Facebookový zázrak končí hádkou ševců. Brašnáře Tlustého půl roku neviděli, společník mu vyvezl věci

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 10. 2016 18:02
Ze známého Brašnářství Tlustý a spol., které si získalo popularitu díky sociálním sítím, odešel jeho hlavní tvůrce. Po roztržce se svým společníkem, který jeho dílnu před třemi lety pomohl zachránit před krachem, ve firmě skončil švec Roman Tlustý. Zakládá konkurenční živnost. Brašnářství ale dál bude fungovat pod původním názvem.
V Brašnářství Tlustý a spol. pracuje na dvacet lidí. A vychovává si i vlastní učně.
V Brašnářství Tlustý a spol. pracuje na dvacet lidí. A vychovává si i vlastní učně. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Před třemi lety to byl příběh, který zaujal tisíce Čechů. Malé pražské brašnářství Romana Tlustého stálo před krachem, který odvrátilo pomocí internetu a nového investora, jímž byl jeho kamarád Ivan Petrův. Ten vsadil na propagaci prostřednictvím Facebooku a nový způsob prezentace a získávání zakázek nejenže odvrátil krach, ale přinesl tisíce zákazníků. A například i třetí místo v soutěži Křišťálová lupa za rok 2014 v kategorii Marketingová inspirace.

Skoro každý uživatel Facebooku tak musel zaznamenat reklamu, v níž mu firma Brašnářství Tlustý a spol. nabízí kožené peněženky, opasky či brašny. Jenže se ukazuje, že už řadu měsíců jde vlastně o jinou firmu – švec Roman Tlustý, na němž firma a její reklamní kampaň stála, s ní již dlouho nemá nic společného.

Překvapení návštěvníci facebookových stránek firmy se nyní dozvídají o nepříliš klidném rozchodu dvou společníků, kdy Petrův například nechal vyvézt Tlustého věci – a ten nyní rozjíždí firmu podruhé. A plánuje založit i učiliště, kde chce vyučit čtyři nové ševce.

Ty věci zabíraly místo

Sám Petrův svůj krok komentuje suše – vystěhované Tlustého věci zabíraly prostor, který byl potřeba. A sám Tlustý se ve firmě prý již půl roku neukázal. "Byl dva týdny dopředu vyzván, že potřebujeme vyklidit část dílny, abychom udělali místo pro nové stroje," řekl Aktuálně.cz Petrův s tím, že zvlášť před Vánocemi potřebuje firma každý čtvereční metr prostoru.

"Protože nereagoval a nechodil do firmy, objednali jsme na naše náklady uskladnění v jiných prostorách," dodal Petrův, podle něhož to vzal Tlustý jako útok na sebe a oznámil definitivní odchod.

Sám Tlustý roztržku příliš nekomentuje. Na Facebooku si jen založil konkurenční stránky, kde se chlubí svými výrobky a také oznamuje, že chce v Nejdku na Karlovarsku založit ševcovské učiliště. "Na jaře se něco bude dít," slibuje na nich. A k nucenému odchodu se vyjádřil jen stručně.

"Začali v noci beze mne likvidovat moje know-how. Takové předvánoční překvapení," napsal pouze na Facebooku a posléze přidal i fotografie nakládaných strojů. A ani v telefonátu není sdílnější. "Nemůžu nic komentovat," opakuje pouze na všechny otázky.

Nemám se za co stydět

O to víc ale rozkmotření obou na facebookových stránkách komentují někteří z Tlustého spolupracovníků, kteří se jej zastávají, a Petrůva naopak ostře kritizují.

"My se nemáme za co stydět. Za nás mluví práce, za nás mluví tisíce a tisíce odbavených zakázek a my nebudeme na pana Tlustého nějak útočit, je to smutný lidský příběh," reaguje na kritiku jménem firmy Petrův.

"Nikoho jsem se nezbavil a to, že se Roman chová poslední rok tak, jak se chová, nás všechny neskutečně mrzí. A nikdo nemá sebemenší právo se navážet do lidí, kteří dokázali zvednout z popela tuhle firmu. Radši pomozte Romanovi tím, že si od něj něco koupíte, protože on si z nám všem nepochopitelného důvodu vybral velmi těžkou cestu," dodává a odkazuje na Tlustého nové internetové stránky.  

Odešel bez jména

Petrův zdůrazňuje, že majitelem Brašnářství Tlustý a spol. byl od počátku on sám. "Založil jsem je, když pan Tlustý byl v exekucích a protialkoholním léčení. Začal jsem dělat sám na sebe s lidmi, které jsem shromáždil," popisuje.

I když Tlustý z firmy definitivně odešel, ta si jeho jméno zatím zanechá. Alespoň prozatím. I jméno má totiž zaregistrováno Petrův. "To nebyla firma pana Tlustého.  My se vždy i snažili komunikovat navenek, že to je společenství řemeslníků, kteří se kolem pana Tlustého shromáždili a pozvedli to řemeslo," říká Petrův s tím, že posledního půl roku Tlustý do firmy ani nedocházel.

Jedeme dál

Pravda je, že zákazníci firmy roztržku zaznamenali a ptají se, zda dodá již objednané zboží. "Samozřejmě, jedeme dál," reaguje Petrův.

"Makáme dál na tom, co jsme dělali vždycky, a je nám líto, že pan Tlustý nezvládl to, o čem sám snil. Vždyť to, kam se firma dostala, byl jeho celoživotní sen, který se začal realizovat. Ale bohužel krutá realita je, že ono to chce dřinu a dřinu a disciplínu a někomu to zrovna nemusí vyhovovat a nezvládne to," konstatuje.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy