Bránit majetek před zlodějem silou? Vražda, řekl soud

Tomáš Fránek
8. 3. 2011 12:25
Nejvyšší soud řekl, jak trestat osoby, které při ochraně majetku zabijí zloděje

Brno - Lidé, kteří při obraně svého majetku zabijí zloděje, musí počítat s přísným potrestáním.

Nejvyšší soud vydal stanovisko, které je závazné pro posuzování těchto případů. Říká, že chránit své věci za cenu něčího života nelze. Viníci budou stíháni za vraždu. A nemohou počítat s mnohem mírnějším potrestáním za trestný čin zabití.

"Vraždou pachatele krádeže nebo pokusem o vraždu nelze tento skutek překvalifikovat pod trestný čin zabití trestního zákoníku. Prostá krádež majetku, i když jde o zavrženíhodný skutek, není podřazena pod pojem takzvaného silného rozrušení, které je nutné k tomu, aby bylo usmrcení osoby považováno za zabití," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Těžce zranil zloděje

Nejvyšší soud stanovisko vydal po prozkoumání případu z Brněnska.

Majitel sběrných surovin z Ivančic totiž opakovaně střílel na auto, ve kterém jeli zloději. Zranil dva lidi, jeden z lupičů byl zraněn těžce.

Majitele sběrny nejprve soud v Brně za pokus o vraždu odsoudil na šest let do vězení. Vrchní soud v Olomouci ale rozhodl, že nešlo o pokus o vraždu, ale o trestný čin zabití. Za to byl muž potrestán podmínečným vězením na tři roky.

Nejvyšší soud však nyní vyhověl dovolání nejvyšší státní zástupkyně a rozhodl, že mírnější trest majitel sběrny dostat nemůže. "Člověk, který i v rozrušení či afektu usmrtí pachatele, jenž jej okradl nebo se pokusil okrást, bude stíhán pro vraždu," uvedl mluvčí Knötig.

Krádež není podnět

Podle soudců musí být v případě trestného činu zabití člověk, který ho spáchá, vystaven skutečně silnému emociálnímu tlaku a útoku.

"Takovým podnětem zásadně není krádež majetku pachatele, byť k ní v minulosti mohlo dojít již vícekrát, pokud navíc ani není zřejmé, kdo se dopouštěl předchozích krádeží," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

Další zprávy