokem, jenž se odehrál loni v březnu v mešitě v novozélandském městě Christchurch. Terorista při něm zavraždil více než 50 lidí. Vyšetřování kvůli projeveným sympatiím na Facebooku dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které letos v dubnu podalo obžalobu na pět lidí kvůli podpoře a propagaci terorismu.

Do působnosti Vrchního státního zastupitelství v Praze spadá podpora terorismu kvůli vysoké sazbě, pachatelům hrozí až deset let vězení. Případy obvykle objasňuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, slouží ji k tomu sekce terorismu a extremismu. Vedle NCOZ takové kauzy vyšetřuje i zmíněné 9. oddělení pražského policejního ředitelství, v hlavním městě se jimi zaobírá také obvodní oddělení v Praze 1.

Aktuální právní úprava, vycházející z evropské směrnice, týkající se terorismu je u nás platná od února 2017. Z původně jediného činu, teroristického útoku, se podle ní vyčlenilo několik dalších, aby policie mohla efektivněji stíhat dílčí skutky spojené s terorismem. Ustálily se tak kvalifikace účast na teroristické skupině, financování terorismu, vyhrožování teroristickým trestným činem a zmíněná podpora a propagace terorismu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy