Braňte se, vyzývá soukromé lékárníky grémium

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 6. 2009 14:57
Lékárníci mají podle grémia strach, krajské úřady jim vydávají povolení k podnikání
V krajských lékárnách se stále poplatky nevybírají.
V krajských lékárnách se stále poplatky nevybírají. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lékárny by se měly konečně zbavit strachu a začít hromadně podávat žaloby na kraje. Jinak krajská zařízení s nevybíráním poplatků za recept nepřestanou.

Tak se dnes vyjádřil Pavel Vítek z Grémia lékárníků.

"Objíždíme postupně všechny regiony a snažíme se najít lékárníky, kteří jsou nedodržováním zákona nejvíce postižení. Snažíme se je přesvědčit o tom, že se cesty podání žaloby bát nemusí," popsal deníku Aktuálně.cz Vítek.

Doposud se totiž k žalobě odhodlalo jen pět lékárníků, tři z nich byli prozatím úspěšní.

Lékárníci mají strach

"Další nejsou moc ochotní do sporu jít. Krajský úřad je přece jen někdo, kdo soukromé lékárny registruje a uděluje jim povolení, lékárníci mají ze sporu obavy. Je třeba ukázat určitý prvek osobní statečnosti," zhodnotil Vítek.

Nejde podle něj ani tak o jakoukoliv náhradu škody, ale o princip. "Jde o to, aby si jakákoliv politická reprezentace uvědomila, že nemůže poškozovat zájmy soukromníků," uzavřel.

Některým lékárnám v Česku už soudy ve sporu s krajskými úřady pomohly. Předběžným opatřením zakázaly platit za pacienty krajským lékárnám ve středních Čechách a na Moravě.

Za nevybírání třicetikorunových poplatků za recept postihují krajská zařízení také zdravotní pojišťovny. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra udělila pokuty nemocnicím v Kolíně, Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově.

Krajské lékárny pokutuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna, prozatím musely zaplatit nemocniční lékárny v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí a v Opavě. V květnu přibyly také tři jihočeské nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy