Brdy se otevřou turistům. Stezka povede blízko radaru

Pavel Baroch
18. 2. 2008 9:50
Vojáci musí nejprve provést pyrotechnický průzkum
Kilometr za Trokavcem začíná vojenský újezd - tady by mohl stát radar.
Kilometr za Trokavcem začíná vojenský újezd - tady by mohl stát radar. | Foto: Ludvík Hradílek

Brdy - Ministerstvo obrany přislíbilo obcím v Brdech, že otevře další část tohoto vojenského újezdu turistům.

Cyklostezka přitom povede jen kousek od plánovaného amerického radaru. Turisté by se po cestě měli o víkendech a svátcích dostat až na hráz Padrťských rybníků, přičemž Hořejší padrťský rybník je od chystané americké základny vzdálen jen asi 1,3 kilometru.

"Po šedesáti letech budou mít lidé legálně přístup do této části vojenského újezdu," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Zpřístupnění Padrťských rybníků požadovali brdští starostové poté, co s armádou začali jednat o americkém radaru.

Nejvzácnější, nejkrásnější...

Padrťské rybníky, které pocházejí z 18. století, patří k nejvzácnějším a nejkrásnějším místům brdských lesů. Celá oblast v samém srdci Brd je navržena do evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Ačkoli je k Padrťským rybníkům přístup zatím zakázán, protože leží ve vojenském prostoru, mnozí lidé stejně riskují pokutu a k rybníkům vyrážejí na výlety.

"Do nádherné přírody se dnes dostanete jen s nutnou dávkou odvahy. Celá oblast patří pod vojenský výcvikový prostor a je sem vstup zakázán. I přesto se na toto místo vydává spousta turistů. Pokud zrovna není cvičení, což bývá v poslední době jen málokdy a u závory hlídkují vojáci, riskujete pouze pokutu," uvádí se na internetové stránce doPřírody.com, která přináší tipy na turistické výlety po celé republice.

"Civilisté sem pořád chodí, někdy to je skoro jako procesí," potvrdil Aktuálně.cz voják, který Brdy dobře zná.

Oblast musí zkontrolovat pyrotechnici

Armáda počítá s tím, že by stezku k Padrťským rybníkům mohla zpřístupnit v květnu nebo v červnu. "Záleží to i na výsledku pyrotechnického průzkumu," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka bude rovněž nutné vybudovat dřevěný most, který povede přes část rozbité hráze.

Vojáci vyšli obcím vstříc už před časem, když pro pěší i cykloturisty zpřístupnili o víkendech a státních svátcích téměř čtyřicet kilometrů čtverečných okrajových částí brdského újezdu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy