Facebookový zázrak končí hádkou ševců. Brašnáře Tlustého půl roku neviděli, společník mu vyvezl věci

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 10. 2016 18:02
Ze známého Brašnářství Tlustý a spol., které si získalo popularitu díky sociálním sítím, odešel jeho hlavní tvůrce. Po roztržce se svým společníkem, který jeho dílnu před třemi lety pomohl zachránit před krachem, ve firmě skončil švec Roman Tlustý. Zakládá konkurenční živnost. Brašnářství ale dál bude fungovat pod původním názvem.
V Brašnářství Tlustý a spol. pracuje na dvacet lidí. A vychovává si i vlastní učně.
V Brašnářství Tlustý a spol. pracuje na dvacet lidí. A vychovává si i vlastní učně. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Před třemi lety to byl příběh, který zaujal tisíce Čechů. Malé pražské brašnářství Romana Tlustého stálo před krachem, který odvrátilo pomocí internetu a nového investora, jímž byl jeho kamarád Ivan Petrův. Ten vsadil na propagaci prostřednictvím Facebooku a nový způsob prezentace a získávání zakázek nejenže odvrátil krach, ale přinesl tisíce zákazníků. A například i třetí místo v soutěži Křišťálová lupa za rok 2014 v kategorii Marketingová inspirace.

Skoro každý uživatel Facebooku tak musel zaznamenat reklamu, v níž mu firma Brašnářství Tlustý a spol. nabízí kožené peněženky, opasky či brašny. Jenže se ukazuje, že už řadu měsíců jde vlastně o jinou firmu – švec Roman Tlustý, na němž firma a její reklamní kampaň stála, s ní již dlouho nemá nic společného.

Překvapení návštěvníci facebookových stránek firmy se nyní dozvídají o nepříliš klidném rozchodu dvou společníků, kdy Petrův například nechal vyvézt Tlustého věci – a ten nyní rozjíždí firmu podruhé. A plánuje založit i učiliště, kde chce vyučit čtyři nové ševce.

Ty věci zabíraly místo

Sám Petrův svůj krok komentuje suše – vystěhované Tlustého věci zabíraly prostor, který byl potřeba. A sám Tlustý se ve firmě prý již půl roku neukázal. "Byl dva týdny dopředu vyzván, že potřebujeme vyklidit část dílny, abychom udělali místo pro nové stroje," řekl Aktuálně.cz Petrův s tím, že zvlášť před Vánocemi potřebuje firma každý čtvereční metr prostoru.

"Protože nereagoval a nechodil do firmy, objednali jsme na naše náklady uskladnění v jiných prostorách," dodal Petrův, podle něhož to vzal Tlustý jako útok na sebe a oznámil definitivní odchod.

Sám Tlustý roztržku příliš nekomentuje. Na Facebooku si jen založil konkurenční stránky, kde se chlubí svými výrobky a také oznamuje, že chce v Nejdku na Karlovarsku založit ševcovské učiliště. "Na jaře se něco bude dít," slibuje na nich. A k nucenému odchodu se vyjádřil jen stručně.

"Začali v noci beze mne likvidovat moje know-how. Takové předvánoční překvapení," napsal pouze na Facebooku a posléze přidal i fotografie nakládaných strojů. A ani v telefonátu není sdílnější. "Nemůžu nic komentovat," opakuje pouze na všechny otázky.

Nemám se za co stydět

O to víc ale rozkmotření obou na facebookových stránkách komentují někteří z Tlustého spolupracovníků, kteří se jej zastávají, a Petrůva naopak ostře kritizují.

"My se nemáme za co stydět. Za nás mluví práce, za nás mluví tisíce a tisíce odbavených zakázek a my nebudeme na pana Tlustého nějak útočit, je to smutný lidský příběh," reaguje na kritiku jménem firmy Petrův.

"Nikoho jsem se nezbavil a to, že se Roman chová poslední rok tak, jak se chová, nás všechny neskutečně mrzí. A nikdo nemá sebemenší právo se navážet do lidí, kteří dokázali zvednout z popela tuhle firmu. Radši pomozte Romanovi tím, že si od něj něco koupíte, protože on si z nám všem nepochopitelného důvodu vybral velmi těžkou cestu," dodává a odkazuje na Tlustého nové internetové stránky.  

Odešel bez jména

Petrův zdůrazňuje, že majitelem Brašnářství Tlustý a spol. byl od počátku on sám. "Založil jsem je, když pan Tlustý byl v exekucích a protialkoholním léčení. Začal jsem dělat sám na sebe s lidmi, které jsem shromáždil," popisuje.

I když Tlustý z firmy definitivně odešel, ta si jeho jméno zatím zanechá. Alespoň prozatím. I jméno má totiž zaregistrováno Petrův. "To nebyla firma pana Tlustého.  My se vždy i snažili komunikovat navenek, že to je společenství řemeslníků, kteří se kolem pana Tlustého shromáždili a pozvedli to řemeslo," říká Petrův s tím, že posledního půl roku Tlustý do firmy ani nedocházel.

Jedeme dál

Pravda je, že zákazníci firmy roztržku zaznamenali a ptají se, zda dodá již objednané zboží. "Samozřejmě, jedeme dál," reaguje Petrův.

"Makáme dál na tom, co jsme dělali vždycky, a je nám líto, že pan Tlustý nezvládl to, o čem sám snil. Vždyť to, kam se firma dostala, byl jeho celoživotní sen, který se začal realizovat. Ale bohužel krutá realita je, že ono to chce dřinu a dřinu a disciplínu a někomu to zrovna nemusí vyhovovat a nezvládne to," konstatuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy