Braňte se, vyzývá soukromé lékárníky grémium

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 6. 2009 14:57
Lékárníci mají podle grémia strach, krajské úřady jim vydávají povolení k podnikání
V krajských lékárnách se stále poplatky nevybírají.
V krajských lékárnách se stále poplatky nevybírají. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lékárny by se měly konečně zbavit strachu a začít hromadně podávat žaloby na kraje. Jinak krajská zařízení s nevybíráním poplatků za recept nepřestanou.

Tak se dnes vyjádřil Pavel Vítek z Grémia lékárníků.

"Objíždíme postupně všechny regiony a snažíme se najít lékárníky, kteří jsou nedodržováním zákona nejvíce postižení. Snažíme se je přesvědčit o tom, že se cesty podání žaloby bát nemusí," popsal deníku Aktuálně.cz Vítek.

Doposud se totiž k žalobě odhodlalo jen pět lékárníků, tři z nich byli prozatím úspěšní.

Lékárníci mají strach

"Další nejsou moc ochotní do sporu jít. Krajský úřad je přece jen někdo, kdo soukromé lékárny registruje a uděluje jim povolení, lékárníci mají ze sporu obavy. Je třeba ukázat určitý prvek osobní statečnosti," zhodnotil Vítek.

Nejde podle něj ani tak o jakoukoliv náhradu škody, ale o princip. "Jde o to, aby si jakákoliv politická reprezentace uvědomila, že nemůže poškozovat zájmy soukromníků," uzavřel.

Některým lékárnám v Česku už soudy ve sporu s krajskými úřady pomohly. Předběžným opatřením zakázaly platit za pacienty krajským lékárnám ve středních Čechách a na Moravě.

Za nevybírání třicetikorunových poplatků za recept postihují krajská zařízení také zdravotní pojišťovny. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra udělila pokuty nemocnicím v Kolíně, Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově.

Krajské lékárny pokutuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna, prozatím musely zaplatit nemocniční lékárny v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí a v Opavě. V květnu přibyly také tři jihočeské nemocnice.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 52 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy